İlişkilere farklı bir yönden bakarken, masalsı gerçekliği ile tutunmaya çalıştığımız hislerimizi açığa vuran bir film “Bir Varmış Bir Yokmuş”. Müzikleri ile tadına doyamayıp, oyunculuk performanslarında doğallığı yakalıyoruz.

Bir Varmış Bir Yokmuş: Bir İlksen Başarır Masalı
Bir Varmış Bir Yokmuş: Bir İlksen Başarır Masalı

Masallara inanır mısınız? Küçükken çoğumuzun severek dinlediği veya okuduğu bir masalı olmuştur. Büyüdükçe de itiraf edemesek bile kimi zaman ihtiyacımız olan tek şey budur; bir masal yaratmak ve onunla yaşamak. İşte Bir Varmış Bir Yokmuş tam da bu noktada başlıyor.

Masalımızın kahramanları Nehir ve Ozan. Anaokulu öğretmenliği yapan Nehir, arkadaşının evinde kaldığı bir gece, yan dairede gitar çalıp şarkı söyleyen adamı sabaha kadar dinler. Duvarın arkasında kimin olduğunu merak etmiştir. Arkadaşından adamın çaldığı barı öğrenir ve kendini onu dinlerken bulur. Konser sonrasında Ozan ile konuşur ve olaylar bir anda ilerler.

Ozan ise yanından hiç ayırmadığı sırt çantası ve gitarıyla çözülmesi zor bir karakter. Ardında gizlediği hüzünlü bir kimliği vardır ve sakladığı sırlar Nehir ile aralarında kimi zaman sorunlara neden olur. Mutsuzluğun sınırlarının belirgin olduğu bir hayat yaratmıştır kendine ve bu çevresindeki insanları da etkilemektedir.

Ozan’ın en sevdiğim cümlesi kesinlikle şuydu: “Dünyayı çekilmez bir yer olarak gördüğümüz için derdimizi masal ile anlatalım dedik.

Bir Varmış Bir Yokmuş
Bir Varmış Bir Yokmuş: Bir İlksen Başarır Masalı

Filmi izlerken ilişkiler ve aşk üzerine kimi zaman kendime sorular sorup cevabını aramaya çalıştım. Mutsuzluk ile mutlu olmayı tercih etmek arasındaki hiç fark etmediğim ayrımın farkına vardım. Kayıp olan duyguların parçalarını filmde bulduğumu söylemeliyim. Film boyunca anlatılan Unutuş Nehri masalına da bayıldım.

Filmin tamamlayıcı en büyük unsurlarından bir tanesi Mert Fırat (Ozan) ve Melisa Sözen’in (Nehir) aralarındaki uyumdu. Perdede izlerken gerçek hayatın içindeymiş gibi seyirciyi etkilediklerini düşünüyorum.

Yönetmen koltuğunda ise İlksen Başarır oturuyor. Hatırlarsanız, yine Mert Fırat’ın oynadığı Başka Dilde Aşk ve Atlıkarınca‘nın da yönetmenliğini yapmıştı.

Bir Varmış Bir Yokmuş
Bir Varmış Bir Yokmuş: Bir İlksen Başarır Masalı

Ve film müziklerini en sona sakladım… Mert Fırat’ın rolü gereği seslendirdiği şarkılardaki performansı şahaneydi. Film müziklerini üstlenen ise Bubituzak grubu.

Vizyona geçtiğimiz cuma günü giren film için iyi seyirler!

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan En İyi Türk Filmleri