Heyecanla ve yüksek beklentiyle yolunu gözlediğimiz bilim kurgu Ad Astra, Venedik ve Toronto Film Festivalleri’ndeki gösterimlerinin ardından, Türkiye’de de ABD ve İngiltere ile aynı haftada, 20 Eylül’de vizyonda olacak. James Gray’in imzasını taşıyan ve Brad Pitt’in başrolünde dikkat çektiği film, bilim kurgu sinemasının bu yılki en heyecan verici temsilcilerinden…

youtube play youtube play

Uzay yolculuğu filmleri, bilim kurgu sinemasının en önemli parçalarından biri ve bu filmlerdeki uzay yolculuklarının amacı kimi zaman evreni keşif, kimi zamansa insanlık için yaşanabilir gezegenler bulmak oluyor. Ünlü oyuncu Brad Pitt’i başrolde izleyeceğimiz Ad Astra‘da ise, canlandırdığı astronot Binbaşı Roy McBride’ın görevi ise bugüne kadar izlediklerimizin birçoğundan farklı: Uzayın derinliklerinde kaybolmuş, üstelik güneş sistemimizi tehdit eden bir deneyi uygulama amacıyla yola çıkmış babasını bulmak. McBride’ın arayışı, pek tabii ki türün birçok örneğinde gördüğümüz gibi evrenin bir sırrının açığa çıkmasıyla ve insanlığın evrendeki varlık sebebini sorgulatıcı gizemlerle sonuçlanıyor.

Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası
Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası

Ad Astra‘yı izlemek için ilk sebebiniz (bugünlerde Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time… in Hollywood filmindeki performansı sayesinde de gündemde olan) ünlü, yetenekli ve yakışıklı oyuncu Brad Pitt olabilir. Fakat sadece filmin yönetmeni James Gray‘in adı da yeterli bir sebep olmalı; sinema sanatı ve hikaye anlatıcılığı anlamında çok şey vaat eden filmlere imza atmış Gray’in filmografisinde We Own the Night (2007), Two Lovers (2008), The Immigrant (2013) veThe Lost City of Z (2016) gibi filmler var. Yönetmenin ilk kez çalıştığı Hoyte van Hoytema‘nın görüntüleriyle görselliği katbekat artan filmin müzikleri ise çağdaş müziğin en önemli temsilcilerinden Max Richter‘e ait. Filmin oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt‘in yanı sıra babasını canlandıran Tommy Lee Jones, eşini canlandıran Liv Tyler ve 2016’da sürpriz bir Oscar adaylığı elde etmiş olan Ruth Negga da yer alıyor.

Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası
Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası

Ad Astra, insan yiyen primatlardan Ay araçlarıyla yapılan kovalamacalara, havada patlayan roketlerden tansiyonu yükselten gerilim sahnelerine birçok heyecan verici anla dolu, günümüz bilim kurgu sinemasının zirve noktalarından biri. Görevini yerine getirirken bir yandan babasıyla karşı karşıya kalan, bir yandansa evrenin sırlarını ve işaretlerini çözmeye çalışan bir astronotun peşinden gitmek isterseniz Ad Astra‘yı 20 Eylül’den itibaren sinemalarda izleyebilirsiniz. Bizce kaçırmayın!

Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası
Ad Astra: Brad Pitt ile Yeni Bir Uzay Macerası