Hani bakıldığı zaman dünya ya da ulusal mutfaklarda bazı eşleşmeler vardır. İlk aklımıza gelenler , kuru fasulye – pilav, peynir – zeytin, yağ – bal, ya da daha ileri taşırsak peynir – şarap, şampanya – havyar gibi… Bazı şeyler de vardır ki birbirleriyle hiç eşleşmez. Örneğin sosisli sandviç – şampanya…

bubbledogs

Londra bu eşleşmeyi, yani Şampanya ve Hot Dog’u Bubbledogs isimli mekanda çok da güzel eşleştirmiş ve mekandan Charlotte Street’e kuyruklar uzanır hale getirmiş. Açıkçası başkası söylese inanmazdım ama bu yaratıcılıktan ötürü de kendilerini tebrik etmek lazım diye düşünüyorum.

Mekan kesinlikle karakteri olan bir yer ve yaratıcılık konseptte olduğu kadar menüye ve iç atmosfere de yansımış durumda. Bence Londra’yı ziyaret eden herkes mutlaka bir defa uğramalı. Ağırlıklı olarak tuğla-ahşap kombinasyonundan oluşmuş olan Bubbledogs, restorandan ziyade bir bar havasında.

AN10489282bubbledogs-PWF-10

Oldukça zengin bir şampanya listesinden, son derece yaratıcı bir sosisli sandviç menüsüne uzanan bir yolculuğa çıkar gibisiniz. Kişisel önerim minimum 2 farklı sosisli sandviç alın (eğer çok açsanız korkmayın 3 alın) ve tatlı patates kızartması ile tabağınızı tamamlayın. Dediğim gibi yaratıcılık menüde de var, örneğin Trishna Dog (nane, mango, chutney ve kişniş),  Jose (Salsa, avokado, ekşi krema ve jalapeño), New Yorker (ızgara  sauerkraut).

(Bunlardan Chutney bir çeşit Doğu Hindistan turşusu… Mango, incir, elma, soğan, şeftali gibi birçok ana malzeme ile çeşitli baharatlar kullanılarak özellikle kırmızı veya beyaz etlerle servis edilen harika bir sos… Et, tavuk ve balık gibi yemeklerin yanında da harika gidiyor. Sauerkraut ise, Almanca “ekşi” anlamına gelen “saur” ve “sebze, lahana” anlamlarına gelen “kraut” kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuş. Temelinde lahana turşusu.. Ama laktik asitle fermante olmus lahana turşusu. İnce kıyılan lahana bol sirke ile birleştirilerek hazırlanıyor ve yemeklerin yanında sos olarak sunuluyor.)

bubbledogs

Eğer mekana gittiğinizde sıra beklemek istemiyorsanız, 5 arkadaşınızı daha bulup masa rezervasyonu yaptırmanızı öneririm. 6 kişi ve üzerine mekan rezervasyon kabul ediyor.

Bubbledogs Adres: 70 Charlotte Street, London W1T 4QG