Gerek vizyon açısından, gerek festivaller açısından oldukça dolu, oldukça tatmin edici bir yıl oldu bence 2013. Yılı geride bırakırken, sinemadaki (bana göre) en iyileri hatırlayalım istedim.

Yıl sonunda en iyi filmler listesi yapmak, zevkli bir uğraş olsa da; oldukça zor ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Ülkemizin vizyon takvimi bir önceki yıldan sarkan (ve çoğu ödül sezonunun baş taçlarından oluşan) filmlerle başlayıp, ortalarda oldukça durgun birkaç ay geçirip, o yılın en iyileri ile devam ediyor çünkü. Bir de işin içine festivallerde izlenip aynı yıl içinde vizyona giren ya da girmeyen filmler eklenince, kimin “Yılın En İyileri” derken nasıl bir değerlendirme yaptığı, ya da en azından hangi yıldan bahsettiği çok karışabiliyor. Yine de listeleme takıntısı olan birini durduramıyorsunuz işte…

Yılın En İyi Filmleri: 2013 Vizyon Takvimi

Yazının başlığına en uygun listede, 2012 ya da 2013 yapımı olan ve Türkiye’de 2013 yılı içerisinde vizyona girmiş olan yabancı filmler arasından seçtiğim en iyi 10 filmi bulabilirsiniz.

Yılın En İyi Filmleri: 2013 Festivalleri

İkinci listemde, 2013’te festivallerde izlediğim ve fakat henüz ülkemizde vizyona girmemiş yapımlar arasından seçtiğim en iyi filmden oluşuyor:

yilin en iyileri - le passe

1. Le passé (Asghar Farhadi, 2013) / 2. Nebraska (Alexander Payne, 2013) / 3. Gloria (Sebastián Lelio, 2013) / 4. Locke (Steven Knight, 2013) / 5. Broken Circle Breakdown (Felix Van Groeningen, 2013)

Yılın En İyi Filmleri: 2013’te Türk Sineması

yozgat blues

1. Yozgat Blues (Mahmut Fazıl Coşkun, 2013) / 2. Hayatboyu (Aslı Özge, 2013) / 3. Kelebeğin Rüyası (Yılmaz Erdoğan, 2013) / 4. Küf (Ali Aydın, 2013) / 5. Karnaval (Can Kılcıoğlu, 2013)

Yılın En İyi Filmleri: En İyi Animasyon

the croods

2013 yılında vizyona giren animasyonlar arasında en beğendiğim, benim de şaşırdığım bir şekilde bir PIXAR animasyonu olmadı. “The Croods“u izlemenizi tavsiye ederim.

Yılın En İyi Filmleri: En İyi Belgesel

yilin en iyileri - searching for sugar man

Henüz 2013 belgesellerinden neredeyse hiçbirini izleme şansımız olmadığından, yılın en iyi belgeseli de 2012’den kalma: “Searching for Sugar Man”

 

Bu filmlerden eksiklerinizi not ettiyseniz; 2014’ün bomba gibi başlamak üzere olduğunu hatırlatayım. Yakında izleyeceklerimiz ile ilgili detaylı bilgi için “Oscar Sezonu: Bu Filmler Kaçmaz” yazımı okuyabilirsiniz. Yazıda adı geçen filmlerden “Frances Ha“, “Gloria“, “Locke” ve “Le passé“nin eleştirilerini de daha önce theMagger’da yazmıştım.

İyi seyirler, mutlu yıllar!

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN