Otuz yılı geride bırakan Akbank Caz Festivali, “Yeniden Şehrin Caz Hâli” diyor! On gün sürecek, Türkiye’den birçok yetenekli ismi ağırlayacak ve sadece klasik ve modern caza değil, farklı müzik türlerine de dokunacak festival, 1-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul’un alıştığımız ve yepyeni mekanlarında bizleri bekliyor. Biz ÇOK heyecanlıyız, ya siz?

Türkiye’nin en köklü caz festivali Akbank Caz Festivali, otuz yılı geride bıraktı. Hatırlayacaksınız, 2021’in bahar aylarında festivalin 30. yılına özel olarak hazırlanan Dün, Bugün, Yarın albümünden ve albümün hazırlık sürecini, albüme katkıda bulunan değerli sanatçıların festivalle ilgili anılarını dinleme fırsatı bulduğumuz aynı adlı belgeselden söz etmiştik. 30 özgün beste, 80’e yakın sanatçı ve 30 yıllık anılar… Siz de yaz aylarını bizim gibi, bu albümü dinleyerek geçirdiyseniz, tahmin ediyoruz ki sonbaharın ve festivalin yolunu gözleyenlerdensiniz. O halde vakti geldi, Akbank Caz Festivali, “Yeniden Şehrin Caz Hâli” diyor! Festival, 1-10 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor.

Şehri bir kez daha cazın farklı renkleriyle buluşturan 31. Akbank Caz Festivali, bu yıl 10 farklı mekanda, Türkiye caz sahnesinden 100’ün üzerinde sanatçının birbirinden özel performansına ev sahipliği yapıyor. Dünyadaki öncü caz festivallerinin izinden giderek, yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesi kapsamında, festivalin programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik, hip-hop ve dünya müziğinin farklı projeleri de yer alıyor.

1 Ekim’deki ilk konserde, hayranlık uyandıran vokali ve yüksek enerjili sahne performansıyla Elif Çağlar‘ın, Akbank Caz Festivali için Defjen Daf Ensemble ile hazırladığı özel proje, yepyeni bir konser mekanında, Galataport İstanbul Paket Postanesi‘nde şehrin caz hâlini sevenlerle buluşacak. 2 Ekim’de klarnet sanatçısı ve besteci Oğuz Büyükberber Babylon‘da, aynı sahneyi paylaşacak Kamufle ile Lara Di Lara ise Müze Gazhane’de olacak. Müze Gazhane’deki bir diğer konser, 3 Ekim’deki, Ceylan Ertem‘i de konuk edecek Ediz Hafızoğlu projesi “Nazdrave“, programda özellikle dikkatimizi çekenlerden.

Festivalin ilerleyen günlerinde Ramazan Sesler, Güç Başar Gülle, Cenk Erdoğan, İlhan Erşahin, , Kaan Çelen, Deniz Taşar, Okay Temiz, Baki Duyarlar, Da Poet ve Barış Demirel gibi, festivale olan özlemimizi farklı müzik türleriyle giderecek, hepsi kendi alanlarında ve enstrümanlarında başarılı ve yetenekli sanatçılarla müziğe doyacağız. 10 Ekim’de festivalin kapanışını ise Babylon’daki Mehmet Uluğ Gecesi’nde harika bir konserle yapacağız: Selen Gülün‘ün öncülüğünde gelişen “Kadınlar Matinesi” projesi. 2013’te kaybettiğimiz, sadece festival için değil İstanbul’un kültür ve sanat yaşamı için çok önemli bir değer olan Mehmet Uluğ anısında düzenlenecek gecede, Türkiye’den kadın müzisyenlerin son dönem işlerinden bir seçki yer alıyır. Selen Gülün‘e sahnede Çağıl Kaya, Özge Fışkın ve Jülide Özçelik eşlik ediyor.

Akbank Caz Festivali, bu sonbaharda da şehri caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği programı ile karşılıyor. Yeniden şehrin caz hâlini göreceğimiz, müziği on gün boyunca yoğun bir şekilde hissedeceğimiz için çok heyecanlıyız!

Detaylı bilgi almak ve festival programını görmek için tıklayın.