Dışarıda vakit geçirdiğimiz zamanların ve sosyal etkinliklerin askıya alındığı, evde kaldığımız bir dönem bu… Hepimiz vakit geçirmenin, evde ya da çevrimiçi alternatiflerle uğraşmanın, kendimizi geliştirmenin yollarını arıyor, bir şekilde buluyoruz da. Ve eğer bu karantina günlerinde yaratıcılığını besleyebilen, üretmekten vazgeçemeyenlerdenseniz bu haber sizin için: Akbank Evde Kısa Film Yarışması, evde çekeceğiniz filmleri bekliyor! 

youtube play youtube play

Yıllardır süren Akbank Kısa Film Festivali aracılığıyla kısa film yapımını özendirmek, gösterimini sağlamak ve ülke sinemasına katkıda bulunmak konusunda önemli bir yeri olan Akbank Sanat’ın bu yeni yarışması, sinemaseverleri de Instagram üzerinden yepyeni hikayelerle tanıştıracak kuşkusuz. 

Akbank Sanat’ın kısa film üretim heyecanını eve taşıyan Akbank Evde Kısa Film Yarışması, 4 Mayıs – 4 Haziran 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Katılımcıların yarışmaya katılabilmek için @akbanksanat Instagram hesabını takip etmesi, 1 Nisan 2020 tarihinden sonra çekilmiş 2 ila 5 dakikalık bir kısa filmi kendi Instagram hesabı üzerinden #akbankevdekısafilm etiketini kullanarak ve @akbanksanat’ı mentionlayarak paylaşması yetiyor. 

Cep telefonu ya da herhangi bir kamerayla çekilmiş kurmaca filmlerin yarışacağı Akbank Evde Kısa Film Yarışması, dört duvar arasında geçirmek zorunda kaldığımız bu günlerde dahi yaratıcı üretimin durmayacağının kanıtlarından biri. Üstelik katılımcıların Instagram hesaplarına herkese açık bir şekilde yükleyeceği filmlerini izleyebilecek olmak, evde durmadan film ve dizi tüketenleri de izlenecek yepyeni filmlerle tanıştıracak – bunun için #akbankevdekısafilm etiketini tıklamaya bugünden başladık bile!

Yarışmanın sonuçları, son başvuru tarihi olan 5 Haziran’dan iki hafta sonra, 22 Haziran’da açıklanacak. Değerlendirmeyi yapacak olan jüri ise yönetmen, senarist ve yapımcı Selim Evci, yönetmen ve reklam yönetmeni Fatih Kızılgök, Akbank Sanat ekibinden Sami Kısaoğlu ve Çağla Demiralp, TBWA ekibinden Arkın Kahyaoğlu ve Vehbi Bozdağ’dan oluşuyor. (Hesabınız gizliyse, jüri üyelerinin filminizi değerlendirebilmesi için gizli hesap özelliğini kapatmayı unutmayın!) Akbank Evde Kısa Film Yarışması’nın ödülleri de yaratıcılığı beslemeye katkı sağlayacak, kışkırtıcı ödüller: Birinciye Lomo’Instant Automat Camera and Lenses (Playa Jardín Edition) li850b, ikinciye Diana Instant Square Camera with Flash dsq700, üçüncüye Lomo’Instant Automat Camera (Playa Jardín Edition) li150b marka fotoğraf makinesi, ilk üç dışındaki beş kişiye de 1 yıllık MUBI sinema platformu üyeliği ödül olarak veriliyor.

Haydi, hemen beyin fırtınasına, ardından da telefonunuzu elinize alıp çekime başlayın!

Daha fazla bilgi için tıklayın.