“Sürdürülebilirlik topraktan, değişim mutfaktan başlar”. Bu bakış açısı Avrupa’nın önde gelen ev elektroniği markası Grundig’e ait. Arçelik’in sürdürülebilirliği kalbine koyan markası Grundig, şimdi de İstanbul Marmara Park AVM’deki MediaMarkt içine açılan ve ileri dönüşüm konusunda ilhâm veren ilk deneyim mağazası ile karşımızda. Mağazanın logosu bile, Arçelik Back2Life atölyesinde atık malzemelerin ileri dönüştürülmesiyle tasarlanmış. Kısacası içeride ne yaşayacağımız, girişinden belliydi. Gelin, Grundig’in daha iyi bir geleceği bugünden tasarlama yolculuğuna daha yakından bakalım.

Dönüşümü Sahiplenen Teknolojiler

Mağazanın logosu, geri dönüşüm konusundaki farkındalığı artırmayı hedefleyen Back2Life Atölyesi’nde elektronik ana kartları, davlumbaz filtresi, bakır boru, bulaşık makinesi süzgeci gibi parçalar kullanılarak hazırlanmış ki aslında “Ruhun Doysun” severler olarak, Grundig’in uzun zamandır ileri dönüşüm için sağlam adımlar attığını zaten biliyorduk. Bu adımların bir mağazayı dolduracak kadar ürünle sonuçlanmış olmasına çok sevindik. Bir yandan Arçelik’in bu yıl çalışmalarına başlayan sürdürülebilir sanat atölyesi Back2Life’ta da, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Tesislerinden çıkan malzemelerle tasarımlar yapılmaya da devam ediliyor. 

Bu atılım, Grundig markası için bir ilk değil. Marka uzun zamandır “Daha İyi Bir Gelecek Evde Başlar” sloganıyla merkezine sürdürülebilirliği koyuyor. Örneğin  Türkiye’nin ilk yapay alt tabanlı chat botu’nu yarattılar… “Çöpe Atma DM At” projesi sayesinde evde tam çöpe atmak üzere olduğumuz bir gıdanın emojisini Instagram’da Ruhun Doysun hesabına DM olarak atıyoruz ve o gıdayı israf etmeden neler yapabileceğimizi söylüyorlar. Gıdaya Saygı Hareketi olarak adlandırdıkları ve bütünsel yaklaştıkları her adımı kullanmak bizim için hem çok kolay hem de iç rahatlatıcı.

Deniz Kabuğu Bazlı Bioplastik’ten Bulaşık Makinesi Mi?

Şimdi bahsedeceğimiz Grundig ürünlerinden daha önce haberiniz olmadıysa okurken bol bol “nasıl yani?” demeye hazır olun. Ürünleri kısaca anlattıktan sonra Grundig’in dönüşümü temsil etme hikayesinde tüm taşlar yerine oturacak. Grundig, Kazanında geri dönüştürülmüş PET şişeler kullanılan Grundig PetTub Çamaşır makinesi, sepet aksesuarları deniz kabuğu bazlı bioplastik kullanılarak üretilen bulaşık makinesi gibi çevre dostu ürün ve teknolojilere sahip. Her bir PetTub çamaşır makinesinin üretiminde 60’tan fazla geri dönüştürülmüş PET şişe kullanılıyor. Grundig’in bluetooth hoparlörü Jam Earth’ün gövdesi de %100 geri dönüştürülmüş plastikten oluşuyor. Grundig bozdolapları, AeroFresh, Full Fresh + ve Vitaminzone teknolojileri ile meyve ve sebzelerin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayarak gıda israfını önlüyor.

Bir zamanlar severek kullandığımız her şeyin ikinci bir şansı hak ettiğini bilenlerdenseniz mağazayı fütüristik bir sergi gezer gibi gezeceğinize eminiz. Bir teknoloji devinin gıda israfını dert etmesine, PET şişeleri ürünlerini geri dönüştürerek plastik atıklara yeniden hayat vermesine, her mesajında dönüşümü hatırlatmasına bayılıyoruz. Ne dersiniz, evimizi iyi kalpli icatlarla doldurmanın ve değişimi başlatmanın zamanı gelmedi mi? Grundig’in sürdürülebilir bir gelecek için geliştirdiği ürün ve teknolojilerle ilgili daha fazlasını öğrenmek isterseniz buraya göz atabilirsiniz.