Teşvikiye sakinleri ve buralarda zaman geçirmeyi sevenler çok şanslı; Ahali Teşvikiye gibi bir mekanla buluşacakları için… İnanılmaz bir lezzet durağı var mahallede, koşun!

Konum

– Ahali Teşvikiye’nin yenilenen menüsü için bu yazıyı okuyabilirsiniz. – 

AHAL
Ahali Teşvikiye: Nişantaşı’nın Bir Meze Barı

Ahali, kolay anlatımla Kruvasan’ı sağınızda bırakıp aşağıya doğru inerken hemen solda. Yerini bulup kapıdan girdiğiniz an, burada geçireceğiniz saatlerin ne denli keyifli olabileceğine dair ipuçları veriyor mekan. Loş ışıklar, şık tasarım, uzunca bir bar kısmı, açık mutfakta şefleri seyir ve arka bahçenin havası bir harika. Kulağınıza ilişen çok sevdiğimiz, 90’ların Türkçe müzikleri eşliğinde arkadaşınızla sohbet etmek ve bunun mutluluğunu hissederken birer birer masanıza düşen o lezzetli tabaklar… ne diyeyim, ben Ahali’den fazlaca etkilendim!

Bir salı gecesi, mahallenin yepyeni meze barını keşfe gittik, uzun şef masasının en ucunda kendimize bir yer bulup başladık menüyü karıştırmaya. Damak zevkimize en uygun yemekleri seçmek zaman aldı çünkü seçenekler her mekanda bulabileceğimiz klasiklerin yepyeni yorumlarıydı. Seçim yaparken bir miktar yardım da aldık itiraf etmek gerekirse. Mekanın en güzel özelliklerinden biri de zaten bu. Sizinle birebir ilgilenen, iletişim halinde olan ekip ve pek tabi ki mutfakta olan biten her şeye o anda vakıf olabilmek. Uzun ve keyifli bir sohbet içindeyken bile, tek gözüm birkaç kez şefin neler yaptığına kaymadı desem yalan olur.

21730817_194630811078090_8158414497180036074_n
Ahali Teşvikiye: Nişantaşı’nın Bir Meze Barı

Menü, birkaç bölüme ayrılmış; salatanın mezelisi, ortaya karışık hafif ‘ahali masası’ adını verdikleri çeşit çeşit çilingir sofraları, ortaya sıcak sıcak olarak adlandırdıkları sıcak seçenekler ve odunda ateşte pişenler… Seçim yapmak epey zor, özellikle çilingir sofralarında bulunan asma yaprağında çiğ köfte, patlıcanlı içli köfteyi epey merak ettik biz; ancak içerisinde hibeş, Yörük salata, Antakya zeytin salatası ve patlıcan dövme olan Antakya Sofrası’nı tercih ettik. Neyseki o merak ettiğimiz çoğu şeyi tatma fırsatımız oldu.

IMG_7542
Ahali Teşvikiye: Nişantaşı’nın Bir Meze Barı

Öncelikle pembe berry tozlu patlıcanlı içli köfteye ve salatalar kısmından seçtiğimiz cibeğe bayıldığımı söylemeliyim. Çok farklı bir yorum getirilmişti. Sonrasında sıcak çeşitler arasından seçtiğimiz siyah trüf mantarlı, ekşi maydonoz ve kıtır lavaşlı muhlama ise gerçekten ezber bozan bir lezzetti. Aklınıza o çok fazla tereyağı konulmuş ağır muhlamalar gelmesin, Ahali’deki muhlama epey farklı ve hafif. Çıtır bebek karides ve odun ateşinde pişen atom kokoreç de bizi çok mutlu etti diyebilirim. Açıkçası ekşi soslu midye, ahali mantı ve trüflü etli pişi aklımın bir köşesinde kaldı ve Ahali’ye yapacağım bir sonraki ziyaretimde mutlaka tadacaklarım arasında.

AHALİ
Ahali Teşvikiye: Nişantaşı’nın Bir Meze Barı

Biz gecenin sonunu tatlı ile kapatmadık çünkü tıka basa doymuştuk; ama siz tatlı severlerdenseniz, menüde çocukluk dondurmalarımızın Teşvikiye hali diye adlandırdıkları bir dondurma, balkabağı ve bol baharatlı acılı çikolata gibi tatlılar bulunmakta. Bence bu harika mahalle barına uğrayın! Enfes lezzetler eşliğinde mutlu saatler geçireceğinize eminim çünkü biz aynen bunu yaptık.

Ahali Teşvikiye Adres: Teşvikiye Mah. Av. Süreyya Ağaoğlu Sok. No: 33 Topağacı, Şişli / İstanbul

ahalitesvikiye.com/

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan “Dio Nişantaşı”