Almanya’da Kasım ayının son haftası demek Christmas pazarlarının açılması demek! Bu tarihten itibaren yılbaşına kadar her şehrin birden çok noktasında Christmas pazarları kurulur ve bu pazarlar tüm gün soğuk, kar, kış demeden durmaksızın gece yarılarına kadar dolup taşar. Birbirinden güzel geleneksel alman ve göçmen mutfaklarına ait  lezzetler her yıl burada yerini alırken minik organizasyonlarla bu soğuk havada insanların içini ısıtmayı da ihmal etmezler! Christmas temalı kıyafetleri ile gelen sanatçılar animasyonlar yapar, müzisyenler bir araya gelip Christmas müzikleri eşliğinde enstrümental sunumlar yaparlar. Buz pateni pistleri kurulur, herkes el ele burada kayarak eğlenirken, kimileri de müzik eşliğinde neşeyle dans eder! Yılın en güzel zamanlarına hoş geldiniz! Hazırsanız keşfe başlayalım.

Almanya’da kışın akşam beşten sonra sokaklarda insanları bulmak çok zordur. Bilenler bilir, herkes işten, okuldan çıkıp koştur koştur evine gider ve erkenden uyur. Bunda hava sıcaklıklarının kışın genel olarak çok düşük olması etkili olabilir ama yılın öyle bir zamanı var ki tüm Almanya halkı kar kış demeden tüm sevdikleri ile bir araya gelerek buraya koşar. O da Almanların ‘Weihnachtsmarkt’ dedikleri nam-ı diğer Christmas Market’lar yani Yılbaşı Pazarları! 

Alman mutfağının genel olarak çok zengin olduğunu söylemek pek mümkün değil ama bir göçmen ülkesi olduğu ve çok sayıda milletten insanı ve kültürü içerisinde barındırdığından, hepsinin bir araya gelerek kurulduğu bu ortak pazarda, adeta bir kültür kaynaşması yaşıyor ve birbirinden güzel lezzetleri tatma şansı bulabiliyorsunuz. Eğer Christmas zamanının yaşandığı şu günlerde Almanya’yı ziyaret etmeyi ve bu güzel yılbaşı pazarlarını görmeyi planlıyorsanız doğru yerdesiniz! 

Christmas Market Lezzetleri 

Brezel 

img_6899-3
‘Christmas Market’ Lezzetleri, Brezel | Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Almanya Christmas pazarı lezzetlerine Brezel ile başlamak istedim. Çünkü kendisi, Christmas zamanı ve Christmas pazarları dışında da her zaman, her yerde bulabileceğiniz ve tadına bakabileceğiniz gerçek bir Alman lezzeti! Hatta Almanya denilince akla gelen ilk şeylerden biri olabilir. Bir çeşit tuzlu kraker, hamur ile yapılan sert bir simittir aslında. Kahvaltıda bizim simit yediğimiz gibi, birçok Alman da Brezel yer. Tarçınlı, hardallı, kremalı hatta daha bir çok çeşidini de Christmas pazarlarında bulabilirsiniz.

Brezel Almanya’da o kadar sevilir, o kadar meşhurdur ki, 1910 yılından beri adına düzenlenen geleneksel bir ‘Brezel Festivali’ bile vardır. Tarihi ve ortaya çıkışı 12. yüzyıla kadar uzanan bu geleneksel Alman simidinin nam’ı tüm Avrupa’ya ve hatta Birleşik Devletler’e kadar gitmiştir. Geldiğinizde bir şans vererek denemenizi tavsiye edebilirim. 

Brüssler Waffeln

img_6895
Brüssler Waffeln | Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Sıra, vazgeçilmez bir Batı Avrupa efsanesi olan Waffle’da! Çıkış noktası sizin de tahmin edeceğiniz gibi Belçika olan waffle, yine Belçika ve İsviçre çikolataları ile Christmas pazarlarında servis edilir, ve tabii Almanların çok sevdiği, içeceklerine bile kattığı pasta kreması ile! 

Ülkemizde de her yerde her zaman kolaylıkla ulaşabildiğimiz waffle, kulağa belki de biraz ‘ehh’ gelse de, hemen servis edilmeden önce pişirilmiş waffle hamuru ve ısıtılmış sıcak Belçika çikolatası ile önünüze gelince, sizi temin ederim yediğiniz en güzel waffle’lardan biri olduğunu söyleyeceksiniz. Hele de Almanya’nın soğuk Christmas akşamlarında!

Currywurst

img_6897
Currywurst | Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Şimdi bir diğer geleneksel Alman lezzeti olan körili sosislere gelelim! Ben bir süredir vegan beslenen birisi olarak bu körili sosislerin tadına bakmadım ama herkesin önünde kuyruk olduğu bu pek meşhur alman fast-food ürününü görünce paylaşmadan geçmek istemedim. Kimilerimiz benim gibi yemeyi tercih etmeyebilir ama biliyorum ki birçok kişi de aynı derecede bu ürünleri tüketmeyi seviyor.

Türkiye’de tavuk-döner ne ise Almanya’da Currywurst o’dur desem sanırım yanlış söylemiş olmam. Hem çok ucuz hem de çok yaygın bir sokak lezzeti. Genellikle yanında patates kızartması ve ketçap-mayonez-köri gibi soslar ile tabakta sıcak bir şekilde servis ediliyor ama isteyenler ekmek arası da alıp yiyebilir. Yalnızca Berlin’de her yıl 70 milyon Currywurst’ün satıldığı düşünülürse bence denemeye değer..

Reibekuchen 

img_6886
‘Christmas Market’ Lezzetleri, Reibekuchen| Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Almanya’da çok sevilen bir diğer geleneksel lezzet olan Reibekuchen’dan bahsetmezsem olmaz! Tuzlu bir atıştırmalık diyebileceğimiz Reibekuchen, kulağa şaşırtıcı gelse de Almanya’da elma sosu, pudra şekeri ya da ekşi krema sosu ile yeniyor! Tabakta yanında seçtiğiniz sos ile beraber 1-3-5 kaç tane yemek isterseniz alabilir, buharı tüterken sıcak sıcak yiyebilirsiniz. 

Özünde patatesten yapılan bir çeşit mücver ya da pancake diyebiliriz ama elbette ki et ürünleri sevenler için her çeşit et ve deniz ürününden yapılan çeşidinin de mevcut olduğunu gördüm. Ben patatesli olanını denemiştim bir kaç defa ve o yüzden nasıl bir şey olduğu gözünüzde canlansın diye tanımlamayı mücver ile yaptım.

Nüsse 

img_6875
‘Christmas Market’ Lezzetleri, Cashewkerne, Nüsse | Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Şuna emin olabilirsiniz ki Christmas pazarına geldiğinizde bu şekerli atıştırmalıkları görmeden, kokusunu almadan ve satıcılar size uzattığında alıp tadına bakmadan geçmeniz mümkün değil! Pişirildikten sonra şekerle kaplanan ve Christmas market’lara kokusunu veren bu lezzetli yemişler sizin de favoriniz olacak!

Fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişlerden yapılıyor ve bazen üstü şekerle, bazen de bunun yanı sıra kahve, çikolata ve daha bir çok aroma ile kaplanıyor. Poşetler halinde satılıyor ve bence bütün Christmas market’larda bulabileceğiniz kadar yaygın. İsterseniz sıcak sıcak yiyebilir ya da saklayıp eve de götürebilirsiniz ama bir efsaneye göre Nüsse’ler asla ertesi güne kalmıyor, çünkü yolda giderken bir bakmışsınız bitiveriyor 🙂  

Christmas lezzetleri güzel ama bence Christmas’ın en güzel tarafı sevdiklerimizle bir araya gelip bu heyecanı bir arada yaşayabilmek! Hala hayattayız, hala beraberiz ve bu güzel günleri birlikte yaşayabiliyoruz, bundan daha güzel ne olabilir ki! Hayat bir aradayken güzel…

Kapak Fotoğrafı: Esma Esra Hamurcu

İlginizi çekebilir: Hatun Vera Altunöz’den Viyana Yeme-İçme Rehberi