halcyonimgEllie Goulding’e göre daha olgun, daha kişisel ve daha karanlık olan ikinci albümü “Halycon“, eleştirmenleri ikiye bölüyor. Albüm kimilerine göre “Lights“ın bir adım ötesi ve daha olgun. Kimilerine göre ise sıkıcı, duygusal açıdan yetersiz ve gerekenden fazla elektronik altyapıya sahip.

Halcyon” hem okyanusa dinginlik veren bir kuş türü hem de geçmişteki mükemmel günler anlamlarına gelen ismiyle “Lights”dan daha duygusal olacağını ele veriyor. “Lights”a kıyasla daha fazla düşük tempolu şarkıya sahip olan albümün sözleri, vokalleri ve müzikal yapısı duygusal iniş çıkışlara sahip ve bu kez sözler daha derin, daha karanlık ve daha duygusal.

ellie goulding

Albümde Ellie Goulding’in “Lights” albümündeki söz yazma yeteneği ve vokalleri hala mevcut, hatta bunları geliştirdiğini bile söyleyebilirim. Bu albümde “Lights”dan daha fazla sayıda düşük tempolu şarkı ve daha etkileyici vokallerle karşı karşıyayız. Ayrıca genel olarak albümün duygu odaklı olduğu bir gerçek. Nakaratlara bağırarak eşlik edeceğiniz bir albümdense atmosferine kendinizi teslim etmeniz gereken bir albüm “Halcyon“. Sanatçının kendisi de verdiği röportajlarda geçen albümden bu yana çok fazla şey keşfettiğini, öğrendiğini ve büyüdüğünü, tüm bunların yeni albümü etkilediğini söylüyor.

ellie goulding live“Joy”, “I Know You Care”, “Explosions” albümün duygusalları, “Anything Could Happen” ise oldukça başarılı bir ilk single. Benim favorilerim, duygusal şarkılardansa tempolu melodileriyle öne çıkan “Figure 8”, “Only You” ve “Don’t Say A Word” Albüm atmosfer açısından “Lights”dan daha parlak. Bu özelliklerinin bana Florence and the Machine’in yine bu yıl çıkan “Ceremonials”ını hatırlattığını söyleyebilirim. İki albümün sarıp sarmalayan, dinleyeni kendine çeken atmosferleri ortak noktaları.

Halcyon“, Ellie Goulding’in Skrillex ile olan ilişkisi, listelerde oldukça başarılı olan ilk albümü, ve kraliyet düğünü resepsiyonundaki performansıyla elde ettiği ünü bir adım daha ileriye taşırken ilk albümle gelen elektro-pop prensesi ve masum komşu kızı imajını da geride bırakıyor. Eleştirilerde aldığı ortalama puanlara rağmen Goulding’in sevenlerini memnun edeceğe benziyor.

ellie goulding2