Altın Küre ve Critics’ Choice adaylarının açıklanmasıyla, 2013’ün altın heykelcik peşinde koşan filmlerinin ardı ardına dizildiği Oscar sezonu da açılmış oldu Aralık ayında. Kimi ABD sınırlarında dahi yeni yeni gösterim şansı yakalayan bu iddialı yapımlar, Ocak-Mart ayları arasında bir bir Türkiye izleyicisinin de karşısına çıkacak. Muhtemelen !f Bağımsız Filmler Festivali’nde de bazılarını izleme imkanı bulacağımız bu filmler arasından öne çıkanları özetlemek istedim.

Durduğumuz yerden bakıldığında, 2013 Oscar yarışı geçtiğimiz aylarda izleme imkanı bulduğumuz, teknik dallardaki kusursuzluğuyla birkaç Oscar’ı şimdiden cepte olan “Gravity” ve yılın en iyi eleştirilere sahip draması “12 Years A Slave” arasında geçeceğe benziyor.

“Gravity” dışında, Oscar yarışında önem taşıyan, bir ya da birkaç dalda aday olması beklenen filmlerden bazılarını da çoktan festivallerde ya da vizyonda izleme şansı yakaladık İstanbullu sinemaseverler olarak: Tom Hanks’in Somalili korsanlar tarafından kaçırılan yük gemisinin kaptanını canlandırdığı “Captain Phillips”, Cate Blanchett’in muhteşem performansı ile öne çıkan Woody Allen filmi “Blue Jasmine”, Robert Redford’un tek kişilik performansı “All Is Lost”, hayranı bol üçlemenin son filmi “Before Midnight” ve Ron Howard’ın Formula 1 tarihini anlattığı heyecan dolu filmi “Rush”.

Peki ya diğerleri? İşte, Oscar sezonunun henüz izlemediğiniz ve kaçırmamanız gereken filmleri…

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN