Anime dünyası bildiğiniz üzere derya deniz. İçerisine girdiğinizde bir daha çıkmak istemiyorsunuz. Ben de son zamanlarda keyif alarak izlediğim, hobi edinmeye yöneltecek kadar güçlü etkileri olan iki anime tavsiye etmek istiyorum. IMDB puanı 8.3 olan Yuri On Ice’la buz pateni dünyasına adım atarken ve 8.4 puanlık Given ile bir müzik grubuna konuk olabilirsiniz.

Hobi Edinmeye Yönlendiren İki Anime Önerisi

Yuri On Ice

yurionice_kapak
Yuri On Ice | Fotoğraf: yurionice.com

2016 yapımı Yuri On Ice 22 dakikalık 12 bölümüyle şu anlık mini bir anime ama yakın zamanda devam filmi ve yeni sezonunun gelmesi olası. Yuri On Ice, profesyonel buz pateni sporcularının hayatlarından bir kesite odaklanıp aşk, arkadaşlık, olgunlaşma, sevgi, dostluk ve rekabet gibi konuları bünyesinde eritiyor.

Buz pateninin zarafet ve güce dayalı ilişkisini anlatan animenin başrol kahramanı, 23 yaşına gelmiş olmasına rağmen istediği kariyeri henüz elde edememiş Japon sporcu Yuri Katsuki. Ana karakter Yuri, Grand Prix Artistik Patinaj Finali’nde aldığı kötü dereceden sonra ümitsizliğe düşer. Fakat sürpriz bir gelişme sonrasında idolü olarak gördüğü Rus patenci Victor Nikiforov onun koçu olmak ister. Bunu bir mucize olarak gören Yuri kendini gerçekleştirebilmeyi umut ederek buza ve hayallerine geri döner.  

youtube play youtube play

Yuri On Ice buz patenine giriş niteliğinde. Özellikle de buz pateniyle çok ilgisi olmayan bir kişinin bu animeyi izledikten sonra merakı fazlaca çelinecektir diye düşünüyorum. Kendimden biliyorum. Anime, buzla olan soğuk ilişkimi ısıtıp beni günümüz sporcularıyla tanıştırarak içimden buz patenine hayran birini çıkardı. Öyle ki uzun zamandır izlemeyi iple çektiğim tek şey 28 Mart tarihine kadar devam edecek olan World Figure Skating Championship (Dünya Artistik Patinaj Yarışması) etkinliği oldu.

Mitsurou Kubo önderliğindeki yaratıcı ekibin buz patenini çok sevdiklerini ve emeklerini, teknik her türlü detaydan, ayrıntılı çizimlerden, akılda kalıcı açılış tasarımından ve müziklerinden anlıyorsunuz. Kurgu olmasına rağmen yaşananlar ve karakterler çok sahiciydi. Muhtemelen bunun sebebi yapım ekibinin de belirttiği gibi buz pateni dünyasına damgasını vuran birçok sporcudan, gerçek olaylardan ve mekânlardan etkilenilmiş ve esinlenilmiş olması. Bu konudaki videoya göz atmanızı öneririm.

Yuri On Ice, sadece başarıya odaklanmıyor. Birçok karakterle anlatımını zenginleştiriyor ve rengârenk bir tablo ortaya çıkartıyor. Sporcuların performanslarını sergilerken akıllarından geçebilecek olası düşüncelere yer verilmesi benim çok hoşuma gitti. Ne kadar gerçeği yansıtır bilemiyorum ama farklı bir bakış açısıydı. Japon izleyicilerin buz patenine, ve yarışmacılara gösterdikleri ilgi, birlik beraberlik hissi ve de masa başında toplanarak Yuri’yi desteklemeleri çok etkileyiciydi.

Animede Yuri ve Victor’un arasındaki romantik ilişki de işleniyor, çok puslu anlatıldığından dolayı o ruh biraz havada kalıyor. Fakat karakter ve olay gelişimi açısından ikiliyi izlemesi kesinlikle çok zevkliydi diyebilirim. Hırslı ve yetenekli bir diğer Rus patenci Yuri Plisetsky karakterinin de hikâyeye dahil olmasıyla, Yuri ve Victor’un arasındaki ilişkiye katkı sağlıyor ve böylelikle anime tamamlanıyor.

Given

given_anime_poster_2
Given | Fotoğraf: given-anime.com

2013’te manga olarak serüvenine başlayıp 2019’da animeye aktarılan Natsuki Kizu imzalı Given, 22 dakikalık 11 bölümden oluşan, ayrıca 1 saatlik film versiyonu da bulunan mini bir anime.

Bir amatör rock grubunun arkadaşlık ve aşk ilişkilerini anlatan Given; başarılı, yalnız hisseden, ölüm karşısında çaresiz olan ve karşılık bulamamış karakterleri eşcinsel ilişkiler çerçevesinde ele alıyor. Animenin hikâye akışı o kadar yumuşak ve hisli şekilde ilerliyor ki etkisinden hemen çıkamıyorsunuz.   

youtube play youtube play

Başarılı bir gitarist olan lise öğrencisi Ritsuka, üniversitede okuyan bas gitartist Haruki ve baterist Akihiko’dan oluşan bir amatör rock grubunda birlikte çalıyor. Ritsuka bir gün tesadüfen Mafuyu adlı bir öğrencinin gitarını tamir eder. Bunun ardından Mafuyu’nun, kendisine gitar çalmayı öğretmesi için yalvarırken bulur. İlk başta bu teklife sıcak bakmayan Ritsuka, Mafuya’nın şarkı söyleyişini duyunca sesinden çok etkilenir ve kararını değiştirir.  

Given içinde ağır bir yas barındırmasına rağmen gündelik seyirde ilerleyip çevremizde görebileceğimiz hayatların sınırını aşmıyor. Bu onu çok doğal ve naif yapıp hikâyenin rahat akmasını sağlıyor. Tatlı çizimler, hafif bir mizah ve gerçekçi diyaloglar birleşerek keyifli bir seyirliğe dönüşüyor.

given_anime_keyifli-mafuyu
Ritsuka & Mafuyu | Fotoğraf: given-anime.com

Animede en çok hoşuma giden şey; Mafuyu ve Ritsuka’nın birbirlerini iyileştiren ve dönüştüren aşkları oldu. Onlarla birlikte sokaklarda yürüyüp, aynı merdivenlerde oturup gitar çalma isteği duydum animeyi izlerken.

Hem Yuri On Ice, hem de Given’ı izlerken küçülsem de sporcu olup buzun üstüne yarışmacıların arasına fırlayabilsem diye düşündüm çoğu kez. İkisini de çok sevdim. Umarım siz de beğenirsiniz. 

İyi seyirler.

Kapak Fotoğrafı: Pinterest.com

İlginizi Çekebilir: Sine Magger’dan Miyazaki Filmleri