Eğer ayda bir New York’a gidip opera izleyebilme gibi bir lüksünüz yoksa The Metropolitan Opera’yı İstanbul’un ortasında izleme gibi bir alternatifiniz var!

opera 1
The Metropolitan Opera

1883 yılında New York’ta açılan ve tarihinde birçok ünlü sanatçı, besteci ve koreografın imzası bulunan The Metropolitan Opera, dünyanın en büyük opera organizasyonlarından biri. Her yıl yaklaşık 200 performans sergileniyor. 2006 yılından beri bu performansları sadece Metropolitan Opera ziyaretçileri ile değil, The Met: Live in HD sistemiyle dünyanın her yerinden opera severler ile paylaşıyorlar. Ben Wagner klasiklerinden biri olan Tannhäuser’i, ülkemizde bu gösterimlerin yapıldığı Akmerkez’de izledim.

tannhauser-opera
The Metropolitan Opera

Bir operayı canlı yayınla ekrandan izlemek kulağa yeterince cezbedici gelmiyor olabilir. Elbette orijinaliyle kıyaslamayacağım ancak perdenin arkasında dekorun hazırlanışından tutun, sahnenin hemen ardından kuliste sanatçılarla yapılan röportajlara ya da kostüm tasarımcılarından kostümlerin hikayelerine kadar salonda izlerken tanık olamayacağınız anlara da kameralar aracılığıyla tanıklık edebiliyorsunuz.

opera 2
The Metropolitan Opera

Bizet’nin ünlü operası Carmen ve Verdi’den La Traviata Mayıs ayına kadar sürecek olan programda yer alan bazı eserler. Ben birkaçını listeme aldım bile. New York theMet’te canlı bir opera performansı izleyene kadar en iyisi bu!