Özellikle toplumsal krizler sırasında hissettiğimiz, sosyal medya akışlarında ısrarla gezinerek haberleri özellikle de negatif olanları takip etmek için takıntılı dürtü bir dürtü hissettiğiniz olur mu? İşte o tanımlayamadığımız ama kendimizi durdurmakta güçlük çektiğimiz sayfayı aşağı kaydırma hali “doom scrolling” ya da “doom surfing” olarak adlandırılıyor. Öte yandan olumlu haberleri es geçmeye ya da önemli olmadıklarına kendimizi ikna etmeye çok yatkınız. İşte sanatçı Martin Smatana kendini de sıkça içinde bulduğu bu eğilim karşısında bir adım atıyor ve olumlu haberleri illüstrasyonlara dönüştürüyor.

A Year of Good News
A Year of Good News | Fotoğraf: Martin Smatana

Durmaksızın krizlere ilişkin haberleri takip etme hali, olumsuz düşünceleri pekiştirerek veya çaresizlik hissine neden olarak ruh sağlığımızı etkiliyor. Good News Network ya da Positive News gibi olumlu haberlere de ulaşabileceğiniz kaynaklar da aslında tam bu yüzden var. İllüstratör ve animatör Martin Smatana da bu kaynaklara benzer bir motivasyonla 2022 yılını iyi haberlerini anlatan keçe kompozisyonlar yaratarak geçirmiş.

A Year of Good News
A Year of Good News | Fotoğraf: Martin Smatana

Praglı sanatçı, her hafta gazeteden bir güzel haber seçiyor ve bunu konu alan bir sanat eseri üretiyor. Çizim konusunda çok da başarılı olmadığını söyleyen Smatana bunları üretirken de geri dönüşüm ve ileri dönüşüme yönelik sürdürülebilir tasarım yöntemleri, eski giysileri ve atılan kumaşları kullanıyor. İllüstre ettiği pozitif hikayelerle insanların en zor zamanlarda bile iyi şeyler yapılabileceği, en ufak jestlerin bile dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceği inancını besliyor.

youtube play youtube play

İşte sanatçının “A Year of Good News” kitabında da bu şekilde yarattığı hayvan figürlerini kullanarak anlattığı 52 pozitif hikaye yer alıyor. Örneğin; mutlu penguenlerin yer aldığı bir illüstrasyon Avustralya’da yaşlı bir adamın petrol sızıntısı tehdidi altındaki penguenlerin kendilerini temizlerken zehirli yağı yutmalarını engellemek için onlara yün kazaklar örmesini konu alıyor. Bir diğer çalışması pandemi yüzünden uçuşu iptal olunca Londra’da yaşayan büyük annesini görmek için babasıyla birlikte yürüyerek gitmeye karar veren, 93 gün ve 2.800 kilometre sonra büyükannesini kucaklamayı başaran 10 yaşında bir çocuğun bavulunu illüstre ediyor. Daha fazlasına göz atmak isteyenler için sanatçının Instagram hesabını da buraya bırakalım.

Kapak Fotoğrafı: Martin Smatana

İlginizi çekebilir: Nazlı Özkök’ten Uğur Gallenkuş