Fotoğraf çekmek artık gündelik hayatımızın sıradan bir parçası. Belki de bu yüzden fotoğrafı sanat olarak icra edenlerin ortaya çıkardığı işler, her zamankinden daha büyüleyici geliyor bize. Fotoğraf alanında İstanbul’un ve Türkiye’nin önde gelen etkinliklerinden 212 Photography Istanbul da her sonbaharda bu büyüyü tekrar tekrar yaşamamız için şehrin popüler ve tarihi mekanlarına konuk oluyor. Teknoloji alanındaki yenilikleriyle bizi daima heyecanlandıran LG‘nin de LG OLED TV ile destekçileri arasında bulunduğu 212 Photography Istanbul’un bu yılki edisyonu 1 Ekim’de kapılarını yedi mekanda, ücretsiz olarak açtı.

212 Photography Istanbul | Yeldeğirmeni Sanat

212 Photography Istanbul, bu yıl ilk kez 216’ya da göz kırparak Anadolu yakasına da uğruyor ve tam anlamıyla bir ‘şehir festivali’ kimliğine bürünüyor: Festival, Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevleri A 37 – 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür dahil olmak üzere yedi mekânda ücretsiz olarak geçekleşiyor. Böylece festival İstanbul’un tarihi mekânlarında benzersiz bir sanat deneyiminin yanı sıra festival takipçilerine alternatif bir keşif rotası da sunuyor.

212 Photography Istanbul | Zülfaris Karaköy

Festivalin ana mekânı olan Yapı Kredi bomontiada’da Thomas Albdorf, Diana Artus, Helena Blomqvist, Scarlett Hooft Graafland, JeeYoung Lee, Rosa Muñoz, Esra Özdoğan, MODI gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra Uzaktaki/ Yakındaki başlıklı sergi ziyaret edilebiliyor. Festivalin bir diğer dikkat çekici sergisi ise Müze Gazhane‘deki, Olimpiyat oyunlarına ithafen hazırlanan, bu alanda isim yapmış önemli fotoğrafçıların yer aldığı sergi. Olimpiyat oyunlarının perde arkasını yansıtan sergide, David Burnett, Chris McGrath ve Mine Kasapoğlu’nun objektiflerine yansımış çok özel kareler görülebiliyor. Akaretler Sıraevleri‘ndeki Başka Bir Kıyamet Mümkün başlıklı sergi ise, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun temsil ettiği, uluslararası güncel sanat sahnesinin önemli isimlerini bir araya getiriyor ve insanın doğa, tarih ve yaşam ile yeniden ilişkilenmesinin imkanlarını tartışmaya açıyor. 

212 Photography Istanbul | Zülfaris Karaköy

Magnum Photos’un Offside isimli projesi kapsamında 2014 Brezilya Dünya Kupası’ndaki taraftarları ve sokaklardaki amatör futbolcuları epik bir üslupla filme alan Norveçli fotoğrafçı Jonas Bendiksen’in Still Films adını verdiği seçkisi Zülfaris Karaköy‘de LG OLED ekranlarla sergileniyor.

Önemli Seçkiler LG OLED Ekranlarda

212 Photography Istanbul | Yeldeğirmeni Sanat

LG geçtiğimiz yıl olduğu gibi LG OLED TV‘lerle bir kez daha festivale büyük katkı sağlıyor. Galeri Tasarımı LG OLED TV‘ler etkinlik kapsamında Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevleri A 37 – 39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı ve Yeldeğirmeni Sanat’daki sergilerde karşımıza çıkıyor ve birçok sanatçının eserlerini olağanüstü bir kaliteyle görmemizi sağlıyor. Duvara boşluksuz monte edilebilen ve kullanıcıların TV izlerken dikkatlerini dağıtabilecek her türlü detaydan arındırılmış bir tasarıma sahip bu ekranlar, kendinden aydınlatmalı OLED piksel teknolojisi sayesinde daha once görülmemiş canlılıkta bir siyah ve doğal renkler üretiyor.  Yeni Galeri Standı seçeneği ise akıllı kablo yönetimi ve şık tasarımı ile kullanıcıların OLED TV’leri diledikleri yere konumlandırabilmelerini sağlıyor. TV’de bulunan Galeri Modu özelliği de kullanıcıların TV izlemedikleri anlarda birbirinden değerli sanat eserleri ve fotoğrafları göstererek ekranı bir tabloya dönüştürüyor. Yani 212 Photography Istanbul’da gördüğünüz o büyüleyici fotoğrafları ve sergi atmosferini, LG OLED TV’lerle evinize taşımanız da oldukça kolay.

Söylemeden geçmeyelim; önceki senelere ek olarak 212 Photography Istanbul birçok yenilikle de karşımıza çıkıyor ve fotoğraf sanatının ötesine dokunuyor. İlk kez yeni medyayı etkinlik programına ekleyen festival, dünyanın farklı coğrafyalarından yetenekli sanatçıların eserlerine yer veren video içerik platformu NOWNESS iş birliğiyle özel bir video seçkisini sunuyor. Diğer yandan MUBI Türkiye iş birliğiyle hazırlanan festivale özel film seçkisi de Agnès Varda’dan Jonas Mekas’a 12 ünlü yönetmenin filmlerinden oluşuyor ve MUBI üzerinden ücretsiz olarak sunuluyor.