Merak ediyorum; İstanbul’daki mekan potansiyeli dünyanın başka bir şehrinde var mı diye… Yeni mekan, yeni lezzetler furyası, zamanla yarıştığımız bu şehirde hepimizin çok daha hızlı bir yaşam sürmemizi sağlıyor.. “Sağlıyor” diyorum, çünkü ben bu durumdan çok mutluyum! Yeni girişimleri görmek, yeni atmosferleri yaşamak bana iyi geliyor… Son zamanlarda gittiğim ve çok beğendiğim mekanlardan biri ise Melis Korkud ve chef İnanç Baykar tarafından açılan Amanda Bravo. Dillere destan bir öğle yemeği arayışındaysanız, rotanızı Amanda Bravo’ya çevirin. Pişman olmayacaksınız!

Konum

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir.-

Amanda Bravo
Amanda Bravo

Amanda Bravo tam da benim sevdiğim tarzda bir yer; gri-beyaz duvarlar, etrafta büyüklü küçüklü çiçekler, yüksek tavan, bembeyaz örtüler, içeride bol kitap… Mekanın içerisinde çok keyifli bir doğal ortam yaratılmış; içerideki bisiklet de misafirlerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyor. Tatlı arkadaşım Şebnem ile ilk içeri girdiğimizde samimi bir gülümseme karşıladı bizi, önceden rezervasyon yaptırdığım mekanda güzel bir köşeye oturduk ve heyecanla menüyü incelemeye başladık. Menü yine tam sevdiğim gibi; az ve öz. 5-6 başlangıçtan ilk gözümüze çarpan Kırmızı Şarapta Marine Edilmiş Izgara Ahtapot‘tu. Onu söyleyeceğimiz kesindi! Diğer başlangıcı düşünürken, “Steak Tartar İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyilerden!” gibi bir öneri geldi. Tabii bunun üzerine Steak Tartar‘ı ortaya sipariş ettik. Aşağıdaki fotoğraflardan da göreceğiniz gibi, iki başlangıç da birbirinden lezzetliydi. Mekanın tüm sunumları o kadar güzel ki; fotoğrafını çekmeden yemeğe başlamaya kıyamıyorsunuz.

Amanda Bravo
Kırmızı Şarapta Pişmiş Ahtapot
FullSizeRender (5)
Avokadolu Steak Tartar

Sonrasında sıra ana yemeklere geldi; başlangıçlardan o kadar memnunduk ki ana yemekler için heyecanlanmaya başladık. Maş fasulyesi ve kinoa üzerine dilimlenmiş enfes bir Bonfile geldi önüme. Şebnem’in ise muhteşem Kuzu Paparadelle yeme şansı oldu. İkisini de denemelisiniz, anlatılmaz yaşanır bir lezzeti var Amanda Bravo’nun yemeklerinin. Bu arada aklınızda bulunsun; Hindistan Cevizi Sütlü Basmati Pilav & Zencefilli Somon‘u da çok tavsiye ediyorlar.

Amanda Bravo
Bonfile, Kinoa ve Maşlı

Son zamanlarda yediğim en tatmin edici öğle yemeğinin ardından tatlı menüsü geldi önümüze. Tıka basa doymuş olduğumuzdan ortaya tek bir tatlı alalım dedik ve seçimimizi Citrus Pavlova‘dan yana kullandık. Beze seviyorsanız, limon ile nasıl eşlendiğine inanamayacaksınız. Citrus Pavlova, Mayıs-Haziran sıcağında çikolata yerine daha ferahlatıcı lezzetler arayanlar için birebir!

Citrus Pavlova
Citrus Pavlova

Yorumlarımdan da anlayacağınız gibi; Amanda Bravo ortamı, Santimetre marka kullandıkları seramik tabak ve bardakları, sunumları ve en önemlisi dillere destan lezzetleri ile kalbimde taht kurdu. Mekanın bence tek sıkıntısı; fiyatları. O da şu yüzden… Akşam yemeğinde bu fiyatları vermeye çok alıştık; fakat öğlen biraz fazla geliyor sanki. Bizim kişi başı 130 TL ödediğimizi hatırlatmam gerekiyor.

Amanda Bravo yazımı böyle bitiriyorum: Gidin, deneyin, mest olun!

Not: Reşitpaşa – Emirgan arasında yer alan bu mekan hafta içleri 12:00’de açılıyor ve yalnızca 17:00’e kadar servis veriyor. Pazar günleri ise kapalı. Müjdemizi isteriz, artık Perşembe – Cumartesi arası 19.00 – 00.00 saatlerinde de açıklar! 

Amanda Bravo: InstagramKonum

Amanda Bravo Adres: Emirgan Sokak 20/A, Reşitpaşa, Sarıyer 

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Reşitpaşa Keşifleri: Melez Tea, PREP ve Odun Pizza