Daha önce hiç böyle bir mekan görmemiştim desem çok iddialı olur değil mi? Bistro Cabana‘nın nerede olduğunu size söylemesem, fotoğraflarına bakıp bir tahminde bulunmanızı istesem muhtemelen Teşvikiye, Karaköy ya da Bağdat Caddesi gibi bir konum tahmin ederdiniz. Eğer öyle olsaydı eminim ki herkes şu anda Ataşehir’deki Bistro Cabana’yı konuşuyor olurdu. Şimdi ise kimse konuşmadığı için biraz ben anlatayım. Siz sonra konuşursunuz.

Burası içeri girdiğinizde sanki başka bir yerdeymişsiniz gibi hissettiren Kayışdağı gibi zor bir lokasyonda. Böyle bir lokasyona neden bu kadar tarz bir mekan sorusunun cevabı ile oyalamayacağım sizi. Sonuçta size ne, bize ne?

Mekanın hemen her yeri fotoğraflık. Ahşap dokuların ağırlıklı olduğu mekana girdiğiniz anda ise kocaman bir papağan “merhaba” diyor size. Ardından rengarenk bir dekorla karşılaşıyorsunuz. Tavandan sarkan kocaman avizeler, koridorlar, balkonlar, alt kat, üst kat, asma kat derken gezmekten oturacak yer bulamayabilirsiniz.

aIMG_6479

Bistro Cabana’da her şey titizlikle hazırlanmış. Mekan ambiyansından tutun mutfağa ve personele kadar. Fiyatları ise komik denecek kadar uygun. Midpoint gibi şubelerin verdiklerinden daha iyi bir hizmet alırken daha az bir ödeme yapıyor ve bambaşka bir ortamın havasını soluyorsunuz.

pazı dolması

Etli Pazı Sarma; Kemik ve sebzelerle iki kaburga arasında doğal öz suyu eşliğinde pişiriliyor ve servis ediliyor. Daha iyilerini yedim mi? Yedim. Ama ortalamanın üzerinde bir pazı sarma olduğunu söyleyebilirim.

Pizza ise; Napoli’den özel getirtilen odun fırınından özel densitede hazırlanan pizza hamuru ile hazırlanan çeşitli İtalyan pizzaları mevcut. Pizzaları gerçekten çok farklı. Hamurun kıvamı yoğunluğu standartların çok üzerinde bir kalitete. Fırın deseniz Napoli’den. Pizza kesinlikle denenmeli.

bistro cabana

Şarküteri Tabağı; 90 gün dinlendirilmiş dana ve hindi etleri ile Rani Çiftliği Mozzarellası, %100 doğal zeytin ağacından üretilen ahşap servis tabakları ile sunuluyor. Ekmekler; kendi üretimleri olan doğal ev ekmegi. Kinoa ve Füme Somon isimli başlangıcımız ise kinoa, bahçe yeşillikleri, kapari, misket limon sosu, yeşil elma dilimleri ve somon. Harikulade bir başlangıç. Biraz da kişniş eklense menünün enleri arasına girecek çok net. Balıklar çiftlik üretimi olmayıp tamamı açık denizlerde bulunan Norveç Somonu ve Levrek ise kömür ateşinde ızgara edilerek servis ediliyor.

Einstein on the Beach

Bistro Cabana’da İtalyan Semolina unu ile hazırlanan tamamen ev yapımı makarnalar mevcut. BenKaridesli ev yapımı tagliattelle yedim. Makarnayı hemen tüketmek gerek tabii. Bu fotoğrafı çekene kadar neredeyse soğuk kıvama getirdiğim için çok olumlu bir lezzet edinemedim. Sıcakken denemek gerek.

bistro cabana

Yöresel Peynir Tabağı; Kaz dağlarının kuzey ve batı kesimlerinde yer alan Bayramiç ilçesi ve bağlı köylerinden elde edilen doğal bitki örtüsü ve su kaynakları ile beslenen hayvanlardan elde edilen peynir çeşitleri, Antakya‘dan özel getirtilen testi içinde olgunlaşan Carra Peyniri, Maşukiye Füme Kaşkaval‘ı,Konya Küflü Peyniri ve Kars Gravyeri mevcut.

İthal Peynir Tabağı; Avrupa’nın her biri kendi yöresine ait standart üstü peynirleri (Camambert fransa, Emmenthal isviçre, Scamorza Italya, Mimoletto Fransa, Gouda Hollanda, ve Fransa’ya ait Soignon Keçi Peyniri) gibi. Peynir tabaklarının her biri 19 TL. Dolayısıyla bir peynir tabağı alıp yanına da bir şişe şarap açtırırsanız hata etmezsiniz demeye getiriyorum. 🙂

Yöresel detaylar ile zenginleştirilmiş Mozerella peyniri ve ev yapımı patates kızartması gelen Etli Wrap.Porsiyon büyük, lezzeti yerinde. Her açıdan tatmin edici.  Etler nereden diye soruyorum; Balıkesiryöresinde yetişen büyükbaş ve küçükbaş et çeşitleri sundukları yanıtını alıyorum. Tüm etler %100 kömür ateşinde pişirilerek servis ediliyor burada.

Pacarlı risotto daha önce yememiştim. İlk kez burada yedim. Görsel olarak harika duruyor. Yemeye kıyamıyorsunuz. Farklı bir deneyim, ancak ben yine de deniz ürünleri ya da porcini mantarlısını tercih ederim sanırım.

Bistro Cabana’da tatlılar tam bir altın vuruş. Suflesinden, tiramisuya, keklerden, tartlara kadar hemen her şey mutfakta yapılıyor. Dondurma İtalyan Vie Gelato. 

Damla Sakızlı tiramisu o kadar yumuşak ki kupta servis edilse yeridir. Tabakta bu halde nasıl sabit durabiliyor anlamış değilim. Yanına gelen çilek ve birkaç çikolata damlası beni çek beni çek diye bağırıyor.

Özetle Bistro Cabana tepeden tırnağa her şey kaliteli ve farklı olsun diye yola çıkmış, bunun için gayret gösteren ve açıldığı günden bu yana sürekli gelişme içerisinde olan bir mekan. Kapıdan girer girmez kaliteli havayı içinize çekiyorsunuz zaten. Lokasyon kolay değil. Kayışdağı‘nda Yeditepe Üniversitesiöğrencilerinin yanı sıra Ataşehir, Bostancı ve Kadıköy‘den de konukları gelmeye başladı artık Bistro Cabana‘nın.

aUntitled-4

Çok çok zengin bir mutfağa sahip. Her şeyi bir anda yapmaya çalışıyorlar.  Hemen hiçbir şeyin hazır olarak servis edilmediği bu kadar çeşitli bir menüyü başka bir yerde bulmak kolay değil. Çırpılmış sütlü yumurtadan, menemene, mozzerella capreseden, zeytinyağlı enginara, bonfile carpacciodan, ev yapımı somon gravlaxa, ithal peynir tabaklarından, ev yapımı patates kızartmasına, ızgara sandviçlerden, wraplara, sataylardan, karides tempuralara, çeşit çeşit salatalardan, makarna ve pizzalara, dana lokumdan, burgera kadar aklınıza gelen her şey menüde mevcut. Fiyatlar ise komik.

Bu detaylara sahip mekan bulmak gerçekten çok zor.  Bence bir gün vakit ayırın ve buraya gelin. Tasarımı ile, yaşadığınız deneyim ile çok farklı hissedeceksiniz. Haftanın belli günleri canlı müziğin de olduğu mekan size çok farklı deneyimler yaşatmak için bekliyor.

Bistro Cabana Adres: İnönü Mah. Kayışdağı Cad. No 282/1, Ataşehir / İstanbul – 0216 577 84 84