Geçen gün harddisc içerisinde kayıtlı olan çalma listelerini kurcalarken uzun zamandır dinlememiş olduğumu fark ettiğim Dr. Skull grubu ile kesişti yollarımız. Kuşak olarak tam yetişememiş olsam da öyle ya da böyle büyüklerin orijinal veya çekme kasetleri vesilesiyle tanışmış bulunduğum Dr.Skull grubunu bu vesileyle sizlerle paylaşmak istedim.

drskull_15

Dr. Skull, adından da anlaşılacağı üzere (!) Hacettepe Tıp Fakültesi’nde okuyan 4 tıp öğrencisi, Baştepe, Ersöz, Musti ve Alper tarafından kurulmuş olan bir grup. Tabii öncesine gidecek olursak aslında bu 4 kafadarın yolları Ankara Fen Lisesi’nde kesişiyor ve SKULL ismiyle yola çıkıyorlar yola. Sonrasında kafadarlarımız ekipçe Hacettepe tıpa kapağı atınca doğal olarak grup isminin başında Dr. ibaresi de yerini almış bulunuyor.

3540331123_photo

1990 , 1992 ve 1994 yıllarında olmak 3 albüme imza atıyorlar…

dr skull 1

İlk albüm olan Wory Zover döneminin en başarılı albümlerinden biri olarak ortaya çıkıyor ve o dönemde TRT’de canlı performans sergileme imkanı bile buluyorlar. Bana soracak olursanız albümde kesinlikle boş parça yok. Ama özellikle War Is Over, No Time to Waste, Let Me Go, Baby ve Rock the School dikkat çekici parçalar diyebiliriz.

dr skull 2

Takip  eden dönemde Rools 4 Fools albümü ile saflardaki yerini tekrar alıyor kahramanlarımız…  Özellik Rules For  The Fools ve Princess parçalarını vurgulamadan geçemeyeceğim. Rules For the Fools parçasında davulda elle çalınan ek bir yan davulla çift pedal etkisi kullanılmıştır ve herhalde ülkemiz için bu bir ilk.

dr skull 3

Üçüncü ve son albümde Baştepe’nin gruptan ayrılarak ABD’ye yerleşmesiyle beraber ilk iki albümde savaş ve kural karşıtlığı içeren heavy metal sound sahibi albümler yerini punk rock tarzında bir albüme ve tek gitar bulunan bir tarza dönüşüyor… Son albümde de Herşey Yolunda, Gökova ve Elim Cebimde öne çıkan parçalar olarak gözümüze çarpıyor. Ve albümün en bomba ve makara şarkısı SEN… Mutlaka dinlenmesi gereken bir parça!

Genel olarak bakacak olursak bahsettiğim gibi dönemsel olarak yetişememiş olsam da çok değerli bir abimin bana bırakmış olduğu çekme kasetlerle beraber hala müzik setim ve walkman ile dinleme keyfine erişen biri olarak kendimi şanslı hissediyorum.