Metroda beklerken, AVM’de alışveriş yaparken her an karşınıza bir film çıkabilir! Ultra Kısa Film Festivali’ne 20 ülkede, 200’den fazla şehirde rastlayabilirsiniz.

3.

Gün geçmiyor ki ilginç film festivallerine rastlamayayım. İnternette tesadüf eseri rastladığım bu festivalden daha önce haberdar olmadığım için üzüldüm. Ultra Kısa Film Festivali olarak da adlandırılan Art By Chance,Türk Hava Yolları sponsorluğunda 2009 yılından itibaren yapılmaktaymış.

Festivalin amacı insanları kısa film çekmeye teşvik etmek. Üstelik sadece 30 sn.çekilme şartı var filmlerin. Ultra Kısa Film Festivali demeleri buradan geliyor. Yapılan elemelerle seçilen filmler 20 ülkede 200’den fazla şehirde metro, havaalanı, AVM gibi insanların olduğu geniş alanlardaki dev ekranlarda birdenbire gösterime giriyormuş.

5.

Düşünsenize, kısa film çektiniz, dünyanın herhangi bir yerinde filminiz metronun gelmesini bekleyen insanlar tarafından izleniyor. 30 sn. olması da günümüz insanlarının odaklanmasını göz önünde bulundurursak mantıklı bir tercih olmuş.

Ne yazık ki kısa film gönderme tarihi geçmiş. Gelecek yıl kesinlikle katılmaya karar verdim. Bu sene Türkiye’den birçok filmin seçkiye kaldığını belirteyim. Festivali daha da araştırırken Türkiye’den 2009 yılında katılan Gökhan Okur’un videosuna rastladım. O kadar güzel bir hikayesi var ki, hemen anlatayım. Gökhan Okur; çektiği filmi gönderdikten sonra, bir gün eski bir arkadaşı ile karşılaşmış. Arkadaşı Kanada’da filmini metro istasyonunda tesadüfen izlemiş. Gerçekten de şans eseri sanat olmuş bu!

art by chance

Ayrıca her sene ayrı bir tema belirleniyormuş. Bu senenin teması ise Discover (Keşfet). Gönderilen filmler arasından seçilen filmleri buradan izleyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir filme oy verip, gidiş-dönüş istediğiniz yere uçak bileti kazanabilme şansınız da var.