Hayalinizdeki gelecekte neler oluyor? Belki bugün nesli tükenme tehlikesinde olsa bile çocukken gördüğünüz Akdeniz Foku’nun gülümsemeye veya yüzlerce yıldır yaşanmış hikâyeleri bir sır olarak saklayan görkemli çınar ağaçlarının gökyüzüne doğru büyümeye devam ettiği bir geleceğin hayalini kuruyorsunuz. Peki, geleceğe dair kurduğunuz bu senaryoda siz ne yapıyorsunuz, neredesiniz? Her ne kadar söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda ilk aklımıza “daha yeşil bir gelecek” geliyor olsa da aslında sürdürülebilirlik; hepimizin evi olan bu gezegende hayallerimizi ve tutkularımızı gerçekleştirirken daha eşit bir düzen kurmamızı ve ihtiyaçlarımıza ulaşabilmek adına adil imkânlar yaratmamız gerektiğini hatırlatıyor. Tam bu noktada sürdürülebilirlik anlayışının merkezine bizi koyan ve sürdürülebilirlik insan için #Hepimizİçin diyen Akbank’ın projelerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü daha adil ve eşit bir geleceğin ihtimali, bugünkü attığımız adımlar ile şekilleniyor.

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Sosyal adalet olmadan sürdürülebilir bir kalkınma, adil bir sosyal düzen olmadan sosyal adalet ve dayanışma olmadan adil bir düzen olamaz.” diyor. Daha yeşil, adil ve eşit bir gelecek için yalnızca toprağın altında kökleri ile iletişim kuran ağaçların, polenlerin yayılmasını sağlayan arıların veya doğanın sesini duyuran kuşların arasındaki dengenin değil; toplumların, bizlerin ve insanlık ile doğanın arasındaki uyumun da korunması gerekiyor. Yarınlar için çevreyi koruyan uygulamalarına devam eden ve sürdürülebilirlik insan için #Hepimizİçin diyen Akbank, daha iyi bir gelecek için denklemine bizim hikâyelerimizi de katıyor. Eğitimden gönüllülüğe, yatırımdan sanata her alanda toplumun kalkınması için çalışan Akbank, insana dokunan çözümler üretiyor. O zaman geçtiğimiz günlerde Serenay Sarıkaya ile sürdürülebilirlik kampanyasının iletişimini duyuran Akbank’ın projelerine biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Akbank ile Sürdürülebilir Yarınlar

Sürdürülebilirlik kavramını yalnızca çevresel boyutta ele almak ile yetinmeyip denklemin içerisine sosyal ve ekonomik kalkınmaları da yerleştiren Akbank, toplumsal bir dönüşüm yaratabilmek adına insan odaklı bir yaklaşım izliyor. Emisyon ile sınırlı kalmayan ve hayatın her alanına yayılan bir sürdürülebilirlik stratejisi kurgulayan Akbank, herkes için daha eşit ve adil imkânlar yaratacak projeler üzerine çalışıyor.

Sürdürülebilirlik insan için #Hepimizİçin diyen Akbank’ın attığı adımlar arasında; alanında ilk sürdürülebilir finansman araçları, kadın girişimcilere yönelik mentorluk çalışmaları gibi eşit fırsatlar yaratmayı amaçlayan girişimler, Türkiye’de işletmelerin yeşil dönüşünü destekleyebilmek amacıyla sürdürülebilir finansman desteği, sanata sunulan uzun soluklu destekler, gönüllü eylemleri toplumun geneline yayabilmek amacıyla yürütülen “iyilik hareketimiz” projesi ve gençleri geleceğe hazırlayan Akbank Gençlik Akademisi yer alıyor. Akbank, Gençlik Akademisi’nde geleceği gençler ile dönüştürebilmek adına farklı eğitim programları düzenliyor. Alanında uzman kişiler ile iki günlük bir webinar serisi üzerinden düzenlenen eğitimler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir; hatta bilim ve teknoloji, sanat akımları yetkinliklerine paralel yapay zekâ, siber güvenlik, kullanıcı deneyimi tasarımı, web 3.0 gibi alanlarda önde gelen isimler ile yapılan iş birlikleri sayesinde projelerin bir parçası olabilirsiniz.

Serenay Sarıkaya ile iletişimi kurulan film serisinde, geleceği yazan gençlerden çevresine ilham olan kadınlara ve enerjisini doğadan alan KOBİ’lere kadar farklı alanlarda sürdürülebilirlik elçilerinin hikâyeleri ekrana taşınıyor. “İnsan için sürdürülebilirlik” mesajı ile yola çıkan Akbank’ın sürdürülebilir eylemlere katkı sağlayan ve farkındalık yaratan iletişim kampanyası ise önümüzdeki günlerde yeni girişimler ve projeler ile devam edecek!

Kendimize, birbirimize ve çevremize iyi gelecek projelerin bir parçası olmak dileği ile! Sürdürülebilirlik insan için #Hepimizİçin. Daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Akbank