Egeliyim ben doğma büyüme, her pazar babamla balıkçıya gitmek bir ritüel, balıkçılarla kadın erkek demeden pazarlığa tutuşmak, hangi balığın hangi mevsim yeneceğini bilmek, balığın deniz mi havuz mu olduğunu anlamak çok da zor değildir bizim için. O yüzden alelade bir balık restoranı pek de memnun etmez bizi. Öncelikle çıtır çıtır kalamar sunmalı masamıza; balıklar taptaze, garsonlarsa rakı sofrana eşlik edecek ölçüde güven verebilmeli, sonradan hesabı masana kitleyecek adam olmamalı. İşte böyle bir hazineydi bizim için Özbek köyündeki Akın’ın Yeri…

Konum

Yazı kapatırken güzel bir sofra donatalım dedik, bir Çeşme dönüşü kırdık direksiyonumuzu Urla’ya. Her güzel şey gibi buraya da ulaşmak yorucu ve meşakkatli. Ama emin olun değer, zaten o daracık yollardaki arabaların sıra sıra aynı yöne gitmesinden durumu anlıyorsunuz.

En sonunda o küçük balıkçı kasabasına ulaştığımızda sakın ola ki salaş ve küçük bir mekan beklemeyin, bahçesiyle, kapalı-açık alanıyla oldukça geniş bir yere sahip. Hemen bir masa seçip, balık ve meze dolabının önüne geçiyoruz ama işte orada küçük bir sorun baş gösteriyor. Her şey çok güzel, çok çeşitli ve taze. Ne seçsek neyi feda etsek diye birbirimize bakıyoruz.

özbek
Denizden Babam Çıksa Yerim Diyenlere: Akın’ın Yeri – Urla

Farklı kabuklu deniz ürünlerinden ahtapota, kalamarından kalamar yumurtasına kendimizi frenleyebildiğimiz noktaya kadar seçimlerimizi yapıyoruz, açıkçası balık istemiyoruz bu sefer, malum bu kadar çeşidi başka yerde bulmak ve bu kadar makul fiyatlarda yiyebilmek mümkün değil.

özbek2
Denizden Babam Çıksa Yerim Diyenlere: Akın’ın Yeri – Urla

Meze porsiyonları oldukça büyük, kalamar çıtır çıtır ve sunumu balıkçıya yakışır cinsten, ama ahtapot için ne yazık ki aynı şeyi söylemem mümkün değil, bize bu seferlik böyle denk geldiğini düşünüyorum açıkçası.

ZBEK7
Denizden Babam Çıksa Yerim Diyenlere: Akın’ın Yeri – Urla

Kalamar yumurtası, keyif verme açısından Toscana’da yediğim trüff mantarından sonra bende ikinci sırayı alıyor, gerçekten özel ve güzel.

Yemeklerin yanında hizmet de geçer not alıyor hepimizden. Balık restoranlarından alıştığımız garsonların sahte kibarlığının yerini burada samimiyet almış.

Yemeğimiz bittiğinde masamıza tatlı bir sunum eşliğinde meyve tabağımız geliyor.

Ve yazı noktalamak için çok ama çok doğru bir seçim yaptığımızda hemfikir olarak balıkçı köyümüzden ayrılıyoruz.

Akın’ın Yeri Adres: Özbek Köyü, Akkum, Urla/İzmir

İlginizi çekebilir: Ahmet Giray Ölmez’den “URLA Tabelasının Arkasındaki Güzellikler”