Aslında Alegra için her şey sağlık sorunları yaşadığı bir dönemde, 2007 yılında Transformal Nefes ile tanışmasıyla başlamış. Sadece doğru nefes alarak hayatında pek çok şeyi değiştirebileceğini fark eden Alegra, Transformal Nefes üzerine yoğunlaşmaya karar vermiş. Şimdilerde ise Transformal Nefes tekniği uzmanı olarak çeşitli seminerler veriyor ve insanlara daha mutlu bir yaşam için yol gösteriyor. Nefes ile beraber hayatına huzurun, dinginliğin ve daha çok sağlığın girdiğini söyleyen Alegra’nın hayat amacı kendi ifadeleriyle, Transformal Nefes’i tüm sevdikleriyle ve ihtiyacı olan herkesle paylaşmak, hayatlarında köklü değişim-dönüşüm yaratmak isteyenlere yardımcı olmak. Alegra’yı geçen sene kurduğu Alegria isimli parfüm markası ve numerolojiden yola çıkarak isimlendirdiği “XVII” adlı ilk kokusu için tebrik ediyor, keyifli sohbetimize başlıyoruz. Siz de yaşam ritminizi nefesle yakalamak istiyorsanız, gelin Alegra ile nefesin büyülü dünyasına birlikte adım atalım.

Alegra öncelikle seni daha yakından tanıyabilir miyiz ve hikayeni senden dinleyebilir miyiz?

Merhaba, öncelikle bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyorum. Sağlık sorunları yaşadığım bir dönemde 10 yıl önce kendimi şifalandırma ve yeniden keşfetme yolculuğunda Transformal Nefes Tekniği ile tanıştım. Enerji çalışmalarına kendimi çok yakın hissediyor ve merak ediyordum. O sıralar çalışmalarına katıldığım bir kişisel gelişim merkezinde düzenlenen tüm eğitimlere katılıyordum. Transformal Nefes, Reiki, Acutonics Sesle Şifa, Refleksoloji, Shiatsu ve birçok eğitim aldım. Şuanda Transformal Nefes Kıdemli Eğitmeni olarak  nefes seminerleri, hafta sonu workshopları, grup nefes çalışmaları ve bireysel çalışmalar düzenliyorum. Kendi üzerimde de uygulamış olduğum çalışmalarımın bana verdiği ilham ve bana kattığı en değerli hediyelerden biri olan yaratıcılığımı aktive etmeyi öğrenerek, çocukluk hayalim olan “Alegria XVII” isimli parfümümü ürettim. Bu yeni girişimimde “herkes yapabilir”i anlatmak, hepimizin içindeki o ilhamı yeniden kazanmak ve onun dışarıya akmasına vesile olmak üzerine kurguladığım yaratımımı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yine aldığım eğitimleri parfüm içeriğinde ve görsellerinde kullandığım için, çok içime sinen ve kalbimden akan bir tasarım oldu.

Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet
Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet

Bu işe ilk başlarken transformal nefes eğitimi aldığını söyledin, nedir transformal nefes?

Ağızdan ve bağlantılı alınıp verilen; şifa, arınma ve vücut haritalamasında kullanılan (akapunktur ve meridiyen noktalarından oluşturulmuş beden haritası) diyafram kasının çalışmasın sağlayan, kişisel gelişim tekniğidir. Bu teknik fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal aşamalarda çalışan yüksek frekans nefes döngüsünü oluşturan çalışmadır. Uygulayan kişinin hayatında çok güçlü ve köklü değişim-dönüşüm yaratan  bir nefes tekniğidir. Sadece seans süresi içinde nefes ağızdan alınır ve verlir. Gündelik yaşamda ise nefes burundan alınıp ağızdan verilir.

Peki transformal nefes terapisi nasıl bir süreç, seansa katılanlar neler yaşıyorlar?

Kişinin kendi nefesiyle tanışması, nefes kalıbını öğrenmesi ve yine yeni nefes alışkanlığını kazanması üzerine 5 ila 7 seanslık bir çalışma gerektirir. Bu çalışmada nefesin gitmediği bölgeler tespit edilir ve beden haritası kullanılarak blokajlı bölgelerle çalışılır. Daha ilk seanstan başlayarak, nefesin gitmediği yerlere oksijen ve yaşam enerjisinin  rahat ve kolay bir şekilde alınması sağlanır. Bu çalışmaya katılan kişiler; huzur, denge, mutluluk, sevgi, yaşam enerjisi, sakinlik, başarı, an’da kalabilme yeteneğine sahip olurlar. Kendi güçlerine sahip çıkarak ve gemilerinin kaptanı olarak hayatlarını özgürlükle ve sevgiyle yaşayıp deneyimlerler.  Hediyelerin en güzeli ve mucizesidir.

Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet
Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet

İnsanlar neden nefes çalışmaları yapmalılar?

İnsanlar daha sağlıklı, mutlu, kendiyle barışık, huzurlu,  bollukla yaşamak için nefes almalılar. Birçok insanın yaşadığı fiziksel ve duygusal problemelerin başında nefesini tutma alışkanlığı gelir. Bizler seanslarımızda nefesin dairesel döngü şeklinde her daim akmasını hedefleriz. Hepimizin bildiği gibi hücrelerimizin en temel besin kaynağı oksijendir. Havada bulunan %20 oranında oksijeni hücrelerimize alabilmemiz için, tam diyafram nefesiyle akciğer kapasitemizi genişletmemiz mümkün. %30’larda olan nefes kapasitemizi %80’lere çıkartmamız da mümkün. Akciğerlerimize aldığımız nefes yaşam kalitemizi belirler ve  %70 yaşam enerjimizi nefesimiz yardımıyla alırız.

Doğru nefes fiziksel olarak sağlığımızı nasıl etkiler?

Doğru nefes, diyafram kasımızın çalışmasıyla dengeli bir şekilde nefes alıp vermemizi sağlar. Fiziksel olarak; kalbimize temiz kan pompalanır, dolaşımımız hızlanır. Aynı zamanda detoksifikasyon yani fiziksel ve duygusal toksin atılımı sağlanır. Sindirim ve boşaltım sistemimiz ile bağırsaklarımızda biriken ve blokaj yaratan bölgeler rahatlamaya başlar. Fiziksel olarak kendimizi daha zinde ve enerjik hissederiz. Alınan diyafram nefesi ve karın bölgesindeki tüm organların haraketlenmesiyle kişi kendini güvende, mutlu, dengede hissederek ve etrafındaki tüm güzelliklerin, yaşamın farkındalığına kavuşur. Kendisiyle ve hayat ile uyum içinde yaşar.

Nefes tekniklerini detaylıca öğrenmiş ve hayatında uygulayan birinin hayatında zihinsel ve duygusal anlamda neler değişir?

Seanslardan sonra katılan danışanlarımıza nefes egzersizini günde minimum üç dakika uygulamalarını tavsiye ederiz. Zihinsel olarak an’da kalma becerisini kazanmayı hedefleriz. Zihinsel kaosun ve zihnin yarattığı hikayelerin farkına varıp,  geçmiş ve gelecek illüzyonundan çıkarak kendimizi şimdiki an’a getirmeyi öğreniriz. Yaşayamadığımız duygulardan güvenle geçip o duyguyu nefesimiz ile şifalandırırız. Bu değişim-dönüşüm yaratan bir teknik olduğu için; önceden yaşamış olduğumuz korku, öfke, suçluluk, kızgınlık duygularının ve affedemediklerimizin bizim üzerimizde yarattığı düşük frekanslı enerjiyi dönüştürürüz. O düşük frekanslı enerjiyi dairesel döngü yaratan, uzun nefes alış ve kısa nefes veriş ile kademeli olarak ilerleyen yüksek frekansa dönüştürürüz. Bu dönüşüm kişide iyi hissetme hali ve mutluluk yaratır. Olumsuz duyguları  sevgi, şefkat ve merhamete dönüştürür, kişi sevgiyle geçmişi serbest bırakarak ilerler.

Nefese yeni başlayacak olanlar için günlük olarak uygulayabilecekleri basit ama etkili birkaç nefes çalışması tavsiyesi verebilir misin?

Günde üç dakika elinizi diyaframınıza koyarak burundan yada ağızdan bağlantılı nefes alabilirsiniz. Bu nefese odaklanmanızı sağlayacaktır. Nefesinizi tuttuğunuzu fark ettiğiniz anda on tane derin diyafram nefesi alabilirsiniz. Gece uyumadan önce yine üç dakika burundan alıp burundan verilen bağlantılı nefes uygulayabilirsiniz. Bu da sizi rahatlatacak ve uykuya daha rahat geçmenizi sağlayacaktır.

Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet
Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet

Senin de bildiğin gibi, hepimiz gün içinde stresli veya öfkeli anlar yaşıyoruz. Bu anlarda bizi sakinleştirmeye yardımcı olacak bir nefes egzersizi önerebilir misin?

Hepimizin zaman zaman yaşadığı stresli anların ve bunlarla baş etmede zorlanmamızın altında yatan şeylerin başında zamansızlık inancı, yetersizlik, başarısız olma korkusu, kabul görmeme, beğenilmeme, istenmeme gibi durumlar geliyor. Bunların üzerimizde yarattığı etkiler enerjimizin ve titreşimimizin düşmesini deneyimlememize neden oluyor. Bizler ne kadar stresi tutmaya ve öfkeye odaklanırsak, onun çoğalmasına izin vemiş oluruz. İşte burada bilinçli nefes alışkanlığımız devreye giriyor ve sakinleşmemizi sağlıyor. O anda duygu ne ise o duygunun içinden nefes alıp vererek  geçiyoruz. 10-15 nefes yada uygunluğumuza göre bir kaç dakika nefes alıyoruz. Nefesi tutarsak o duyguyu yine bastırmış oluruz. Odağımızı o an’a, yapmayı ve gerçekleşmesini istediğimiz şeylere çevirmeyi alışkanlık haline getiriyoruz. Seçim bizim…

Kısa zaman önce “Alegria” adlı bir parfüm markası kurduğunu biliyoruz, öncelikle çok tebrik ederiz. Bu markanın çıkış noktası nedir, nasıl karar verdín bir parfüm markası yaratmaya?

Çok teşekkür ediyorum. Beni çok heyecanlandıran bir yaratım oldu. Bu marka kendi içimde çocukluğumdan bugüne kadar gelen Alegra’yı yansıtıyor. Hem içeriği hem görsel kısmı ile bugüne kadar öğrendiklerimi akıttığım bir çalışma. Çocukluğumda rahmetli babamın Nişantaşı’nda bulunan Parfümeri mağazasında geçirdiğim anılardan, koku hafızası ile bugüne getirdiğim, nefes ve meditasyon çalışmalarımda ortaya çıkan hislerimle oluşturduğum Alegria markası ve ilk ürünümüz olan XVII’yi büyük bir mutlulukla paylaşıyorum. İçeriğini yasemin, nar çiçeği ve vanilyanın  harmanlanmasıyla oluşturdum. Hayalim bu parfümü kullanan kişinin kendi yaratıcılığı ve özü ile temasa geçip kendini ve hayallerini gerçekleştirmesi. Buna vesile olabilirsem ne mutlu bana.

Son olarak, yalnızca nefesin yeterli olmadığını ve bunu sağlıklı beslenmeyle desteklememiz gerektiğini düşünerek bu konuyla ilgili düşüncelerini öğrenmek istiyoruz.

Doğru nefes almayı deneyimlediğimiz zaman oksijenin yağ yakma özelliği kendini gösteriyor. Nefes alışkanlığının yeniden kazanılmasıyla kişi daha sağlıklı ve hafif gıdalar ile beslenmeye geçiyor.  Detoks yaşama geçtiğimiz için alkol ve sigaradan uzak duruyoruz. Daha çok sebze ve meyve tüketiyor, bol su içip bitki çaylarını tercih ediyoruz. Bizler de beslenmemize çok dikkat ediyor, düzenlediğimiz çalışmalarımızda özellikle kuruyemiş çeşitlerine yer veriyoruz. Kuru kayısı, hurma, erik, fındık, ceviz gibi sağlıklı ürünleri tercih ediyoruz ve bu bilinç ile yaşamımıza sahip çıkıyoruz.

Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet
Alegra Benardete ile Transformal Nefes Üzerine Bir Sohbet

Hayat ve siz nefes almaya değersiniz…

nefesliyasam.com/

İlginizi çekebilir: “Rida Kıraşı ile Ses Şifası Terapisi, Meditasyon ve Şehir Hayatı Üzerine”

İlginizi çekebilir: “Anneler Günü Özel: Transformal Nefes Tekniği”