Cunda ve Ayvalık’a tatil değil de üretim stajı yapmak üzere rotasını çeviren nadir insanlardanım. Herkes Ayvalık’tan “sessiz, sakin” sıftatlarıyla bahsettiğinden bir ay ne yapacağım diye endişe ederek yanıma içinde zilyon tane dvd, kitap, boya vs. olan hayatta kalma kitimi alarak yola koyuldum. Fakat sokaklarda kaybolmaktan korkmayan herkesin kendini mutlu edecek alternatifler bulabileceğine inandığımdan tüm zamanımı yeni yerler keşfedip, güzel insanlarla tanışarak geçirdim.

İş çıkışları kafelere, antikacılara, restoranlara koşturdum, haftasonları da tabii ki denize. Ayvalık’a bir sonraki ziyaretimde tekrardan gideceğim mekanların ve neler yapacağımın da şöyle bir listesini çıkardım.

-Bu yazı Ekim 2018’de güncellenmiştir-

Ayvalık’ta nerede ne yemeli? 

Ege bölgesinde olmanın getirisiyle tabii ki her yerde ağırlık zeytinyağlılar ve mezelerde. Tatilde yapılan en büyük hata deniz kenarında kalabalık görülen ilk yere oturmak. Önce biraz sokaklarda dolanıp alternatiflere bakmakta fayda var.

Cafe Caramel  – Ayvalık (kahvaltı, kahve-tatlı, öğle yemeği) Konum

cafe-caramel-ayvalik
Cafe Caramel, Ayvalık

Cafe Caramel, Ayvalık’a gidiyorsanız kesinlikle uğramanız gereken antikacılar sokağının sonunda çok tatlı bir kafe. Sırf sahibi Yasemin Hanım’la tanışmak için bile gidebilirsiniz. Özellikle kahve – tatlı eşliğinde kitap okumak için tavsiye ediyorum. Her şey günlük ve taze olarak yapıldığı için geniş bir menü beklentiniz olmasın, çeşitler günden güne değişebiliyor. Mantı sevmediğim için denemedim -lütfen taş atmayın- ama mantısının çok lezzetli olduğunu duydum, ben somon füme makarnasından memnun kalmıştım. Servis tabaklarının bazıları ve kahve-çay fincanları da antika porselen hatta kafenin içerisinde antika parçalar da satılıyor ama benim gözüm satışta olmayan, sadece mavi antika parçaların bulunduğu vitrinde kaldı.

Cafe Caramel: InstagramKonum

Cafe Caramel Adres: Vehbi Bey Mah. Barboros Cad. 9. Sok. No:18/A, Ayvalık

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Cunda Adası: Denizi, Plajları ve Özgün Mekanları

Cafe Le Petit – Ayvalık (kahve, içki, atıştırmalık) Konum

Cafe Le Petit
Café Le Petit, Ayvalık

Burası deniz kenarında bulunan küçük bir kafe. Özellikle akşam üzeri kahve ya da şarap içip muhabbet etmek için birebir. Çalan müzik, ev yapımı likörleri, kahve yanında gelen kurabiyeleri oldukça lezzetliydi.

Cafe Le Petit: InstagramKonum

Cafe Le Petit Adres: Fevzipaşa, Vehbibey Mah. Gazinolar Cad. Ayvalık

Ayna – Cunda (tüm öğünler) Konum

ayna-cunda-1
Ayna, Ayvalık

Ayna Ayvalık’taki ilk akşamımda atölyece gittiğimiz yemekte keşfettiğim ve favori mekanlar listeme giren bir mekan, kendi deyimleriyle yeme-içme-oturma yeri. Cunda’da bulunan bu şık mekana tüm öğünlerde gittim ve hepsinden ayrı ayrı memnun kaldım. -hatta aynı gün içinde birden fazla giderek biraz abartmış bile olabilirim- Serpme kahvaltısı iki kişi için gayet doyurucu, yanına söylediğimiz lor peynirli yumurta da ayrı bir güzeldi. Farklı tatlar deneyeceğiniz uzun soluklu bir akşam yemeği için Cunda’daki en iyi mekanlardan biri. Güzel bir şarapla birlikte o gün yapılan zeytinyağlıları tadabileceğiniz Cunda tabağı ve ardından da ayrı ana yemekler söyleyip paylaşmanız benim önerim.

ayna-cunda-2
Ayna, Ayvalık

Tatlı konusunda da başarılı olduklarını söylememe gerek yok. Tüm tatlılar o güne özel yapılıyor ve bu nedenle çeşitleri değişebiliyor. Benim favorim lavantalı limonlu cheesecakeleri ama yoksa da deneyeceğiniz tatlıdan memnun kalacağınıza eminim. Servisinden fiyat-kalite-porsiyon oranına, dekorasyonundan terasına her şeyiyle beni tatmin eden bir mekan.

Ayna Cunda: InstagramKonum

Ayna Adres: Namık Kemal Mahallesi, Çarşı Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir

Kvcii – Ayvalık (kahve-tatlı) Konum

Kvcii
Kvcii, Ayvalık

Kvcii Ayvalık’taki son günlerimde keşfettiğim yeni açılan bir kahveci. Sahibi Aydın Böke kurumsal hayattan sıkılıp Ayvalık’ta bu kahveciyi açmaya karar vermiş. Eğer oradaysa tüm müşterileriyle tek tek ilgilenen çok cana yakın, işini zevkle yapan bir mekan sahibi, hatta “eskiden sabahları bana kahvemi getirirlerdi şimdi ben burada kahve yapıyorum” diyor.

Kvcii Logo
Kvcii, Ayvalık

Logosundan dekorasyonuna bütün detaylar Aydın Bey’e ait. Ayvalık’ta bulabileceğiniz en iyi kahve burada. Tatlıları da günlük olarak Cunda’daki Ayna’dan geliyor. (gitmek için bir sebep daha)

Kvcii: InstagramKonum

Kvcii Adres: İsmetpaşa Mah. Cumhuriyet Cad. No:53 Ayvalık

Pizza Uno – Cunda (tüm öğünler) Konum

Uno Pizza
Pizza Uno, Ayvalık

Cunda’da hafta sonu yer bulmak için sıra bekleyeceğiniz nadir restoranlardan biri olabilir Uno. Adında Pizza olmasına rağmen menüsünde moules mariniere, çökertme kebabı gibi çeşitli alternatifler bulabileceğiniz bir restoran. Genel olarak yediklerimden memnun kaldım ama yediğim en lezzetli x buradaydı diyebileceğim bir şey yok. Rakı-balık-Ayvalık konsepti dışında bir şeyler arıyorsanız denenebilir.

Pizza Uno: InstagramKonum

Pizza Uno Adres: Çarşı Cad. No:1 Cunda Adası

Vino – Cunda (Şarap) Konum

Vino
Vino, Ayvalık

Cunda’ya gidip Vino’ya gitmemek büyük ayıp sayılabilir. Küçük şirin bir ara sokakta renkli şemsiyelerle süslenmiş yemek de yiyebileceğiniz bir şarap evi Vino. Yemekten sonra gidip hafif müzik eşliğinde güzel bir şarabın keyfi hakkıyla çıkarılabilir.

Vino: InstagramKonum

Vino Adres: Cumhuriyet Cad. No:8 Cunda Adası

İlginizi çekebilir: Neslihan Sancak’tan Ayvalık ve Cunda Adası

Tostçular Çarşısı – Ayvalık (Ayvalık tostu) Konum

Açıkçası Ayvalık tostunun hayranlarından değilim. Ama Ayvalık’a gelip Ayvalık tostu yememek olmazdı. Burası adı üstünde içerisinde sıra sıra tostçuların yer aldığı bir çarşı. Biz hangisine gideceğimize karar vermek için foursquare’de tostçular çarşısına bırakılan iyi yorumlardaki mekan isimlerini sayıp, kazanan Mesut Büfe’yi tercih ettik. Çarşıdaki müşterilerin dizilimi bizim foursquare’den çıkardığımız verinin görselleştirilmiş hali gibiydi.

Tostçular Çarşısı: Konum

Ayvalık Simitçisi – Ayvalık (pastane) Konum

Ayvalık Simitçisi Çörek ve Tart
Ayvalık Simitçisi, Ayvalık

Hem Cunda’da hem de Ayvalık’ta deneyebileceğiniz çok çeşitli pastaneler var. Genelinin sakızlı kurabiye ve sakızlı dondurması çok meşhur. Benim aralarında en sevdiğim Ayvalık Merkez’de çarşının içindeki Ayvalık Simitçisi’ydi. Özellikle vişneli tartları ve öğlen çıkardıkları tahinli damla çikolatalı çörekleri çok lezzetli.

Bu mekanlar dışında Ayvalık ve Cunda’da çeşitli meyhaneleri deneyebilirsiniz. Her yerde kabak çiçeği dolması bulabilirsiniz, eğer kendiniz yapmak isterseniz de kabak çiçekleri sabahın erken saatlerinde Ayvalık sokaklarında satılıyor. Dondurmacılar arasında bir favorim yoktu ama borovinkalı (yabanmersini) ve sakızlı dondurma denenmeli. Tabii Cunda’ya gitmişken Taş Kahve‘de sakızlı türk kahvesi içmeden de dönmemek gerekir.

Ayvalık Simitçisi: Konum

Ayvalık Simitçisi Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Fotoğrafçılar Ar. Ayvalık/Balıkesir

Ayvalık’ta Nereden Ne alınır?

ASED eski harita

Ayvalık’ta ve Cunda’da her köşede bir antikacı bulmak mümkün. En yoğun bulundukları bölge merkezdeki Antikacılar Çarşısı ve Cafe Caramel’in de bulunduğu Barbaros Caddesi. Hatta Barbaros Caddesi üzerinde Cumartesi günleri bir bit pazarı da kuruluyor. Antika porselen fincanlardan, thonet sandalyelere, emaye çaydanlıklardan, opera dürbünlerine çeşitli parçalar bulabilirsiniz.

Antikacılar dışında el sanatları ve zanaatkarlar çok yaygın. Ayvalık Sanat ve El Sanatları Derneği’nin bastırdığı sanat ve el sanatları haritasının güncel halini -benim internette bulduğum güncel değil- gördüğünüz ilk el sanatları dükkanından edinebilirsiniz. Hatta bu harita tüm Ayvalık ve Cunda turunuzda size rehberlik yapabilir. Harita üzerinde çeşitli merkezlerin, ibadet yerlerinin, müzelerin de yerleri işaretlenmiş.

mo/santimetre (porselen) Konum

santimetre
mo/santimetre, Ayvalık

Stajımı santimetre’de yaptım diye söylemiyorum… 🙂 Ama Ayvalık’a geldiyseniz uğramadan dönmemeniz gereken bir nokta. El yapımı porselen ürünler alabileceğiniz, atölyesini ziyaret edip yaratıcısı, benim çok sevdiğim Tulya Madra ile tanışabileceğiniz bir porselen atölyesi burası. Mağazaya girince porselenlerin sır renklerine, inceliklerine ve tasarımlarına karşı koymak pek mümkün olmuyor.

mo/santimetre: InstagramKonum

mo/santimetre Adres: Fevzipaşa-Vehbibey Mahallesi, Talat Paşa Cad. Eminzade İş Hanı No:52 D:2 Ayvalık/Balıkesir

Çöp(m)adam (geri dönüşüm)

Çöpmadam
Çöp(m)adam, Ayvalık

Kadınlara çalışma alanı yaratan, el emeğinin değerini arttıran, Sabancı Üniversitesi’nin eski öğretim üyesi Tara Hopkins tarafından kurulmuş bir geri dönüşüm projesi çöp(m)adam. Atık plastik ambalajlardan, gazoz kapaklarından, reklam brandalarından ve bilimum atık materyalden müthiş çantalar, cüzdanlar, önlükler üretiyorlar. Aldığınız tüm ürünlerin içinden çıkan künyeden kim tarafından üretildiklerini öğrenebiliyorsunuz. Eğer bir şeyler alırsanız kendi hazırladıkları hediye paketlerinden de istemeyi unutmayın!

Çöp(m)adam: Website –  Konum

Ayvalık Simitçisi Adres: Hamdibey Mah, 13 Nisan Cad, 14inci sok no 2, Avyalik – Balikesir 10400, Turkey

Atölye Patika (sabun, ahşap, seramik) Konum

Atölye patika ürünleri @ Ayna
Atölye Patika, Ayvalık

Kendi deyimleriyle “bilimum yaratıcı işler” yapan bir atölye. Tamamen doğal malzemelerle çalışıyorlar. Ben sabunlarını ve zeytin ağacından yaptıkları tepsilerini çok beğeniyorum. Atölyeleri merkeze yakın değil maalesef ama arabayla ulaşabileceğiniz uzaklıkta. Eğer ilgiliyseniz düzenledikleri atölyeleri takip edip katılabilirsiniz. Ürünlerine Ayvalık’ta Kürşat’tan ya da Cunda’da Ayna’dan ulaşabilirsiniz.

Atölye Patika: Instagram –  Konum

Atölye Patika Adres: Namık Kemal Mahallesi, Selamet Caddesi No:9 Cunda Adası, 10405 Ayvalık/Balıkesir

Ayvalık ve Cunda’da Deniz, Kum, Güneş 

Ne Cunda merkezde ne de Ayvalık merkezde denize girilebiliyor. Plaja gitmek için arabaya ya da dolmuşa ihtiyacınız var.

Patricia Koyu ve Bıyıklı Beach – Cunda

Patricia
Patricia Koyu, Ayvalık

Yukarıdan bakıldığında koltuk değneğine benzeyen adını da Rumca koltuk değneği anlamına gelen Patricia’dan alan adanın bu çıkıntısı benim Cunda’daki favori koyum. Sadece arabayla ya da çevredeki iki üç özel plajın servisiyle bozuk bir toprak yoldan geçerek ulaşabiliyorsunuz buraya. Patricia’da birkaç defa arabayla el değmemiş bir koya ve birkaç defa da servisle Bıyıklı Beach’e gittim.

Patricia
Patricia Koyu, Ayvalık

Bıyıklı Beach’in en büyük avantajı Cunda’dan kalkan ücretsiz gidiş ve dönüş servisinin olması.  Deniz üzerindeki locaları ya da iskeledeki şezlongları kiralayabiliyorsunuz. Öğle yemeğinde de kafesinde papalina yiyebilirsiniz. Hatta burası aynı zamanda pansiyon olarak de işletiliyor. Fiyatları gayet uygun ve düzgün bir müşteri kitlesi var.

Bıyıklı Beach
Bıyıklı Beach, Ayvalık

Ortunç Club ve Ada Camping – Cunda

Bu iki beach de tabiat parkında çamların arasında yer alıyor. Ada Camping kamp yapanların ve günlük denize girmek için gelenlerin kullandığı özel bir plaj. Ortunç Club da hemen yakınında biraz daha şık ve diğerlerine göre pahalı bir plaj. Çılgın animatörlü gezi teknelerinin uğrak noktası olması dışında hem manzarasıyla hem deniziyle harika bir koy. Dilerseniz iki mekana da gitmeyip arabayla uğrayıp kayalıkların arasından da denize girebilirsiniz.

Çamlık
Ortunç Beach

Badavut ve Sarımsaklı – Sarımsaklı

Ayvalık’tan kalkan otobüslerle Badavut ve Sarımsaklı’daki plajlara gidebilirsiniz. Uzun ince kumlu sahil şeridi ve temiz, berrak ama git git derinleşmeyen denizine rağmen ben bu bölgeden pek hoşlanmadım. Hem kalabalık hem de çirkin yamuk yumuk binalar benim hevesimi oldukça kaçırmıştı.

Eolos

Konaklama için Cunda’da bir pansiyonu tercih etmenizi önersem de ben atölyeye yakın olduğu için Ayvalık’ta bir ay boyunca dünya tatlısı Hikmet Hanım’ın ev pansiyonu Eolos House‘ta konakladım. Eğer Ayvalık’ta konaklayacaksanız ve otel hayatı beklentiniz yoksa Hikmet Hanım’ın misafiri olabilirsiniz. Kendisi aynı zamanda çok iyi bir Ayvalık rehberi! 🙂

Son olarak yazıyı geç yazdığım için demiyorum ama (!) Ayvalık’a gitmenin kesinlikle bir mevsimi yok. Ama deniz, güneş beklentiniz varsa Eylül ayının en güzel aylarııdan biri olduğunu söylediler.

IMG_5758