Paris, Viyana, Amsterdam, Prag, Brugge gibi kalabalık şehirlerden sonra Bled o kadar huzurlu geldi ki bize. Planımızda bir gün Bled’de kalıp, dinlenip ertesi gün İtalya’ya geçmek vardı. Ancak bu küçük kasabanın cazibesine kapıldık!

Viyana’dan 6 saatlik bir tren yolculuğunun sonunda Ljubljana’ya vardık. Kişi başı 6 euro vererek kısa bir otobüs gezisinin ardından Bled‘e vardık.

Her yer yemyeşil, Bled Kalesi dağın tepesinde inanılmaz görkemli, kaldığımız hostelin sahibi bir o kadar cana yakın… Uzun süredir ev yemeği yemediğimiz için hostelin mutfağı pek sevimli tabii. Her yer yürüyerek gezilebilecek mesafede. Keşfedilmemiş, fazla turistin olmadığı bir yer. Kısacası gerçek anlamda doğayı dinlemek için mükemmel bir tatil cenneti.

 

Bled Kalesi bölgenin gezilmesi gereken yerlerinden biri. Bakir bir ormanın içinden doğal yürüyüş yollarıyla çıkıyorsunuz. Yorulursanız dinlenmek için tahtadan banklar var. Kaleye vardığınızda nefes alıyorsunuz. İçeride bir müze, harika manzarası olan bir kafe, restoran, Bled Kalesi’nin 1000. yılı için para basılan bir köşe, şarap tadım merkezi, Bled Gölü’nün oluşumunu anlatan sinevizyon gösterisi, gruplar halinde tarih dersi işlemeye gelen ilkokul öğrencileri ve satış ofisi var. Kaleden her yere hakimsiniz, manzara harika.

Bir sonraki durak Bled Gölü’nde bulunan ada. Slovenya’nın tek adası. Adada bir kilise bulunuyor. Kıyıdan yaklaşık yarım saat süren bir tekne yolculuğuyla varıyorsunuz adaya. Tekne yolculuğu dediysem, kürek çekiliyor. Gölü kirletmemek, zarif kuğuları rahatsız etmemek için. Yolculuk sırasında Bled’e ve Bled Gölü’ne bir kez daha hayran kalıyoruz tabii :) Adadaki kiliseye 99 merdivenle çıkılıyor. Kilisenin altında ise çok güzel bir hediyelik eşya dükkanı var. El yapımı çok güzel ürünler satılıyor.

Şimdi sıra Triglav Milli Parkı’nın içinde olan Bled Gölü’nün çevresini gezmede. Gölün hemen yanında bir yürüyüş  yolu var. Bu yol bütün gölü turlamanızı sağlıyor. Trafiğe kapalı yolda bol bol bisikletli ve patenli Bled sakini görüyorsunuz. Ormanın içinden yürüyorsunuz resmen. Kıyıdaki villalar da muhteşem. Göl içinde yüzmek için havuzlar var. Göl olmasına rağmen su pırıl pırıl. İsterseniz kayık kiralayıp gölde gezebiliryorsunuz. 

Konakladığımız yerin sahibi bize bir de tatlı önerdi: Bled’in Kremalı Keki (Original Bled Cream Cake). İçinde milföy gibi çıtır çıtır katlar ve bol krema vardı. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin, yemedik demeyin. 

Satın aldığımız kartpostalların çoğunda her yer karla kaplı. Bled’de bir kayak merkezi de var. Kış tatili için de mükemmel bir yer yani:

Eğer sakin, huzurlu , doğayla iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız Bled harika bir tercih ! 

Aşağıdaki video ise yaz aylarında Bled’le ilgili harika görüntüler içeriyor. Bakın derim :)

http://happyhippyhuppy.blogspot.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN