Sürdürülebilirlik sözleri ve hayvansal kaynaklı olanlara alternatif, vegan malzemeler… Moda haberleri bir süredir bu iki konsept etrafında şekilleniyor. Markalar birbiri ardına ‘mylo’, plastik atıklar gibi malzemeleri kullanarak eski tasarımlarının yeni ve sürdürülebilir versiyonlarını üretmek üzere yarışıyorlar. Biz de yakın zamanda radarımıza takılan “bilinçli tasarım”lara birlikte göz atmak istedik.

Bilinçli Tasarımlar, Coperni x Maisie Williams
Bilinçli Tasarımlar, Coperni x Maisie Williams | Fotoğraf: Coperni

Stella Mccartney 2021 yılında, Mylo Unleather ile iş birliğine giderek, mantarın kök bölümünden elde edilen, ‘unleather’ (deri olmayan) materyalin kullanıldığı kapsül bir koleksiyon sundu. Böylece de moda devi, diğer pek çok markaya deriye alternatif malzemeler kullanmaları konusunda öncülük etmiş oldu. “Game of Thrones” dizisinin Arya Stark’ı olarak tanıdığımız, 24 yaşındaki oyuncu Maisie Williams ile iş birliğine giden Coperni de Mccartney’nin izinden giden markalardan bir tanesi. Yakın zamanda sundukları, üç farklı renkte çanta ve pin’lerle dikkat çeken vegan koleksiyonda kullanılan materyal”elma derisi”.

Mylo
Mylo | Fotoğraf: Dezeen

Önümüzdeki yıllarda bu gibi tasarımları çok daha sık görmeye başlayacağız çünkü deriye alternatif olmayı başaran bu malzemelerin yetiştirilmeleri çoğunlukla kısa sürelerde gerçekleşiyor. Bu da derisi kullanılan sığırların yetiştirilme süresine kıyasladığımızda, yalnızca çevre ve etik bakımından değil, hızlı üretim bakımından da ideal bir tercih. Örneğin; Mylo’nun yapımında kullanılan ‘mycelium’un yetişme süresi yalnızca birkaç hafta. Yani elma, palmiye yaprağı, muz gibi alternatif malzemelerin vegan olmalarının yanı sıra sürdürülebilir ve pratik olduklarını da söylemek mümkün.

Bilinçli Tasarımlar, Prada x Adidas
Bilinçli Tasarımlar, Prada x Adidas | Fotoğraf: Based İstanbul

Bilinçli tasarımlar odağındaki bir diğer konuysa elbette atıklar ve bunların geri dönüştürülmesi. Converse geçtiğimiz yıl, ABD’deki atıl Hawaii gömleklerin kumaşlarını kullanarak klasik modeli Chuck 70’lerden üretmiş, böylece de yedi binden fazla gömleğin çöpe gitmesinin önüne geçmişti. 2020 yılından beri etkileşim halinde olan Prada ve Adidas’ın yeni iş birliğiyse, Prada’nın imzası “Re-Naylon” malzemesiyle yaratılmış eşofmanlar, ceketler, şapkalar gibi parçalardan oluşan bir hazır giyim kapsülü sunuyor. Sokak modasında sürdürülebilirlik kavramına dikkat çeken koleksiyonda kullanılan “Re-Naylon” malzemesi okyanustan ve diğer bölgelerden toplanarak geri dönüştürülen plastiklerden üretiliyor.

Valentino | Fotoğraf: Livekindly

Öte yandan ValentinoOpen for Change” projesi kapsamında ilk sürdürülebilir ‘sneaker’ tasarımını satışa sunmuş durumda. Kısmen geri dönüştürülmüş ve biyo-bazlı malzemelerle üretilen “Open” ve “Rockstud Untitled“, Valentio’nun ikonik iki ‘sneaker’ının daha bilinçli ve inovasyon ruhu içinde yeniden tasalanmış versiyonları. Deriye alternatif olaraksa viskoz ve geri dönüştürülmüş polyester içeriyorlar.

Kapak Fotoğrafı: Instyle

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Erişilebilirlik Sorunu