Çok uzun tanımlar insanı bunaltır öyle değil mi? O zaman hiç uzatmadan konumuza girelim; EuroLeague ve Zeljko Obradoviç!

Zeljko Obradovic
Zeljko Obradovic | Fotoğraf: Twitter

EuroLeague Nedir?

Euroleaguetarihine kısaca bir göz atacak olursak; FIBA 2000 yılı itibari ile Euroleague turnuvasının  yerini alıyor. Şu an sponsorluğu sebebiyle reklamlarda da sıkça denk geldiğiniz üzere “Turkish Airlines EuroLeague” adını alan bu platformda kazanan takımsa basketbol Avrupa Şampiyonu olarak tablodaki yerini alıyor.

Belki aklınızda ister istemez şöyle bir soru oluşacak; “Bir kadın neden basket hakkında yazmak ister ki?” Bu soru karşısında ben de size Euroleague’i izlemeye başladığımdan bu yana müptelası oldum cevabını vereceğim. İnanın bana muazzam bir atmosfer var! Üstelik kalifiye bir ortam olduğunu da garanti ederim.

Zeljko Obradovic

Zeljko Obradovic
Zeljko Obradovic | Fotoğraf: euroleague

Euroleague demişken, haydi gelin yaşayan efsane Obradoviç’in hayat hikayesine ve bu hikayeye sığdırdığı başarılara bakalım! Çalıştığı 5 farklı kulübe 9 kez EuroLeague şampiyonluğu kazandırıyor Obradoviç. Ve hemen belirtmeliyim ki bu konuda rekor Obradoviç’te…

Biraz klasik bilgilerden başlayalım tanımaya; 1960 tarihinde Sırbistan’ın Cacak kentinde dünyaya geliyor ve kariyerine 1978 tarihinde Borac Cacak takımında oyun kurucu olarak başlıyor. İlk transferi  KK Partizan takımına oluyor ve takımı 3. yılında Yugoslavya Basketbol Ligi’ni kazanıyor. Bir sonraki yıl ise takım, Euroleague dörtlü finalinde yerini alıyor. Böylece başarı gitgide artmaya başlıyor. Hatta başarının devamında 1988-90 yıllarında sırayla gelen gümüş ve altın madalyalar var. Bu güzel olaylar gerçekleşirken -kariyer merdivenlerine- sağlam adımlarla basarken talihsiz bir trafik kazasına sebebiyet vermesi nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılıyor maalesef. Bu elzem olaya rağmen mücadelesine devam ederek Partizan’da oynuyor ve aynı zamanda oynadığı takımın gençlik kadrosunu da çalıştırıyor.

Genç yaşta, henüz 31 yaşındayken emekli oluyor ama bu defa da Partizan’da koç olarak çalışmaya başlıyor. Ve İstanbul’da EuroLeague şampiyonluğu kazandırıyor takımına. Bu esnada, yani koçluk teklifini kabul ettiğinde, aynı zamanda Yugoslavya milli takım kadrosunda yer alıyordu. Buradan da eli boş dönmüyor.

Gelelim diğer bir çalıştırdığı takım Joventut Badalona’ya… Burada da takıma iki kez şampiyonluk yaşatıyor. Bu arada, yetiştirdiği oyuncuların da hakkını yememek gerekiyor diye düşünüyorum. Ardı arkası kesilmeyen başarılar diğer takımlarında dikkatini bir hayli çekiyor; İspanya devi Real Madrid’in de elbette… Real Madrid’e “Vay be!” dediğinizi duyar gibiyim. Bunu Real Madrid’i yakından takip edenler için söylüyorum tabii ki. Burda da uçtun be koç! Yine mi şampiyonluk dersin? İspanya takımına da bir EuroLeague getiriyor kendisi… Ne diyelim bunun üzerine? Ellerine sağlık koç. Durun! Daha bitmiyor bu hikaye…

Bazen de başarısızlık olabilir, insanız neticede. 1997’yi atlamayalım derim.Ne de olsa her zaman başarılı olunacak diye bir şey yok değil mi? Zeljko Obradoviç, İtalyan takım Benetton Treviso’nun başına geçiyor fakat bir türlü istediği yere getiremiyor takımı ama yine de onların İtalya Süper Kupası’nı kazanmalarını sağlıyor.

Sıra geldi şampiyonluğa kaldığı yerden devam etmeye! Biliyorum tarihler can sıkıcı oluyor ama ayırt etmek açısından vermek durumundayım.

youtube play youtube play

Araya açıklamayla girmek istedim izninizle. 🙂 1999-2012 yıllarında kendisine büyük bir hayranlık duyacak olan Panathinaikos’ta koç olarak göreve başlayor Obradoviç. Ve Panathinaikos’la 5 kez evet yanlış okumadınız tam 5 kez EuroLeague, 11 kez Yunan Ligi şampiyonluğuna imza atıyorlar, rekor kırıyorlar bir diğer deyişle…

Son olarak 2013’te Fenerbahçe ile yolları kesişiyor koçun. 2015 yılında EuroLeague karşılaşmasında Maccabi Tel Aviv’i mağlup eden Fenerbahçe böylelikle ilk defa final foura kalıyor ve dördüncülüğü elde ediyor. Mücadeleye devam eden ve final havasını solumuş olan takım en sonunda koç ile beraber çabasının karşılığını alıyor. 2016-2017 sezonunda finalde Olympiakos takımını büyük bir farkla yenerek, Fenerbahçe şampiyonluk unvanına erişmiş oluyor ve bu durum Avrupa’da büyük yankı uyandırıyor. Sebebiyse ilk kez bir Türk basket takımının bu başarıyı yakalaması.

Hangi takımdan olursanız olun ruhundaki mücadelenin tecellisini yüzü ve hareketlerinde sezersiniz Obradoviç’in. Takımı ile birlikte 2019-2020 sezonuna her ne kadar lig ve Euroleague’de biraz şanssız başlasalar da değişmeyen bir gerçek var; yaşayan efsane Obradoviç!

youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: bisorubicevap

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan 2020 Spor Trendleri