Keskin zekâlı aksiyon filmleri deyince akla gelen isimlerden Matthew Vaughn, 2024’e sıra dışı bir casus filmiyle giriş yapıyor: Bryce Dallas Howard’dan Henry Cavill’e, Sam Rockwell’den Dua Lipa’ya birçok sevilen ismi barındıran zengin oyuncu kadrosu ve zekice yazılmış senaryosuyla dikkat çeken Argylle: Gizli Casus filmi 2 Şubat’ta UIP Türkiye dağıtımıyla gösterime giriyor.

Argylle: Gizli Casus

Yönetmenlik kariyerine başlamadan önce Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) ve Snatch. (2000) Guy Ritchie filmlerinin yapımcılığını üstlenmiş Matthew Vaughn, ilk filmi Layer Cake‘ten (2004) beri Britanya sinemasının ve aksiyon türünün dahilerinden olan Guy Ritchie’nin çizgisini benimsiyor. İlk Kick-Ass (2010) filmi, serinin en özel filmlerinden X-Men: First Class (2011) ve Kingsman serisi (2014, 2017, 2021) gibi filmlerinde aksiyon, casusluk, macera gibi türlerdeki becerisini tekrar tekrar kanıtlamış ve bu filmlerinden mizahı da eksik etmemiş olan Vaughn, Stardust (2007) gibi rafine zevklere hitap eden fantastik filmiyle de akıllara kazınmış bir yönetmen. Vaughn, şimdi de yeni bir casusluk hikayesiyle karşımıza çıkıyor ve izleyicisine sıra dışı zihninin ürünü, sıra dışı bir casusluk ve aksiyon filmi sunuyor.

Casus ne kadar iyiyse, yalan da o kadar büyük olur!

Argylle: Gizli Casus

Şaşırtıcı bir şekilde, casusluk filmi Argylle: Gizli Casus‘un esas karakteri bir casus değil. Aksine, evinde bilgisayarı ve kedisi Alfie ile sakin vakit geçirmeyi seven, kendi hâlinde bir kadın: Elly Conway, bir çok satan casusluk romanı serisinin ünlü yazarı. Film, adını Elly’nin romanlarındaki casus karakteri olan Argylle’dan alıyor. Çünkü Elly’nin kurmaca romanlarındaki olaylar, bir anda gerçek bir casus örgütünün gizli eylemlerini yansıtmaya başlıyor. İşte o zaman evde bilgisayar ve Alfie’yle geçirilen sakin geceler hayal oluyor. Kurmaca ve gerçek arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlıyor ve gerçek bir casus (ve maalesef kedilere alerjisi)olan Aiden’ın yardımıyla Elly, katillerden bir adım önde olmak için dünyanın bir ucundan diğerine koşturmaya başlıyor.

Argylle: Gizli Casus

Argylle: Gizli Casus filmi, üst düzey oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Elly’i Jurassic Park serisiyle tanınan Bryce Dallas Howard, Argylle’ı Superman olarak tanıdığımız Henry Cavill, Aidan’ı ise Oscar ödüllü oyuncu Sam Rockwell canlandırıyor. Filmde ayrıca West Side Story ile Oscar ödülüne uzanan Ariana DeBose, Grammy ödüllü yıldız şarkıcı Dua Lipa, Breaking Bad ile tanıdığımız Bryan Cranston, Schitt’s Creek ile tanıdığımız Catherine O’Hara ile efsanevi Samuel L. Jackson da farklı rollerde karşımız çıkıyor. Üstelik filmin bir yıldızı daha var: 2002’den beri yönetmen Matthew Vaughn‘la evli olan Claudia Schiffer’ın gerçek hayattaki kedisi Chip, Alfie’ı canlandırıyor.

Argylle: Gizli Casus

MARV ve Cloudy iş birliğiyle, bir Apple Original Films prodüksiyonu olarak ortaya çıkan Argylle: Gizli Casus filminin Türkiye’deki dağıtımını UIP Türkiye üstleniyor. 2 Şubat’ta gösterime girecek filmi izlenecekler listenize eklemeyi unutmayın! Detaylı bilgi için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Argylle: Gizli Casus