İster otobüsle, ister uçakla, ister kendi arabanızla gidin fark etmez. Eğer Bodrum tutkunuysanız Bodrum’a girişte döne döne aşağı doğru inerken Bodrum Kalesi’ni ve yelkenli direklerini gördüğünüzde yaşadığınız his çok değişiktir.

Neye Benziyor?

Bodrum

Benim için anlamı kendine çeken yer, insan mıknatısı. İster otobüsle, ister uçakla, ister kendi arabanızla gidin fark etmez. Eğer Bodrum tutkunuysanız Bodrum’a girişte döne döne aşağı doğru inerken Bodrum Kalesi’ni ve yelken direklerini gördüğünüzde yaşadığınız his çok değişiktir. Anlatılamaz, sanki bir insanmış, koşup sarılacakmışsınız boynuna hasretle. Beyaz küçük evleri, cırcır böcekleri korosu, isterseniz hareketli cıvıl cıvıl, isterseniz sakin dingin plajları, bütçesi olana birinci sınıf restaurantları, dileyene ekmek arası sardalya’sı. Süper lüks otelleri, halk tipi pansiyonları, birinci sınıf barları, ayaküstü tekilacıları. Kısacası her kesin gönlüne göre bir keyif sunan bir yarımada.

Ne Yapmalı: Bodrum Beach’leri

Bodrum için kitap yazılır ancak, bir yazı hafif kalır ve ben o kadar sevmeme gitmeme rağmen bilmediğim yerleri, yapmadığım aktiviteleriyle on yazı daha yazılabilir. Ben bu yazımda özet tavsiyelerde ve benim için vazgeçilmez olan deneyimlerden bahsedeceğim. Mekanlardan, yemeklerden, koylardan bahsetmek kolay ama küçük beyaz evleri görmenin verdiği hissi nasıl paylaşabilirim bilemedim. Zaten ne yaparsanız yapın mutlaka bir şeyler eksik kalacaktır. Bir bölgesinde konaklarsınız diğer bölge aklınızda kalır. Sonraki ziyarette oraya giderseniz, aklınız bu sefer diğerinde kalır, benim hep öyle oldu. Bodrum bir sürü koya sahip bir yarımada Güvercinlik, Torba, Göltürkbükü, Gündoğan, Yalıkavak, Bardakçı, Gümüşlük, Kadıkalesi, Gümbet, Akyarlar, Bağla, Turgutreis, Aspat, Ortakent Yahşi, Bitez, Karaada ve daha bilmediğim bir sürü koy, mesela Mazı.

Beyaz Beach

Bu saydığım tüm koylarda zaman geçirdim neredeyse. Hangisi diye sorarsanız hepsi derim. Çünkü hepsinin kendine has güzelliği var. Gündüzleri beach olsun benim olsun diyorsanız önce nasıl bir yer istediğinize karar vermeniz gerekir. Yaş ortalaması yirmili yaşları olsun diyorsanız Bitez Beyaz Beach uygun olacaktır. Tüm sezlong ve yer minderleri (oldukça rahat) bem beyaz, mekanın adı gibi. Mekan denize sıfır hatta bir kısmı denizin üstünde. Çok büyük bir yüzölçümüne sahip değil, biraz yanyana diziliyorsunuz ama rahatsız edici değil. Çocuk varsa uygun değil. Saat dört buçuk gibi barın üstünde house (arada bir türkçe) müzik eşliğinde dans eden gençler mekana canlılık katıyorlar. Hoşunuza gittiyse Yalıkavak Dodo Beach’ide tercih edebilirsiniz türkçe müzikler eşliğinde deniz, kum, iskele ve ağaçlar bir arada. Çocuğunuz varsa uygun olabilir.

sarnic_beach_3

Sessiz sakin bir yer mi dediniz. Bitez’de Mor Beach tam size göre, kesinlikle bana göre değil. Benim favorim ise Bitez Sarnıç Beach, zaten ne zaman Bodrum’a gitsem (her zaman) Sarnıç’tayımdır. Ben buraya tutkunum üstelik denizi öyle parlak olmamasına rağmen, ama ortam, müzikler, yemekler ve işini bilen insanlar bir araya gelince yıllar geçtikçe üzerine koyan bir mekan ortaya çıkıyor. Yemekler ve içkiler tam puan, bir sabah mutlaka (kesinlikle) kahvaltısını deneyin, sonra bir daha deneyeceksiniz. Öğle saatlerinde ev yapımı limonata, öğleden sonra buz gibi bira, midye dolma. Güneşin sonuna doğru votka. Dileyene akşam üstü simitli, kekli çay saati. Sarnıç’ta duba olmayı dilediğim çok olmuştur.

Xuma

Nezih, şık ve sakin bir ortam istiyorsanız Yalıkavak’ta Xuma Beach size göre. Benim vazgeçilmezlerimdendi ancak son gittiğimde ayak bastı parası almaları ve personelin iş bilmemeleri tuhafıma gitti. Ben bir kez uğrarım yinede ama eski tadını alamadım son seferde, mutfağı da oldukça başarılı bu arada, yiğiti öldür hakkını ver.

Kumsal olsun halkın olsun diyorsanız Camel Beach uygundur.

Akşam Yemeği?

Bodrum’da akşam yemeği için uygunundan pahalısına o kadar çok tercih var ki… Ben sadece benim ıska geçmediğim birkaç yer adı vereceğim tercih size kalmış. En basitinden sıralarsak sebzeli döner, balık ekmek, liman köfte, sünger pizza, bodrum mantı ve istanbul’da yer alan ciks restaurantların birçoğu. Casita’sı, Big Cheif’i, Cook Shop’u…

Harem Meyhane

Balık için adrese gerek yok Gümüşlük yolları. Bir akşam kesinlikle uğramnız gereken yerlerden biri ise Balıkçılar Pazarı. Bu mekanda gideceğiniz adres ise bence Harem Meyhane olmalı. Eğer kendinizi müşteri değilde misafir gibi hissetmek istiyorsanız Harem’e gidin. Erdal ve diğer garson arkadaşlar sizi kendi misafirleri gibi ağırlayacaklardır.

Gece gece?

Gece için bir tavsiyem yok çıkın gezin, görün, eğlenin. Adamik’in oradan girin kalabalığa karışıp bir yer bulunca durun bir şeyler söyleyin. Canlı müzik sevenlerdenseniz ve Cem Karaca, Barış Manço’dan ezgiler dinlemek isterseniz Veli Bar sizin adresiniz. Yada Kuba, Vittoria, Marina Yacht Club, NewOld, Fink, Ship a Hoy ve daha niceleri, hagisi sizin zevkinize uygunsa.

Son Söz!

Halikarnas Balıkçısı’nın da dediği gibi “Merhaba! Yokuşbaşına geldiğinde Bodrum’u göreceksin. Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekilerde hep böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler”