7-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 35. İstanbul Film Festivali’nin merakla beklenen ve bol ödüllü filmlerle dolu programı geçtiğimiz günlerde açıklandı! Film seçiminizi kolaylaştırmak için hazırladığımız listelerin ilkinde 10 film var…

ff2016_poster_50x70_ekin

35. İstanbul Film Festivali, 7-17 Nisan tarihleri arasında 62 ülkeden 223 yönetmenin 221 filminin yer aldığı 25 bölümden oluşan bir programla şehre bir kez daha baharı getiriyor! Bu yıl 10 salonda gerçekleşecek gösterimler ile 11 gün boyunca vaktimizin büyük kısmını Beyoğlu’nda Beyoğlu, Atlas ve Fitaş (2 salon) sinemaları ile Akbank Sanat ve İtalyan Kültür Merkezi’nde, Ortaköy’de Feriye Sineması, Karaköy’de İstanbul Modern Sinema ve Kadıköy’de Rexx Sineması’nda (2 salon) geçireceğiz.

ff2016_poster_50x70_emir

Tema olarak #izbırakanfilmler başlığını seçen festivalin dövmeli afişlerini biz çok sevdik!

Başta geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Berlin Film Festivali olmak üzere dünyanın birçok önemli festivalinde ödüller kazanmış filmleri, usta sinemacılar ve genç yönetmenlerin son filmlerini programında bir araya getiren festivalin biletleri 26 Mart Cumartesi günü genel satışa çıkıyor. Festivalde bu yıl Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması, Sinemada İnsan Hakları: FACE Avrupa Konseyi Ödülü, Seyfi Teoman İlk Film Ödülü gibi birçok yarışma heyecanı yaşanırken, Avrupa Konseyi ortak yapım fonu Eurimages’ın cinsiyet eşitliğini geliştirmeyi amaçlayan ve bir kadın yönetmene verilecek Audentia Ödülü de dünyada ilk kez İstanbul Film Festivali’nde takdim edilecek.

ff2016_poster_50x70_ozan

Festivalde yarışma bölümlerinin dışında Akbank Galaları, Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Dünya Festivallerinden, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Geceyarısı Çılgınlığı ve Antidepresan gibi klasikleşmiş bölümler de varlığını sürdürüyor. Yılın yeni bölümleri ise dört adet: Müzisyen filmlerine yer veren MusikişinasFOL Sinema’dan Burak Çevik’in küratörlüğünde hazırlanan Işığın Peşinde:70’ler Amerikan Avangard Sinemasıölümünün 30. yılında usta yönetmenin anılacağı Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi ve Alkan Avcıoğlu’nun küratörlüğünde sinema tarihinin az tanınan cevherlerini açığa çıkaracak Gömülü Hazineler.

İşte, bu dopdolu programdan seçtiğimiz 20 filmin ilk bölümü:

***

İstanbul Film Festivali 2016 Filmleri

High-Rise (Gökdelen) | Ben Wheatley, İngiltere

Kült yazar J.G. Ballard’ın aynı adlı romanından uyarlanan Gökdelen, 70’lerin distopya havasını yansıtan bir bilimkurgu. Soyutlanmış bir gökdelende lüks bir yaşam süren genç bir doktorun yaşadıklarını konu alan filmde, Tom Hiddleston, Jeremy Irons, Sienna Miler ve Elisabeth Moss gibi ünlü oyuncular rol alıyor. Gökdelen’in yönetmen koltuğunda ise Sightseers ve A Field in England gibi bağımsız yapımlarla tanıdığımız Ben Wheatley oturuyor.

Midnight Special | Jeff Nichols, ABD

Take Shelter ve Mud gibi şaşırtıcı ve etkileyici filmleriyle tanıdığımız Jeff Nichols’un yeni filminde bizi fantastik bir dünya bekliyor. Michael Shannon, Kirsten Dunst, Joel Edgerton ve Adam Driver gibi oyuncuların rol aldığı Midnight Special, özel güçlere sahip oğlunu devletin ve tarikatların elinden kaçırmaya çalışan bir babanın yaşadıklarını anlatıyor. Midnight Special, festivalin açılış filmi.

United States of Love / Aşk Birleşik Devletleri | Tomasz Wasilewski, Polonya-İsveç

Berlin Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazanan Aşk Birleşik Devletleri, değişen rejimin yaşamın her alanında hissedildiği 90’lar Polonya’sında mutsuzluklarından kaçmaya çalışan dört kadına odaklanıyor. Farklı mesleklerden benzer hislerle başa çıkmaya çalışan dört kadın portresi çizen film, siyasi ve toplumsal olayların fonda yer aldığı kişisel hikayeler anlatıyor.

Belgica | Felix Van Groeningen, Belçika-Fransa-Hollanda

Daha önce Çölde Kutup Ayısı filmi ile İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan, The Broken Circle Breakdown filmi ile Oscar adaylığı elde eden Belçikalı yönetmen Felix Van Groeningen’in yeni filmi de festivalde heyecanla beklediklerimizden… Brüksel’deki oldukça çılgın bir bar olan Belgica’da geçen film, dinamik kurgusu ve hareketli müzikleri ile nefes kesecek gibi duruyor.

L’avenir (Things to Come / Gelecek Günler) | Mia Hansen-Løve, Fransa-Almanya

Son zamanların dikkat çekici yönetmenlerinden Mia Hansen-Løve’ye Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Gelecek Günler, Avrupa sinemasının en yetenekli kadın oyuncularından Isabelle Huppert’in performansıyla gücüne güç katıyor. Evli ve çocuklu felsefe öğretmeni Nathalie’nin hayatın getirdikleriyle mücadelesini konu alan bir karakter dramı olarak karşımıza çıkıyor.

Inhebbek Hedi (Hedi / Seni Seviyorum Hedi) | Mohamed Ben Attia, Tunus-Belçika-Fransa

Görücü usulü bir evlilikle, hiç tanımadığı bir kadınla evlenmek üzereyken tanıştığı bir kadında gerçek aşkı bulan Hedi’nin hikayesini ve geleneklerle özgürlük ve aşk arasında bocalayışını anlatıyor Hedi. Filmin başrol oyuncusu Majd Mastoura Berlin Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile dönerken, filmin yönetmeni Frederic Noirhomme ise En İyi İlk Film ödülünü kucaklamıştı.

Viaje (Yolculuk) | Paz Fábrega, Kosta Rika

Festivalin ilk ve ikinci filmleriyle harikalar yaratan genç yönetmenlere ayrılmış bölümü Genç Ustalar’daki filmler arasında, bir Kosta Rika filmi de dikkat çekiyor. Siyah-beyaz çekilmiş olan Yolculuk, bir partide tanışan ve doğanın yardımıyla aşkın coşkusuna kapılan Luciana ve Pedro’yu izleyeceğimiz modern bir aşk filmi.

Jag ar Ingrid (Ingrid Bergman – In Her Own Words / Ben, Ingrid) | Stig Björkman, İsveç

Sinema tarihinin tartışmasız en büyüleyici, güzel ve yetenekli kadın oyuncularından Ingmar Bergman’ın yaşamına odaklanan bu belgesel, kızı Isabella Rossellini’nin isteğiyle hayata geçirilmiş bir proje. Ben, Ingrid, oyuncunun günlük, mektup, aile fotoğrafları ve evde çekilmiş video kayıtlarından beslenmiş.

Lampedusa in Winter (Lampedusa’da Kış) | Jakob Brossmann, Avusturya-İtalya-İsviçre

Bu yıl dünya gündemindeki önemi nedeniyle festival bünyesindeki birçok kurmaca ve belgesel filmde de izlerini gördüğümüz göçmen krizini konu alıyor Lampedusa’da Kış. Belgesel, Altın Ayı ödüllü Fuocoammare’nin de konu edindiği, Afrika’ya en yakın Avrupa adası olan Lampedusa’da geçiyor. Filmin odak noktası, turistlerin gözükmediği kış aylarında ada sakinleri ve mülteciler arasındaki ilişki…

Chevalier (Şövalye) | Athina Rachel Tsangari, Yunanistan

Festivalin mizahi yönden kuvvetli ya da oyuncaklı yapılarıyla şaşırtan filmlere ayrılmış, hoş vakit geçirmek isteyen festival izleyicisinin favori bölümü olan Antidepresan, Attenberg filmi ile tanıyıp sevdiğimiz Yunan yönetmen Athina Rachel Tsangari ile buluşturuyor bizleri. Ege Denizi’nin ortasındaki bir teknede erkekliklerini yarıştıran altı erkeğin oldukça komik rekabeti izlemeye değer…

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN