Yaşadığımız her yerde, yürüdüğümüz yolda, vapurda müziğin bize bir şekilde eşlik etttiği bir gerçektir. İşte bu film de tıpkı öyle. Keira Knightley ve Mark Ruffalo’nun başrollerini paylaştığı, Adam Levine’nin müzikal anlamda katkısının olduğu samimi bir yapım “Begin Again”.

Keira Knightley and Mark Ruffalo in “Begin Again”
Keira Knightley ve Mark Ruffalo | “Begin Again”

Uzun zamandır müzik adına yapılmış bir film izlemiyordum ve Begin Again güzel bir seçim oldu benim için. Açıkçası izlemeden önce oyuncularına ve yönetmenine hiç bakmadım, bir anda kendimi izlerken buldum. Gretta (Keira Knightley) sevgilisi Dave (Adam Levine) ile beraber amatör bir şekilde şarkı yazıp gitar çalmaktadırlar. Dave bir müzik şirketi tarafından keşfedilince şöhret onu zamanla değiştirir ve Gretta ile ilişkileri iyi gitmemeye başlar. Sonrasında Gretta eski arkadaşının yanına gider ve Steve(James Corden) ile beraber çalıp söylerler.

Begin Again
Begin Again

Filmin diğer önemli karakteri ise  zamanında ortağı ile beraber kayıt şirketi kurmuş olan Dan (Mark Ruffalo). Onun cephesinde işler yolunda değildir. Karısı tarafından terk edilmiştir, kızıyla arasındaki iletişim kopmuştur ve ortağı şirketten onu kovmaya çalışmıştır.

Dan bir anda kendisini Gretta’nın çaldığı barda buluverir. Akustik bir şekilde sahneden parçasını söylerken şarkıya kendi kafasından eklemeler yapar -ki filmdeki en güzel sahnelerden biri kesinlikle bu bölümdü. Keman, piyano, çello bir yandan çalarken kendisi de parçanın büyüsüne kaptırır. Gretta ile kayıt yapmak ister, ancak ellerinde plak şirketine demo gönderebilmek için bile imkanları ve maddi kaynakları yoktur.

Begin Again
Begin Again

Çözüm yolu ararken sokaklarda albümü kaydetmeye karar verirler. Yardım edecek müzisyenleri bulurlar. Kimi zaman şarkılarına sokakta top oynayan çocuklar katılır. Bir binanın en tepesinden tüm New York’a çalarlar, metroda gündelik hayatın içine girerler.

En sevdiğim sahnelerden birinde, Dan şunları söylüyor: “Müzik en sıradan anları bile gözümüzde anlamlandırmayı sağlar.” Bu söz hepimiz için geçerli bence. Çünkü müzik ile duygularımızı anlatıyoruz, yaşıyoruz ve şarkılara ihtiyacımız oluyor. Şehirde yürürken müziğin sesini bir yerlerden duyuyoruz. O yüzden filmi izlerken, müziğin sesini sürekli açtığınızın farkına varacaksınız. Bir yandan ritim tutacaksınız, dans bile edeceksiniz!

Begin Again
Begin Again

İyi seyirler!