Karşınızda çıtır-çerez olarak adlandırdığım yaz tatili kitapları! Radarında; yormayan, hızlı okunan, kurgusu karmaşık olmayan ve tatilde bitirilebilecek uzunlukta kitaplar olanlar için ideal! Yılın popüler kitaplarından öte, zamansız kitaplar sevenlerdenseniz bu liste tam size göre.

Kitapları şehir hayatında genellikle yazlık kışlık diye ayırmam, ancak yaz tatili biraz farklı. İçinde bolca motivasyon ve bolca eğlence barındıran kitapların plajda ya da tatil yollarında benim için bile daha tercih edilebilir olduğu kesin.

Yaz İçin Kişisel Gelişim Kitapları

Kitapları belirlerken temel olarak üç türü baz aldım. Bunlardan ilki benim için olmazsa olmaz kişisel gelişim kitapları. Kişisel gelişimin “nasıl başarılı olurum, nasıl daha çok kazanırım, nasıl çevremi yönetirim” gibi yanlış sorular nedeniyle pek çok kişi tarafından hafife alındığını düşünmüşümdür hep. Çünkü kişisel gelişim kişinin öncelikle ruhuyla ilgili bir şeydir. Odakta önce mutlu olmak ve inanmak olmalıdır, buralarda bir eksik varsa öncelikle bu tamir edilmelidir. Tamir demişken, konuyla ilgili okunması gereken ve işin ABC’sini anlatan kitaplar elbette mevcut. Ancak plaj için önerilerim çok daha motive edici olanlar.

Patron Kız

Patron Kız
Patron Kız

Bunlardan ilki kişisel gelişim kategorisinin şüphesiz yakın zamanda çok ses getirenlerinden olan Patron Kız / Girlboss kitabı. Sophia Amoruso’nun kendi işini kurmak isteyenler için aşırı doz motivasyon içeren kitabı çok iyi bir seçenek. Hayallere dalmak ve kadın gücünü görmek için kumsaldan daha keyifli neresi olabilir ki!

The Tipping Point (Kıvılcım Anı) & Küçük Şeyler Nasıl Büyük Farklar Yaratır?

0000000623218-1
The Tipping Point (Kıvılcım Anı) & Küçük Şeyler Nasıl Büyük Farklar Yaratır?

Aynı şekilde Tipping Point kitabı da hedeflerine atılmak için ateşleme bekleyenlere iyi bir öneri. Örnekler ve iyi hikayeler üzerinden anlatım yapan kitapları sevenlerdenseniz, sık sık “neden ben olmayayım” dedirten bu kitabı yanınıza alabilirsiniz. Kim bilir, belki de tatil dönüşü “o” gerçekten siz olursunuz.

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

dale
Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

Maddi hedeflerden öte ruhunuza dokunmak ve içinize iyi gelen bir şeyler okumak için, benim her zaman favori kitaplarımdan biri olan ve ortaokul yıllarımdan beri dönem dönem elime aldığım Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak çok iyi bir seçenek olacaktır. Bu kitapla yeni kararlar almak, daha huzurlu bir şekilde iş hayatına dönmek mümkün.

Yaz İçin Non-Fiction Kitaplar

Benim sen sevdiğim türlerden biri de non-fiction dediğimiz, kurgu olmayan ama direkt kişisel gelişim amacı da gütmeyen, rahat kitaplar.

50 Fikir Serisi

50 Fikir Serisi
50 Fikir Serisi

Bu rahat kitapların en seçeneği bol türlerinden biri ise 50 Fikir serisi. Serinin psikoloji, sanat, felsefe, fizik, ekonomi gibi hemen herkese göre seçenekleri var. Üstelik çok da eğlenceli! Bence herkes kendine uygun olan birini seçerek yolculukları daha keyifli hale getirebilir. Ben sanat ve psikoloji olanını şimdiden valizime koydum bile 🙂

Bir Sanatçı Gibi Araklayın

Bir Sanatçı Gibi Araklayın
Bir Sanatçı Gibi Araklayın

Aynı şekilde hem eğlenip hem de farklı bakış açıları kazanmak isteyenler ama bunu kişisel gelişim ekseninden daha farklı bir yönde yapmak isteyenler olabilir. Biraz motive olmak için, kendinizi bulmak için okunabilecek en eğlenceli ve çıtır kitaplardan biri de Bir Sanatçı gibi Araklayın yani nam-ı diğer Steal like an Artist kitabı. Çevrenizi farklı bir gözle görmenize yardımcı olurken kendinizi bulmanız için yardım eden pek eğlenceli bu seçeneği yanınıza almak için en ideal zamanı, yani bu yaz tatilini es geçmeyin.

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler: Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri 
Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler: Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri

Tatilde tatile gidilecek yerleri araştırmayı seven yalnızca ben miyim bilmiyorum ama eğer siz de yeni rotalar belirlemek için plajın en doğru yer olduğunu düşünenlerdenseniz yanınıza Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler: Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri kitabını alabilirsiniz. Ciltli kapağıyla biraz ansiklopedi gibi olan bu kitabı taşımaya üşenmezseniz evde karıştırmaktan çok daha zevk alacağınızı garanti ederim.

Yaz İçin Romanlar

Romanlar en çok okunan kitap türü içinde birinciliği kimselere kaptırmıyor. Roman türünün kendimce “hafif” olarak nitelendirebileceğim örneklerini yalnızca plajdayken ya da kafam çok doluyken, biraz rahatlamak için okuyabildiğim için önerilerim buna göre seçildi. 🙂

https://www.instagram.com/p/BwH4jNJpSMX/

Plaj ya da tatil akşamı kitaplarından bahsedip korku türünde klasiklerden bahsetmemek olmaz. Genelikle bu türde okuduklarım içinde beni en etkileyenlerden olan bir klasiği, Hayvan Mezarlığını, yanınıza alırsanız, pişman olmayacağınız kesin. Bu yıl çekilen filmiyle kısmen popüler kitap kategorisine de uzun zaman sonra yeniden giren bu kitap yaz havasını serinletmek için birebir.

Ye, Dua Et, Sev

https://www.instagram.com/p/BvE5nRGnzBH/

Korku türünde soğuk terler dökmek yerine içinizi sıcacık yapan ve tatili çok daha keyifli hale getireceğine emin olduğum bir seçenek Ye, Dua et, Sev olurdu kesinlikle. İtalya’dan Hindistan’a ve Endonezya’ya uzanan kendini bulma hikayesi ilham verecek cinsten.

Zelda Fitzgerald’ın Romanı

0000000614243-1
Zelda Fitzgerald’ın Romanı

Biyografik kurgulardan hoşlananlar ise Zelda Fitzgerald’ın Romanı‘na göz atabilir. Edebiyatın altın çağının bugün bile en çok konuşulan bu çiftinin hikayesi beni her zaman çok etkilediği için bu kez hikayenin Zelda’nın ağzından anlatılışı sevilmeyecek gibi değil.

Harry Potter

harry
Harry Potter

Benim için yaz listelerinde de kış listelerinde de daimi yeri olan Harry Potter serisini de unutmamak lazım. Bu zamana kadar hiç okumadıysanız belki en baştan başlamak zor gelebilir (malum 7 kitap var) ancak zaten halihazırda hepsini okumuş olanlardansanız favori kitabınızın bikinilerin arasına karışmasında hiçbir sakınca yok.

Sayfa sayısı fazla olmayan ve okurken kesinlikle kafanızı yormayacağına inandığım, kolay okunabilir yaz tatili kitaplarıından benim seçtiklerim bunlar ama sizin de eklemeleriniz varsa ve yorum olarak yazabilirseniz o kitapları da listeye hızlıca dahil edebiliriz! 🙂

Herkese bol keşifli günler ve iyi tatiller!

İlginizi çekebilir: BetilK’dan “Kitap Önerileri: Bu Aralar Ne Okudum?”