2022 sokak stilinin ilhamını Barbie’de bulabileceği aklınıza gelmiş miydi? Yakın zamanda sosyal medyada zaman geçirirken Greta Gerwig’in başrolünde Marot Robbie’ye yer veren Barbie filminden karelere mutlaka rastlamışsınızdır. İşte filmi de arkasına alan ‘barbiecore’ furyası aşina olduğumuz bir stili 2022’ye taşıyor.

Valentino 2022-23 | Fotoğraf: Şamdan

1959’da, Amerika’da, esasen genç kadınlara ilham olması için tasarlanan, yıllar içindeyse bu amacı güderken yansıttıklarının doğru olup olmadığı çokça tartışılan Barbie’nin o günlerden bugünlere pop kültürü ile flörtünün sürdüğünü biliyoruz. İlk ortaya çıktığında siyah bir mayo giyen Barbie zamanla Pantone’un bile ‘Barbie pembesi’ olarak arşivine aldığı parlak renkle eşleştirilmeye başlandı. Bu renk tam da Greta Gerwig’in yeni filmi Barbie için role giren Margot Robie’nin paten tulumunda gördüğümüzle aynı. Ryan Gosling’in üstlendiği Ken’i de aynı ilhamla, neon pembeler içinde izlemeye hazırlanıyoruz.

Greta Gerwig’in yeni filmi, Barbie’nin sinema&tv dünyasındaki görünümlere ilk ilham oluşu da değil. Barbie’nin popüler kültürdeki yerinin modadaki yansımalarını, 2000’lerin başında Reese Witherspoon’un başrolünde olduğu Legally Blonde ve Tyra Banks’in canlı bir oyuncak bebeği canlandırdığı Lifeless filminden, Nicki Minaj’ın 2010’ların başındaki Barbie stiline pek çok yerde gördük. Günümüze geldiğimizdeyse Barbiecore, renkli giyinmenin insan psikolojisinde yarattığı olumlu etkiyi ifade eden ve özellikle pandemiden sonra hız kazanan ‘dopamine dressing’ akımının bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor.

Barbiecore’un elemanları arasında; pembenin yanı sıra, canlı renkler, büyük ve cesur desenler, ‘kidcore’ trendinin bir parçası olan çocuksu, şeker görünümlü takılar ve mini etekler var. Barbiecore etkisiyse, Life In Pink belgeselinin prömiyerinde gerçek yaşam Barbie ve Ken’i gibi karşımıza çıkan Megan Fox ve Machine Gun Kelly’den Valentino’nun pembeyi merkeze alan defilesine her yerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Barbie’nin farklı etnik köken, beden ve görünümleri de arşivine dahil ederek ideal kabul edilen güzellik anlayışından sıyrılmasıysa bu stili benimserken daha rahat hissetmemizi sağlıyor.

Kapak Fotoğrafı: The Daily Beast

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Güncel Moda Terimleri Sözlüğü