Önceki bir yazımda da bahsetmiştim. Ben Büyükadalı’yım. Her yaz okullar kapandığı gün Büyükada’ya gider, yine okullar açılmadan 1 gün önce İstanbul’a dönerdik. Baya nakliyat şirketi gelirdi evimizi taşımak için. Büyükada son senelerde çok turistik oldu; adaya yerlisi gibi saygı göstermeyen günübirlikçiler inanılmaz fazla çoğaldı. Ada insanı resmen Büyükada’ya gitmemeye veya giderse de evinden çıkmamaya başladı. Adalı değilseniz ve Büyükada ziyareti yapmak istiyorsanız size tavsiyem, hafta içi gitmeniz buraya. Böylece daha az kalabalık çeker, sokakları da keyifli gezersiniz. Bir de gittiğiniz zaman Büyükada’ya saygılı olun lütfen; faytona binmemeye çalışın (eskiden öyle düşünmüyordum ama birkaç senedir atlara yapılanları okudukça fikrim değişti.), yerlere çöp atmayın, adayı eviniz gibi algılayın. Şimdiden teşekkürler ve keyifli okumalar!

Büyükada’nın Dondurmacıları Büyükada’da Ne Yapılır

Adaya son senelerde çok fazla dondurmacı açılsa da benim gönlümde Büyükada’nın üç dondurmacısı var. Diğerleri de lezzetlidir eminim; ama ben bunlardan başka yerde yemem.

Roma

_Roma Dondurmacısı: Vapurdan indikten sonra, Büyükada’nın meşhur meydanın saatine doğru çıkarken solda kalır Roma Dondurmacısı. Ben kendimi bildim bileli ordadır. Dondurmaları harikadır. Özellikle krokanlıyı herkese öneririm.

_Sarıyer Dondurmacısı: Burası tam da merkezde değil; Büyükada’nın ünlü saatini sırtınıza doğru alınca sağda düz, uzun bir yol başlar. Büyükadalılar oraya “Çarşı” der. Sarıyer Dondurmacısı da iskeleden girdiğinizde Çarşı’nın sonlarına doğru yer alıyor. Bu uzaklık sizi korkutmasın, yürüyüş mesafesi 3 dakika. Uzak olsaydı da fark etmezdi, Sarıyer’in kaymaklı dondurması için her şeye değer!

Dondurmacı Yunus - Gül Dondurma Büyükada

_Gül Dondurma: Gül Dondurma’ya rastlamanız diğerlerine göre daha zor; çünkü bu bir mobil dondurmacı. Ben kendimi bildim bileli böyleydi. Öğleden sonra 5 sularında Büyükada’nın popüler (girmek için azalık gerekiyor) Anadolu Kulübü’nün çıkışında durur genelde. Şansınızı mutlaka deneyin. Gül Dondurma’nın gül şeklindeki şeftalili dondurmasının üzerine tanımam!

Büyükada’nın Pastaneleri Büyükada’da Kahvalt

Büyükada Pastanesi

Büyükada dendi mi akla şekerli börek gelir… Bildiğiniz Sarıyer’in kesme böreğidir bu. Üzerine bolca pudra şekeri atılmışına biz şekerli börek deriz. Çocukluğumdan beri burada yediğimden midir bilmem, adanın böreği bir başkadır… Küçükken Cumartesi ve Pazar günleri, çok talep oluyor, şekerli börek kalmıyor diye babam çok erkenden kalkar, evden iskeleye giderdi. Ben uyandığımda evde taptaze börekleri görünce dünyanın en mutlu insanı olurdum… :)

Büyükada Pastanesi

Çok konuştum, konu Büyükada olunca öyle oluyorum… Peki bu böreği nereden bulacaksınız? Demin anladığım Çarşı’nın ortalarında bulunan Büyükada Pastanesi, lokallerin en sık gittiği pastanedir. En nefis börekler de buradan çıkar.

Büyükada Pastanesi

Büyükada Pastanesi’ne giderseniz, yalnızca şekerli börek almayın. Kremalı böreği de deneyin… Bir de Büyükada’daki kadınların 5 çaylarının vazgeçilmezi olan, (1) Un Kurabiyesi,  (2) Lokumlu Kurabiye, (3) Palmiye, (4) Örgülü Kurabiyelerden almayı unutmayın. O gün yemezseniz bile, eve götürür, misafirlerinize unutamayacakları bir 5 çayı sofrası hazırlarsınız.

Dolci

Büyükada’nın ünlü pastanelerinden biri de Dolci’dir. Dolci, meydandaki saat kulesinin hemen solunda yer alıyor. Bakın göreceksiniz. Dolci’de sabah kahvaltısı etmek çok keyiflidir, menemeni çok lezzetlidir özellikle. Aklınızda bulunsun.

Büyükada Ayayorgi yazısı için burayı tıklayın.

Belediye Çay Bahçesi Büyükada Rehberi

Büyükada’da çayı, lokaller vapur iskelesinin yanındaki sahil şeridinde bulunan “Belediye” dedikleri çay bahçesinde içerler. Hafta içi akşamları gençler orada kart, tavla, okey oyunları oynarlar; oynamayanlar ise ada çayı, Belediye’nin demli lezzetli çayından içerler. Siz de Büyükada’nın yerlisi gibi bir gün geçirmek istiyorsanız, sonradan açılan Starbucks gibi yerleri değil, burayı tercih edin.

Büyükada’da başka neler yapabilirsiniz?  Büyükada’da nerede yemek yenir?

– Kokoreç ve bira keyfi yapmak isterseniz, Çarşı’nın İskele girişindeki Altınfıçı’ya gidebilirsiniz. Cumartesi akşamı adayı iyi bilenler oraya gider.

– Sahilde balık yerleri mevcut; oradaki restoranlardan Milto’yu tercih edebilirsiniz. Biz genelde ailecek oraya gidiyoruz.

– Önceden theMagger’da Lara tarafından yazılan, merkezden uzakta, Maden bölgesinde yer alan Bahçede Sinek Cafe’ye gidebilirsiniz.

– “Piişşmaniyecii” derken duyabileceğiniz beyden, 3lü paketlerde çikolata kaplı pişmaniye alabilirsiniz.

– İskelenin belirli yerlerinde göreceğiniz yine mobil turşucunun enfes turşu suyunu deneyebilirsiniz.

– Büyükada’nın meydanından 5 dakika uzaklıkta bulunan Çınar bölgesinde bulunan, Lale Sineması’nın yanındaki Lale Büfe’de nefis bir kaşarlı ve çikolatalı tost veya yengen yiyebilir, yanında harika bir büfe limonatası içebilirsiniz.

Benden şimdilik bu kadar, daha fazla detay için önceden yazdığım Büyükada’da Bir Gün yazımı da okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?