Gelecek yıl ülkemizde gerçekleşecek konserler yavaş yavaş belli olmaya başlarken, heyecan verici bir haber de Bruce Dickinson’dan geldi. Sanatçı, mart ayında çıkacak yeni albümü dolayısıyla çıkacağı turne kapsamında 19 Temmuz’da ülkemize de uğrayacak. Bu yazıda, Iron Maiden’ın efsane vokalistinin solo albümlerinden bahsedeceğim.

Bruce Dickinson | Fotoğraf: Planet Radio

On parmağında on marifet deyiminin en iyi uyduğu isimlerden birisi bence Bruce Dickinson’dır. Tarihteki en önemli metal gruplarından biri olan Iron Maiden’ın vokalisti olmasının dışında, pilotluk, radyo – tv sunuculuğu, eskrim, yazarlık, iş insanlığı, bira üreticiliği gibi pek çok alanda başarılı oldu. Her şey dahil otel konsepti gibi, her şey dahil bir yaşam sürüyor Bruce Dickinson.  Konserlerinde insanları uçurduğu yetmezmiş gibi, 1990 yılında pilotluğa başladıktan sonra kapanana kadar Astraeus Havayolları’nda pilotluk yaptı. Daha sonra uçak bakım ve pilot yetiştirme işlerinde faaliyet gösteren Cardiff Havacılığı kurdu. Sekiz sene boyunca, BBC Radyo’da Bruce Dickinson’s Friday Rock Show isimli bir program sundu. Televizyonda ise Flying Heavy Metal isimli havacılık üzerine bir programı sundu. 

youtube play youtube play

Genelde çok başarılı gruplarda yer alıp, daha sonra gruptan ayrı albüm çıkaran müzisyenlerin solo albümleri çok başarılı olmaz ama Bruce Dickinson istisnalardan biridir. Solo albümlerinde de çok başarılı parçalara imza atmıştır. Usta müzisyen ilk solo albümü olan Tattooed Millionaire, 1990 yılında yayınlandı. Albümün hikayesi, Bruce Dickinson’dan A Nightmare On Elm Street 5: The Dream Child filmi için bir parça istenmesi ile başlıyor. Sanatçı, “Bring Your Daughter… To The Slaughter” parçasını yapar. Ancak Steve Harris şarkıyı çok beğenince bu parça albümün orjinal baskısında yer almaz, onun yerine başka bir versiyonu Iron Maiden’ın No Prayer For Dying albümüne konur. Daha sonra Iron Maiden gitaristi olan Janick Gers ile Tattooed Millionaire albümü ortaya çıkar. Albümde bulunan diğer favori parçalarım ise “Son Of A Gun” ve “Darkness Be My Friend”dir. 

youtube play youtube play

Bruce Dickinson, ikinci solo albümü olan Balls To Picasso’yu 1994 yılında yayınladı. Bu albümde gitarist Roy Z’nin etkisi de görülür. Özellikle bence Bruce Dickinson’ın en iyi iki solo parçasından biri olan “Tears Of The Dragon”da Roy Z’nin muhteşem bir solosu vardır. Bir tornado etrafı yıktıktan sonra güneş çıkıp hava açar ya, bu harika şarkı da o patlayıcı solo sonrası sakinleşerek size rahatlama, yaşadığınız harika deneyimi içinize sindirme fırsatı verir. Albümdeki diğer beğendiğim parçalar ise, “Change Of Heart”, “Sacred Cowboys” ve “The Breeding House”dur. 

youtube play youtube play

Benim pek sevmediğim üçüncü albüm Skunkworks, 1996 da yayınlandı. Bruce Dickinson, bu albümü konserlerinde çalan müzisyenlerden oluşan, albümle aynı adı taşıyan Skunkworks grubu adı altında çıkarmak istemesine rağmen, plak şirketi bunu istemedi. Albümün adı, Amerikan havacılık ve teknoloji şirketi Lockheed Martin’in ileri uçak geliştirme programından gelir. 

youtube play youtube play

1997 yılında ise Bruce Dickinson’ın en sevdiğim albümü “Accident Of Birth” çıktı. Iron Maiden gitaristi Adrian Smith’de Roy Z ile beraber bu albümde yer alır. Roy Z, aynı zamanda albümün yapımcısıdır. Sanatçının solo albümlerinden en sevdiğim diğer parça olan “Man Of Sorrows”da bu albümdedir. Bu parça dışında, “Arc Of Space”, “Omega” ve “Taking The Queen” gibi güzel parçaları içinde bulunduran albümün kapağı, Iron Maiden’ın maskotu Eddie’yi yaratan Derek Riggs tarafından yapıldı.

youtube play youtube play

The Chemical Wedding albümü ise 1998 yılında yayınlandı. İçinde fazla hit parça barındırmasa da müzikal anlamda çok başarılı olan bu albümde İngiliz şair – ressam William Blake’in eserlerinden etkilenme vardır. Albüm kapağı da William Blake’in The Ghost Of A Plea tablosundan. Albümün bonus parçalarından “Return Of The King” favorilerimdendir. Bruce Dickinson’ın ayrıca Chemical Wedding isimli bir de filmi de var.

youtube play youtube play

2005 yılında çıkan Tyranny Of Souls, Bruce Dickinson’ın Iron Maiden’a geri döndükten sonra çıkardığı ilk solo albümdür. Bruce Dickinson bu albümün parçalarını Iron Maiden ile turnedeyken hazırlamıştır. Bu albümde davulda, Puddle Of Mudd grubundan tanıdığımız Dave Moreno yer alır. Önceki The Chemical Wedding albümü gibi sert olan bu albümde “Navigate The Seas Of The Sun” tamamen performans odaklı arabalar arasında bir Pininfarina ya da Bertone dizaynı olup, aynı zamanda göze de hitap eden bir araba gibi aradan sıyrılır. Daha sonra başka solo albüm çıkarmayan sanatçının yedinci albümü The Mandrake Project ise 2024 mart ayında yayınlanacak. 

Kapak Fotoğrafı: youtube.com/@BruceDickinsonYT/releases

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Blind Guardian