İtiraf edelim, röportaj deyince aklımıza ünlü sanatçılar, girişimciler veya daha pek çok meslekten ilham veren insanlar geliyor. Ama günün sonunda, aklımıza hep insan geliyor. Febreze olarak, bu sefer de minik dostlarımızı tanıyalım dedik ve isimlerinin hikayesinden komik huylarına onları bir de sahiplerinden dinledik. Hepimiz bir kedi veya köpeği sahiplenmenin dünyanın en güzel şeyi olduğu konusunda hemfikirizdir, ancak kabul edelim ki bu bir yandan da bir hayli zor ve büyük bir sorumluluk. Bize kalırsa, yaşanılan zorluklar paylaşılmalı ki büyük bir hevesle sahiplenilen hayvan dostlarımız, sahiplerinin gerçekten onlarla yaşamanın beraberinde getirdiği fedakarlıkları anlamasıyla yeniden yalnız kalmasın. Febreze olarak, bunun farkındalığına varmak ve aslında her zorluk olarak görülen durumun bir çözümü olduğunu anlatmak istiyoruz. İlk çiftimiz, Zeynep ve Alihan Aker ve dört sene önce barınaktan sahiplendikleri tatlı mı tatlı Bella!

Video gelecek.

Bella’yla nasıl tanıştınız, hayatlarınız nasıl kesişti? 

Bella’yla bir festivalde tanıştık. Barınaktan sahiplendirilmek üzere getirilen köpeklerden bir tanesiydi. Golden ve nasıl olsa biri sahiplenir diye ilk başta Bella’ya hiç yanaşmamış, kırma olan köpeklerle bağ kurmaya çalışmıştık hiçbiri bize yüz vermedi, sonra Bella ile göz göze geldik ve ilk yaptığı kucağıma yatmak oldu, o an benim sonra da Alihan’ın kalbini hemen kazandı.

İlk zamanlar nasıldı, biraz o alışma sürecinden bahsedebilir misiniz? 

İlk günler çok zordu. Bella bize geldiğinde 11 aylıktı, korkuları ve travmaları vardı. Evden çıkıp kapıyı kapattığımız an ağlamaya başlıyordu, bize alışması ve güvenmesi için çok emek verdik. Bir de tuvalet problemi vardı. Tüm hayatımızın düzene girmesi yaklaşık 1 – 1.5 senemizi aldı diyebiliriz.

İsminin hikayesi nedir, neden “Bella”? 

Biz tanıştığımızda ismi Bella’ydı, çünkü kendisi tam bir Bella 🙂

bella_2

Bella hayatınızda neleri değiştirdi, neler öğretti size?

Bella sayesinde aile olduk deriz her zaman. Sorumluluk almayı, kendimizden çok başka bir canlıyı düşünmeyi, karşılıksız ve koşulsuz sevmeyi öğretti Bella bize. Daha düzenli, huzurlu ve sevgi dolu bir hayatımız oldu.

Ona özgü bir huy, bir alışkanlığı var mı? Ya da, sizi çok etkileyen veya güldüren bir olay geliyor mu aklınıza? 

İlk günden itibaren Bella’nın elele tutuşma huyu var 🙂 Yatıyor ve yakınında kim varsa ona patisini uzatıyor, o şekilde saatlerce durabilir. Toplarına karşı inanılmaz bir bağımlılığı var, Bella = top diyebiliriz 🙂 Beni (Zeynep) en çok güldüren olaylardan bir tanesi uyurken beni izliyor olması, bazen bakışına uyanıyorum Bella’nın. Bir de hangimiz mamasını verdiysek diğerini mama yememiş gibi kandırmaya çalışıyor, o haline de bayılıyoruz.

bella_4

Bella’nın tüy dökme ve koku durumlarına ne gibi çözümleriniz oluyor?

Tüy dökmeye karşı yapabileceğimiz en sağlıklı çözüm düzenli olarak taramak ve ayda bir kuaförüne götürmek, yazın denize girmek de tüylerine ve dökülmesine çok iyi geliyor. Bizce Bella kokan bir köpek değil ama bu bizce 🙂 Eve gelen misafirlerin rahatsız olmaması veya farklı bir koku almaması için koltuklara Febreze sıkıyoruz çözüm olarak.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenlere ne önerirsiniz? 

Bahaneleri bir tarafa bırakıp harekete geçmeyi! Çünkü bu duyguyu yaşamayan bilemez, dünyanın en güzel duygularından bir tanesi. Sahiplendikten sonra ise emek harcamaktan vazgeçmemeyi. İlk aylar, tuvalet eğitimi zor bir süreç ama köpeğinizle oynamak, ona eğitim vermek, uzun yürüyüşlere çıkmak, beraber gezmek ve anılar biriktirmek çok değerli.

bella_1

Son olarak, bu cümleyi nasıl tamamlardınız: “….. çünkü/ama  #onadeğer.” 

Bella’nın ciddi korkuları ve travmaları vardı, ilk 1.5 sene bizi çok ama çok zorladı ama ne olursa olsun #onadeğer.