Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmenin hayati önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Fakat beslenme alışkanlıklarımıza bunu ne derece uygulayabiliyor, sağlıksız olduğunu bildiğimiz besinlerden ne kadar uzak durabiliyoruz? Yeme-içme alışkanlıklarınızı değiştirecek 5 belgesel sizin için listemizde.

Birçok konuda bilgilenmemizi sağlayan belgesel sinema, bu konuda da boş durmuyor ve özellikle son yıllarda gıda endüstrilerine ağır eleştirlerde bulunan, izleyeni sadece sağlıklı beslenme üzerine düşünmeye değil bunu çarpıcı görüntüler sayesinde pratiğe geçirmeye de iten filmler üretiyor. İşte izlediğiniz anda bir daha eskisi gibi beslenmeden ve tüketmeden önce bir kez daha düşüneceğiniz filmler!

Gıda İle İlgili Belgeseller

Super Size Me | 2004, Morgan Spurlock

Morgan Spurlock, şok edici bir karar alıyor ve bir ay boyunca tüm öğünlerinde McDonald’s’tan beslenmeye ve bu süre zarfında yaşam kalitesinde, sağlığında ve vücudunda gerçekleşen değişimi belgeliyor. Üstelik bazı kuralları var; örneğin büyük boy patates ya da içecek isteyip istemediği sorulursa olumlu cevap vermeyi kendine şart koşuyor. Fast food endüstrisi dendiğine akla ilk gelen markanın sürekli tüketimi halinde insan vücuduna, psikolojisine ve sağlığına nasıl zarar verdiğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Super Size Me‘yi izlerken, her doktor kontrolü sahnesinde biraz daha gerileceksiniz.

IMDb Puanı: 7.2/10

Food, Inc. | 2008, Robert Kenner


1950’lerden bu yana gelişen, dönüşen ve devleşen gıda endüstrisinin perde arkasında yaşananları bir korku filmiymişçesine anlatan Food, Inc., endüstriye birçok farklı açıdan yaklaşıyor: sağlık, güvenlik, hayvan hakları, işçi hakları ve daha fazlası.  Özellikle çokuluslu şirketlerin endüstri üzerinde kurduğu egemenlik ve düzene bol bol çomak sokan film, sizi organik tarım ve hayvancılık yöntemleriyle üretilen gıda dışında hiçbir şey tüketmemeye yönlendirecek etkide.

IMDb Puanı: 7.8/10

That Sugar Film | 2014, Damon Gameau

Canan Karatay izlediyse muhtemelen bu filmi çok sevmiştir! Damon Gameau, tıpkı Morgan Spurlock’ın Super Size Me‘de yaptığı gibi, belgesel sinema için sağlığını, hayatını ve vücudunu tehlikeye atıyor ve That Sugar Film ile gerçek hayatında tamamen uzak durduğu şeker ve şeker temelli gıdaları çekimler süresince hayatına sokuyor. Şeker tükettikçe geçirdiği değişimleri belgeleyen Avustralyalı belgesel sinemacının filmini en iyi şu cümle açıklıyor: Şeker düşmanınız değil, ama ondan uzak durduğunuzda hayatınızın ne kadar iyiye gittiğine şaşıracaksınız.

IMDb Puanı: 7.4/10

Fed Up | 2014, Stephanie Soechtig

Fed Up; bugün ABD halkının en büyük sağlık problemleri arasında yer alan obezitenin nedenlerini, sonuçlarını, gıda endüstrisi ve kapitalist düzenin obezite üzerindeki etkilerini araştıran kapsamlı bir belgeselYönetmen Stephanie Soechtig ve televizyon gazetecisi Katie Couric, ABD’deki birçok çocuğun neden ebeveynlerine göre daha kısa süre yaşayacağının öngörüldüğünü didaktik bir dille anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.7/10

Cowspiracy: The Sustainability Secret | 2014, Kip Andersen & Keegan Kuhn

Bu belgeselin yönetmenleri Andersen ve Kuhn, çevre ve dünya üzerinde çalışmalarını yürüten birçok kuruluş ve derneğin gezegenimiz için tehdit oluşturan en büyük unsurlardan birini göz ardı ettiğini savunuyor ve bu tehdit ineklerle ilgili! Cowspiracy. sürdürülebilir bir düzen için bazı gerçeklerin göz ardı edildiğini öğreneceğiniz ve dolaylı yoldan gıda tüketiminizin detaylarını gözden geçirmek zorunda hissedeceğiniz bir belgesel.

IMDb Puanı: 8.3/10

İlginizi çekebilir: “İyi Bir Yaşamın Sırlarını Öğrenmek İçin İzleyebileceğiniz Belgeseller”