Yıl sonunda en iyi filmler listesi yapmak, zevkli bir uğraş olsa da; oldukça zor ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Ülkemizin vizyon takvimi bir önceki yıldan sarkan (ve çoğu ödül sezonunun baş taçlarından oluşan) filmlerle başlayıp, ortalarda oldukça durgun birkaç ay geçirip, o yılın en iyileri ile devam ediyor çünkü. Bir de işin içine festivallerde izlenip aynı yıl içinde vizyona giren ya da girmeyen filmler eklenince, kimin “2013’ün En İyi Filmleri” derken nasıl bir değerlendirme yaptığı, ya da en azından hangi yıldan bahsettiği çok karışabiliyor. Yine de listeleme takıntısı olan birini durduramıyorsunuz işte…

Yılın En İyi Filmleri: 2013 Festivalleri

İkinci listemde, 2013’te festivallerde izlediğim ve fakat henüz ülkemizde vizyona girmemiş yapımlar arasından seçtiğim en iyi filmden oluşuyor:

yilin en iyileri – le passe

1. Le passé (Asghar Farhadi, 2013) / 2. Nebraska (Alexander Payne, 2013) / 3. Gloria (Sebastián Lelio, 2013) / 4. Locke (Steven Knight, 2013) / 5. Broken Circle Breakdown (Felix Van Groeningen, 2013)

Yılın En İyi Filmleri: 2013’te Türk Sineması

yilin en iyileri – yozgat blues

1. Yozgat Blues (Mahmut Fazıl Coşkun, 2013) / 2. Hayatboyu (Aslı Özge, 2013) / 3. Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan, 2013) / 4. Küf (Ali Aydın, 2013) / 5. Karnaval (Can Kılcıoğlu, 2013)

Yılın En İyi Filmleri: En İyi Animasyon

yilin en iyileri – the croods

2013 yılında vizyona giren animasyonlar arasında en beğendiğim, benim de şaşırdığım bir şekilde bir PIXAR animasyonu olmadı. “The Croods“u izlemenizi tavsiye ederim.

Yılın En İyi Filmleri: En İyi Belgesel

yilin en iyileri – searching for sugar man

Henüz 2013 belgesellerinden neredeyse hiçbirini izleme şansımız olmadığından, yılın en iyi belgeseli de 2012’den kalma: “Searching for Sugar Man”

Bu filmlerden eksiklerinizi not ettiyseniz; 2014’ün bomba gibi başlamak üzere olduğunu hatırlatayım. Yakında izleyeceklerimiz ile ilgili detaylı bilgi için “Oscar Sezonu: Bu Filmler Kaçmaz” yazımı okuyabilirsiniz. Yazıda adı geçen filmlerden “Frances Ha“, “Gloria“, “Locke” ve “Le passé“nin eleştirilerini de daha önce theMagger’da yazmıştım.

İyi seyirler, mutlu yıllar!