“Dünyanın bir ucunda bir kelebek kanatlarını çırpar ve bütün düzen değişir.”. Bazen hayatın hızlı gidişatı içerisinde yapabileceklerimiz kısıtlı gibi dursa da Edward Lorenz’in bu sözü, geleceğin şekillenmesinde bizim de bir payımız olduğunu hatırlatıyor. İşte tam da bu sebeple söz konusu kendimizi güvende hissetmek için başvurduğumuz yatırımlar olduğunda biz, hepimiz için daha iyi bir geleceğin parçası olabilmek istiyoruz. Şanslıyız ki Türkiye’de sürdürülebilirlik ve ilintili fonlamada hedef belirleyen ilk ve tek banka olan Akbank, yarını bugünden şekillendirmek isteyen bizim gibi yatırımcılar için bir ilham oluyor.

Akbank ile İyi Geleceğe Yatırım | Fotoğraf: Akbank

Dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilen Warren Buffett, “Bugün birileri gölgenin altında oturuyorsa sebebi geçmişte o ağacı diktikleri içindir.” diyor. Peki, siz gelecek için hangi ağaçları dikmek istiyorsunuz? Hayalini kurduğumuz ağacın gölgesinde yalnız olmamız gerekmiyor. Çünkü attığımız doğru adımlar ile hepimize yetecek bir orman oluşturabilmemiz mümkün. Nasıl mı? Yatırım hedeflerimize Birleşmiş Milletler’in İklim Eylemi’nden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ne uzanan on yedi kalkınma amacını dahil ederek. Eğer “Bunu nasıl yapabilirim?” diye soruyorsanız cevapları, Akbank’ın geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiği İyi Geleceğe Yatırım hareketinde!

ESG Temalı Yatırım Fırsatları

Sürdürülebilirlik, hızla değişen bir dünya içerisinde herkesin eşit koşullarda yaşayabilmesi adına yirminci yüzyılın sonralarından itibaren kolektif olarak attığımız adımları içeriyor. Çevre, sosyal ve yönetişimsel kavramları merkeze alan ESG temalı yatırımlar ise kendi finansal güvenliğimizi sağlamak için attığımız adımlarda herkesin ihtiyacını gözetmeye devam edebileceğimiz bir yol sunması sayesinde son dönemlerin en popüler seçeneklerinden birini oluşturuyor.

Birlemiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedefler | Fotoğraf: Birleşmiş Milletler

Akbank’ın İyi Geleceğe Yatırım hareketi ile sunduğu ESG temalı yatırım fırsatları; yatırımcıların bütçeleri, beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine en uygun yatırım seçeneğini keşfedebilmesini amaçlıyor. Akbank Mobil üzerinden hızlıca bu hareketin parçası olabileceğimiz ESG temalı yatırım fırsatları; yatırım fonları ve hisse senetleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yatırım fonları, bireysel olarak hisse senetlerine yatırım yapmak istemeyen kişiler için daha az zahmetli bir seçenek sunarken; hisse senetleri, yatırımlarında bireysel kararlar almak isteyenlerin yöneldiği bir tercih oluyor.

Akbank ile İyi Geleceğe Yatırım | Fotoğraf: CHUTTERSNAP – unsplash.com

Akbank’ta yer alan ESG temalı yatırım fonları, yalnızca herkes için iyi bir geleceğin peşinden gitmek ile kalmıyor; uzun araştırmaların sonucunda kolektif ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak geleceğin öne çıkan yatırım trendlerini de merkeze alıyor. Sektörün önde gelen ve yüksek potansiyelli şirketlerine yatırım fırsatları sunan Akbank Portföy, odağına Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu, Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu, Elektrikli ve Otonom Araç Teknolojileri Değişken Fon ve Tarım ve Gıda Teknolojileri Değişen Fon’u alıyor.

Akbank ile İyi Geleceğe Yatırım | Fotoğraf: Yorgos Ntrahas – unsplash.com

ESG temalı hisse senetleri; Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artması amacıyla Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarının yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endeksleri ile oluşturuluyor. Bir şirketin BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endeksinde yer alabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter yer alıyor. Endeks; şirketlerin küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam gibi Türkiye ve dünyada önemli olan sürdürülebilir meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor ve aldıkları kararların bağımsız bir göz ile değerlendirilmesini sağlıyor.

Mahatma Gandhi, “Gelecek, şu an yaptıklarımıza bağlıdır.” diyor. Siz de daha iyi bir geleceğin parçası olurken geleceğe dair kurduğunuz hayalleri güven ile besleyen Akbank’ın yatırım dünyasına dahil olabilir; iyi bir geleceğe yatırım yapmak için daha fazla detayı buradan öğrenebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Noah Buscher – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Story Studio’dan Akbank ile #Hepimizİçin Sürdürülebilir Yarınlar