Amsterdam’ın klasik turist aktiviteleri olan Van Gogh Müzesi veya Denizcilik Müzesi’ni es geçip farklı ve parıltılı birşeyler olsun diyorsanız, aynı türdeniz. Şehre gelir gelmez ilk olarak Amsterdam Diamantmuseum’a (Pırlanta Müzesi) gitmemiz kaçılnımazdı doğal olarak. İster pırlantaları çok sevip hakkında her şeyi bilin, isterseniz hiçbir şey bilmeyin bu müzede sıkılmayacaksınız, o garanti!

Kat kat, ev şeklinde döşenmiş, sıkılıp bunaldıkça bir köşede oturup dinlenebilirsiniz. Hatta kafesinden içeceğinizi alıp içe içe gezinebilirsiniz. Her şeyin fotoğrafını çekmek de serbest.

Girişte kocaman, sahte pırlantalı bir lamba ile karşılanıyoruz ve başlıyoruz yukarı çıkmaya… Hemen ilk katta pırlanta tarihini anlatan 5 dakikalık filmimizi izliyoruz. 4C (cut, clarity, carat, color) sisteminin bulunuşu, geçmişten günümüze pırlanta çıkan ülkeleri vb. anlatıyor bu film. Sonrasında değişik kesimlerin kocaman boyutlarına bakıyoruz. Benim favorim prenses ve dikdörtgen kesimler oluyor.

Hollanda’dayız sonuçta… Akıllara hemen Van Gogh geliyor. Starry Night tablosunun gerçek pırlantalar ile replikasını yapmışlar! Çok da güzel olmuş.

diamantmuseumamsterdam – vangogh

Sonraki katta benim favorim ve özel ilgi alanım olan Kraliyet mücevherlerinin replikaları var. İngiltere’den Victoria’nın hazinesine geçmiş o kadar çok değerli parça var ki… Kıskandım! Özellikle çok büyük taşlı kolyeler, broşlar ve taçlar favorim. İnsan böyle bir takıyla kendini kötü hissedemez hiçbir zaman. Pırlanta görünümlü raket gibi ilgi çekici parçaları da bu katta bulabilirsiniz.

En üst katta ülkelerin kral ve kraliçelerin taçlarından örnekler vardı. İngilizler bu taş ve gösteriş işini en iyi yapanlardan bence. Yuvarlak kesim bir pırlanta içinde gibi hissettiren ayna ve ışık oyunları ile ayarlanmış bir pırlanta odası da burada bulabileceklerinizden. İçeride non-stop Marilyn’in “Diamonds are a Girls Best Friend” şarkısı çalıyor ve pırlanta görünümlü duvarlar sürekli dönüyor.

diamantmuseumamsterdam

Eğer bir gün yolunuz Amsterdam’a düşerse, maksimum bir saatinizi ayırarak bu pırıltılı müzeye gidin derim!