Yeni yıla girmemizle birlikte yepyeni bir müzik organizasyonuna kavuştuğumuzun haberi geldi geçtiğimiz günlerde. Belki daha önce duyup takip etmeye başladığınız belki de ilk defa duyacağınız uluslararası bir canlı müzik platformu olan BalconyTV, artık İstanbul’da da yayına başladı. Daha doğrusu uzun bir aradan sonra yepyeni bir ekiple tekrar hayata geçti. Şehrin farklı müzisyenlerini tanımamız adına faydalı bir platform olacağı kesin.

balconytvlogo

2006 yılında Dublin’de temelleri atılan BalconyTV online bir platform olarak kurulup kısa sürede sınırları İrlanda’yı aşarak dünyada yayılmaya başladı. Dünyanın pek çok şehrinden balkonlarda icra edilmiş akustik müzik performanslarını videolar halinde dinleyicilere ulaştırmayı hedefleyen bu projenin amacı alternatif müzisyenleri müzikseverler ile tanıştırmak. Avrupa’daki pek çok şehrin yanı sıra Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve hatta Avustralya sınırlarına ulaşarak 60’a yakın şehirde çekimler yapılıp BalconyTV websitesine yükleniyor. Bugüne kadar dinleyicilere sundukları 6500’e yakın video arasında Mumford & Sons, Nouvelle Vague, Brasstronaut, Jessie J, Zaz gibi dünya çapında bilinen sevdiğimiz isimler de bulunuyor.

Bundan birkaç yıl önce BalconyTV’nin İstanbul ayağı başlatılıp pek çok balkon performansı gerçekleşmişti. Bu performanslar arasında Yüzyüzeyken Konuşuruz, The Away Days, 123, Peyk gibi daha yakından tanıdığımız isimler de bulunuyordu. Uzun süredir sessizliğe bürünen BalconyTV İstanbul Ocak 2015 itibariyle farklı bir kadro ile tekrar canlandı ve geçtiğimiz haftalarda tanıtım videoları ile birlikte ilk balkon performansını da yayınladılar.

2008 yılında Nardis Jazz Caz vokal yarışmasını kazandıktan sonra New York’ta caz eğitimi alan Başak Yavuz’un kendine ait bir bestesini icra ettiği ilk videonun ardından gelecek diğer performansları da heyecanla bekliyoruz. Hem yeni isimler keşfetmek hem de dinleyicisi olduğumuz müzisyenleri farklı bir akustik performans ile dinlemek için BalconyTV İstanbul iyi ki tekrar bizlerle buluştu. BalconyTV platformunun İstanbul ayağına ait videolarını izlemek isterseniz http://www.balconytv.com/istanbul adresini inceleyebilirsiniz. İyi dinlemeler!