Doğu Avrupa’da yer alan konumu Balkan sıcaklığına sahip insanları, estetik olarak korunmuş muhteşem yapıları, layıkıyla işletilen lezzet durakları, sanat galerileri, vintage butikleri, tarihin izlerini barındıran ve yürümesi çok keyifli caddeleri ile sıcak ve samimi dünya şehirlerinden biri olan Belgrad, bizleri dünya lezzetlerinden ve özel tatlarından oluşan işletmeleri ile kendine hayran bıraktı. 

02d3ef10-78e0-4e98-b206-e0d3e1b83354
Belgrad’da Ne Yenir | Fotoğraf:  Hilal Çetinkaya

Belgrad’da Ne Yenir?: Avrupalı Bir Balkan Şehrinden Lezzetler

Bloom

Hem çok lezzetli hem de sağlıklı bir kahvaltı yapmak isterseniz, çok çeşitli menüsü ile Bloom sizleri bekliyor olacak, ekmek üstü yumurtalı lezzetleri ve kendi usullerince soslandırdıkları Akdeniz salataları denemeye değer.

Red Bread

Bir dahaki günün kahvaltısı ve ya çok doymadan yapılan bir kahvaltı sonrası  rotanızı merkezde yer alan red breade çevirip çeşitli tostlarından tadabilirsiniz, ülkeye özgü lezzetli peynirler de bu tostların arasında.

Chicken Box

Gezmekten geri kalmadan hızlı ve lezzetli bir atıştırmalık durağı olararak tercih edebileceğiniz bir mekana geliyor sıra: Chicken Box. Gün ortasında gezerken mideniz kazındıysa, her gittiği şehirde bir tavukçu arayanlardansanız sizi mutlu edecek bir mekan, biz mozeralla dolgulu tavuk sticklerine ve susamlı özel soslu tavuk parçalarına bayıldık.

Fracci Cafe

Geldik gün ortası kahvesine, böyle şehirlerde oturup aşina olmadığımız yapıları,şehri ve insanları izlemek, durup belki yarım saat de olsa hava kararmadan şehrin doğal akışını solumayı seviyoruz, bunu yaparken en güzel eşlikçimiz ise bir kupa kahve oluyor… Belgrad’ın aşağı sokaklarında yer alan, trafiğe kapalı bir caddede dışarıda oturtabildiğinizde çok keyifli bir seyir cafesi diyebiliriz burası için, kahvenizi içtikten sonra cafenin yol bitiminde keyifle caddeyi yürüyebilirsiniz,menüde Türk kahvesi de var, burada neredeyse her kafede Türk kahvesine rastlamak mümkün.

Little Bay  

Little Bay
Little Bay | Fotoğraf : Hilal Çetinkaya

Belgrad’da en güzel şeylerden biri otelinize geçip biraz dinlendikten sonra çıkılan akşam yemekleri. Akşam yemeği burada yerel halk için de oldukça önemli, her restorantta sevdikleri, aileleri ve dostları ile bir araya gelen insanlar görmek mümkün… Yani yemek bu kentte de birleştirici bir unsur. Akşam yemeği önerileri için ilk durağımız: Little Bay. Biraz Sırp tatları, biraz dünya mutfağı ile iç içe bir menüye sahip bir işletme. Mekan 19.yy’dan kalma havası ile sizi içeri girer girmez sizi büyülüyor. Zarif bir akşam yemeği için tercihiniz olabilir.

Duomo  

İşletmecisi Sırp asıllı bir beyefendi, fakat bizce bir çok İtalyan aşçıya taş çıkartacak reçetelere sahip, malzemelerinin çok taze oluşundan mı, aşçısının maharetinden mi bilinmez pizzaları ve burratalı makarnası ile inanılmaz lezzetli bir mutfak Duomo. İtalyan lezzetleri olmadan yapamayanların mutlaka uğraması gereken bir mekan, hatta Belgrad’da bu İtalyan için bile gidilebilir 🙂

Casa Nova

Belgrad’ın başarılı İtalyan mutffaklarından biri de Casa Nova. Üstelik şık bir akşam yemeği için de ideal, menüde yer alan İtalyan çorbalarını, ve bruschettasını mutlaka denemelisiniz.

Hleb & Kifle

Tatlılar bizim için günün her saatinde yenilebilse de, Sırp halkının tatlıyla ilişkisi akşam yemekleri ile olduğu kadar güçlü değil, buna karşın şimdi bahsedeceğimiz iki güzel tatlıcı standartların çok üstünde. Hleb & Kifle en tazesinden, en güzel kokulusundan tarihi bir Belgrad fırını. 1981 yılından beri güzel tatlılar ile buluşturuyor Sırbistan halkını, turistlerin de uğrak noktası, methi oldukça geniş bir kitleyeye yayılmış. Biz denediğimiz tüm tatlılarına ve de kahvesine bayıldık.

Milky

Malzeme bolluğu ile bir krepten daha fazlası… Kreplerin içi çikolata çeşitleri ile doldurup, meyve seçimleri ve ekstralar ile hayran bırakacak kadar lezzetli bir hale gelen krepler iştah açıcı bir sunumla önünüze geliyor. Tatlı severlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan.

Bonus🍿

Knez Mihailova Caddesi boyunca bizdeki simit tezgahları usulü her yerde tazecik karamelli popcornlar satılıyor, hem çok ucuz hem de adımlarken yemelik güzel bir lezzet. Denk geldiğinizde bir paket alıp tadabilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Hilal Çetinkaya

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Tiflis Lezzet Durakları