Önce 2020 yılında hepimizi şoke eden pandemi koşulları ve seyahat kısıtlamaları ardından geçtiğimiz yıl başlayan küresel krizin etkileri ve şimdiyse artan döviz kurları derken en aktif yaşayanlarımızın seyahat alışkanlıkları bile maalesef alışılmışın çok uzağında seyrediyor. Yeni nesil seyahat uygulamaları keşif anlayışımızı değiştiriyor.

Yeni Nesil Seyahat | Fotoğraf: Unsplash/@rparmly

Pek çoğumuz hala tam anlamıyla dilediğimiz gibi yurtdışı kaçışları yapabileceğimiz şartlara kavuşmuş durumda değiliz ama bir yandan da farklı dünya ülkelerine merakla, heyecanla ve dahası özlemle dalıp gittiğimiz bir gerçek. Yaşadığımız bu zor dönemde, ev ortamında bile beni başka bir yerdeymişim gibi hissettiren, bana bir süredir motivasyon sağlayan ve keşfetme ruhumu besleyen birkaç platformdan bahsetmek istiyorum. Şimdi ayaklarınızı uzatın, haritanızı, güneş gözlüklerinizi hazırlayın ve yeni seyahat uygulamalarına kendinizi bırakın.

Yeni Nesil Seyahat Platformları

Drive&Listen

drive-listen-header_resize_md
Drive & Listen ile Amsterdam Seyahati | Fotoğraf: Melike Büşra

Amsterdam, Bangkok ya da Barcelona… Dilediğiniz şehri, o şehirde dinlenen popüler radyo istasyonları fonunda bir arabanın içinden, bisikletli ya da motosikletli birinin gözünden gezmek ister misiniz? Üstelik sualtı maceralarına atılmak, kayak yapmayı denemek bile mümkün. Benim sıklıkla ziyaret ettiğim çok da sevdiğim bu harika site: Drive&Listen. Drive&Listen’da lokallerin dinlediği popüler müzikler eşliğinde gezme imkanınızın olması bence bu sitenin en orijinal yanlarından da birisi.

WindowSwap

window
WindowSwap Manzara | Fotoğraf: escape.com.au

Dünyanın herhangi bir yerinde, müthiş güzellikte bir pencerenin manzarasına misafir olacağınız sürprizlerle dolu WindowSwap sitesi benim favorilerimden. Bir anda İsviçre’de bir dağ evinde güzel Alplerinin manzarasında kendinizi bulabilir ya da Kanada’da bulunan bir orman evine misafir olabilirsiniz. Üstelik, pencerelerini beğendiğiniz sağlayıcıları favorilerinize ekleyerek, o kişinin paylaştığı pencere manzaralarının izini sürme şansınız da olabiliyor. Bu siteye her uğradığınızda dünyanın bambaşka bir yerindeki şaşırtıcı manzaraları kıskanmaya hazır olmanız gerektiği kesin!

CityWalks

Gündüz ya da gece demeden karış karış bilmediğiniz sokaklarda kaybolmayı özlediyseniz, bir de şehrin sesleri kulağınızda olsun istiyorsanız tam size göre bir site var: CityWalks. Bu site sizi gittiğiniz ama şimdiden özlediğiniz sokaklara götürme konusunda oldukça başarılı. Kahvaltı yaparken Yunanistan’daki antik şehirleri gezmeye ya da Roma’nın sokaklarında kaybolmaya kim hayır diyebilir ki!

TheSpaces

TheSpaces | Fotoğraf: TheSpaces

Gezdiğiniz şehirlerde yalnızca tarihi değil, modern yapıları ve şehrirlerin “yeni” yüzünü keşfetmenin de oldukça eğlenceli olduğunu düşünüyorsanız, site çok uyan bir önerim var: TheSpaces. Modern yapıları izlemeyi, gezmeyi sevenleri en memnun edecek sitelerden birisi olan TheSpaces, hem dekorasyon fikirleri hem de mimari yapılarla ilgili öyle güzel görseller sunuyor ki sık kullanılan sitelere eklememek imkansız!

Cyark

Cyark | Fotoğraf: Cyark

Dünyanın farklı yerlerinden tarihi mekanları gezmek için en uygun site Cyark olmalı! Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ya da video turlarından oluşan seçeneklerle, gitmek istediğiniz tarihi mekanları oturduğunuz yerden gezebilirsiniz. Dahası bu mekanların tarihlerini ingilizce olarak okuyabilmeniz de mümkün. 

Değişen alışkanlıklarımıza ve hayatımıza giren farklı trendlere eklenen bu yeni nesil seyahat platformları anlayışı, yurt dışına çıkma arzumuzu az da olsa tatmin edecek cinsten. Umarım hepimiz eski alışkanlıklarımız en kısa zamanda döneriz. O zamana kadar evden ya da yerinden, herkese bol keşifli günler! 🙂

Kapak Fotoğrafı: travel.earth

İlginizi çekebilir: Wander Magger’dan Seyahat Uygulamaları