bu filmi gormustum

Kurgusu, çarpıcı ve şaşırtıcı olaylar dizisiyle seyircisine adeta gülme krizi yaşatan, “vodvil” türünün başyapıtlarından sayılan, Bricaire ve Lasaygues’in metni; Gencay Gürün çevirisiyle üç yıldır seyirciyle buluşuyor. Eraslan Sağlam, Tolga Yeter, Yelda Serbes, Ulukan Özpolat, Kardelen Akbay ve Eyüphan Güvercin’ in oynadığı oyun daha ilk dakikadan itibaren seyirciyi kahkahaya sürüklüyor.

Her şey seyrinde giderken evinize gelen bir misafir hayatınızı bir anda değiştirir. Fransa’nın önde gelen siyasetçilerinden olan ve eşi, yıllar önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Albert Lamart, daha fazla oy toplamak düşüncesiyle, seçimler öncesinde tüm dikkatleri üzerine çekmek için oğlu Louis ile birlikte çifte düğün hazırlığı yapmaktadır. Ancak Amerika’dan gelen bir albay, onun bütün planlarını alt üst eder.

bu filmi gormustum

“Albert Lamart” rolündeki Tolga Yeter; 2003 Avni Dilligil Jüri Özel Ödülü ve 2004 Üniversitelerarası Tiyatro Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü sahibi, radyo programcılığı, reklam, dizi ve sinema oyunculuğu da yapan ve yıllardır Şehir Tiyatrosu’nda da performans sergileyen çok başarılı bir tiyatro oyuncusu. Kendisi, ayrıca Tiyatro Karnaval’ın genel sanat yönetmeni.

Oyuna girdiği andan itibaren tüm dengeleri bozan “Albay Frank Harder” rolünü oynayan Eraslan Sağlam da, yine Şehir Tiyatrosu’nun ödüllü oyuncularından. Beden dilini ve ses tonunu öyle bir kullanıyor ki, sahneye girdiği ilk andan itibaren kendisine hayran bırakıyor.

Oyunun tam ortalarına doğru giren Yelda Serbes oyunculuğuyla herkesi gülmekten kırıp geçiriyor. Özellikle Eraslan Sağlam ile olan ikili, Tolga Yeter ve Eraslan Sağlam ile olan üçlü sahnelerde hiç dinmeyen bir tempoya hâkim oluyorlar.

bu filmi gormustum

Oyuna bu sezon dâhil olan Ulukan Özpolat ve Kardelen Akbay da adeta bu oyunu üç yıldır oynuyormuşçasına sahnede döktürüyorlar. Marcel rolündeki Eyüphan Güvercin oyunun adeta neşe kaynağı. Sahneye adım attığı her an seyircileri gülmekten kırıp geçiriyor.

Oyunu hala izlemeyenler varsa mutlaka izlemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle de yoğun iş temponuzdan, trafikten bunalmış bizler için iki saat boyunca gülmek iyi bir terapi olacaktır.

Tiyatro Karnaval Mecidiyeköy Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Sahnesi’nde her gece hem kendi oyunları hem de konuk tiyatroların oyunları için perde açıyor. “Bu Filmi Görmüştüm” her Pazar 19.30’da oynanıyor. Diğer oyunları için www.tiyatrokarnaval.com’u takip edebilirisiniz.

Bu sezon için daha fazla tiyato önerisine ihtiyacınız varsa, “Yeni Sezonda Uğramanız Gereken 10 Tiyatro” listemize göz atabilirsiniz…