!f İstanbul ve theMagger işbirliğiyle, !f Yeni bölümündeki filmleri sizin için inceledik! Sıradaki film, Nejla Demirci’den “Yüzleşme”…

Hayat hiç beklemediğimiz anlarda, beklemediğimiz sürprizler yapmaya bayılıyor. Aklımıza gelmeyecek bir senaryo içinde buluyoruz kendimizi. “Yüzleşme” hayatın unuttuğumuz gerçekleri, beklenmeyenler ve güçlendirenler üzerine bir film.

18342305_803831126439699_3485070800463277924_n

Çok basit ve klişe, ancak yaşadığımız hayatın değerini asla bilmiyoruz. Hayatın akışını kaçırıyoruz, akışın içinde olmayı unutuyoruz kendi koşuşturmamız içinde. Zaman zaman asla farkında olmuyoruz, ne kendimizin ne de çevremizin. Dokunmayı, sevmeyi, sarılmayı bile unutabiliyorken, hayatın, sağlığın, nefes almanın değerini düşünmüyoruz bile.

Yüzlesme 01

Annesi üzülecek diye sessizce hastalığa direnen Ebru, karınındaki minik için iyileşmekte kararlı olan Nuray, gücünü spordan alan milli kaleci Nurcan, binde bir rastlanan erkek meme kanseri hastası Sergun… Hayatla yeniden bağ kuran, “kanser” sebebi ile yolu kesişen karakterlerimiz… Yüzleşme, kanser gibi zorlu bir hastalığın üzerinden, çeşitli hastaların hikâyeleri ile ilerliyor. Her biri bambaşka bir tecrübe yaşıyor aslında. Destekçileri, beklentileri, korkuları çok farklı. Ancak her hastanın hayatında değişen ortak bir nokta oluyor, hayata bakış açıları ve hayatı algılayışları. Her biri pozitif olmanın, sevecenliğin ve beraber olmanın değerini buluyor sanki bu yolun sonunda.

IMG_8777_copy_pe6k5e

63 dakika süren bu film bittiğinde “farkında” hissedeceksiniz. Ayrıca kırılacaksınız, bir anda başınızı yaslayacak birini arayacaksınız belki. Çünkü filmin sonunda farkına varacağınız, bir gün, sahip olduğunuza inandığınız her şeyin bir anda elinizden kayıp gitmesinin ne kadar kolay olduğu gerçeği. Umut verici ve yorucu bir belgesel Yüzleşme, izlerken güçlü olmak yetmiyor, dayanıklı olmak gerekiyor. Kim bilir yaşarken nasıldır diye düşündüren bu film, aslında dayanıklı olabilmek, kanseri yenebilmek üzerine umut veren bir film.

Yüzlesme 02

Anadolu Üniversitesi sosyoloji bölümü mezunu Nejla Demirci’nin 2012 yapımı ilk uzun metrajlı belgesel filmi Gündöndü sonrasında izleyiciyle buluşan 2017 yapım Yüzleşme belgeseli, !f Bağımsız Filmler Festivali’nde size beklemediğiniz bir deneyim sunuyor. Tıpkı hayatın kendisi gibi, beklediğinizden çok uzak, olması gerektiği gibi.

!f Yeni filmlerinden Yüzleşme‘yi 20 Şubat Salı 19.00‘da ve 24 Şubat Cumartesi 16.00‘da Cinemaximum Nişantaşı City’s‘de; ayrıca 1 Mart Perşembe 17.00’de !f Ankara, 2 Mart Cuma 13.00’te !f İzmir’de izleyebilirsiniz.

Diğer !f Yeni filmlerinden Displaced / Arafta, Kar ve Anadolu Turnesi’nin incelemelerine de theMagger’da göz atın!