Milano’ya gitmişken kendine İtalyan mutfağıyla özdeşleşmiş Amerikan usülü tatlarla ufak bir ziyafet çekmek isteyenlere sevimli bir önerim var: California Bakery. Küçük bir fırında büyük mutluluklar yaratan California Bakery’de; tombik pancake’li kahvaltılardan İtalyan sebzeleriyle hazırlanmış özel sandviçlere, taze salata çeşitlerinden, İtalyan stiline kavuşmuş sayısız Amerikan tatlısına birçok seçenek sizi bekliyor. Tezgahında duran her bir tatta aklınız kalacak; çünkü aşırı ötesi fotojenikler. Ama üzülmeyin; eminim ki yolunuz buraya düşmese de siz onu bir şekilde düşürecek, California Bakery’e bir kere daha gelmek isteyeceksiniz. Ne de olsa daha tadacak bir sürü şey var!

5-001

California Bakery’yi neden bu kadar sevdiğimi düşünüyorum. O muhteşem tatlarından mı, pancake’lerinden yerken bir çizgi filmdeymişim gibi düşündürmesinden mi, İtalya’nın en sevdiğim sokaklarından birinde otururken beni alıp New York’un tam ortasında bir kafede gibi hissettirmesinden mi yoksa? Ya da belki de o pastel tonlardaki mug’larında bir Americano içmek mutlu ediyordur. Belki de Sant’Eustorgio’daki yemyeşil girişinde Erasmus’un günlerini bitmesin diye tutmak isterken, okul arkadaşım Yıldız’la paylaştığımız güzel dakikalar için. Bir ihtimal de Erasmus şartlarında kendimize verdiğimiz güzel bir es, hediye gibi sunulmuş renkli bir ara olduğu için.

8

Milano’ya gidince California Bakery’e uğrayın. Size önereceği güzel tatları ve iyi bir kahvesi var. Neşeli konuşmalar hep orada, standart başlayıp kocaman bir gülen yüzle biten yemek ardı da. Bazen de koca bir N.Y. Cheesecake ile kendine torpil geçmek istiyor insan orada. Çok fazla düşünmeyin seçmek için. Tezgah ciddi anlamda akıl karıştırıyor. Tatlıysa isteğiniz; kırmızı çileklerin resim gibi durduğu tartı da deneyebilirsiniz. Kahvaltıya gelene tavsiyem çikolata soslu pancake ya da bagel, çok acıkmış olanlara tabii ki Big Club isimli club sandviç tabağı. Sebze seviyorsanız, 5 tahıllı ekmeğinde patlıcanlı sandviç Eggplant’ı da deneyebilirsiniz. Patlıcanlı bir sandviç ne kadar güzel olabilir ki demeyin, çok güzel oluyor bana inanın.

9

California Bakery; tavanındaki monte edilmiş asma sepetlere bakıp daldığınızda, masanıza gelen renkli tatları ve mis gibi kahve kokusuyla sizi sevimli dünyasına çeken küçük bir fırın. Burası, Milano’da, koyu kahverenginin mint yeşili ve uçuk pembeyle en çok yakıştığı yer. Milano’da, Corso Como, Corso Garibaldi gibi caddelerin yanı sıra Duomo ve Brera bölgeleri dahil olmak üzere 8 şubesi bulunan California Bakery’nin benim için en tatlısı evime yakın olması nedeniyle Porta Ticinese’deki Sant’Eustorgio şubesiydi. Ticinese’deki köşe McDonald’s’ın hemen yanında yer alan Bakery’ye giderseniz, belki siz de benimle aynı şeyleri hissedersiniz.

10
11

Bakery’nin son güzelliği; artık hafta sonu brunch’ı için Bakery’den aldıklarınızla bu şubenin önündeki parkın çimlerinde piknik de yapabilmeniz. Üstelik, piknik örtünüzü ve minderinizi de onlar sağlıyor. Ağustos ayı boyunca tatilde olan çoğu dükkan gibi, Bakery de 4-24 Ağustos arası açık değil. Bu tarihten sonrası için, Milano’da yapılacaklar listesine Picnic Brunch’ı da ekleyebilirsiniz. Bu arada, sanırım bu yazı ile Erasmus günlerimi biraz daha özledim. Olur da California Bakery’ye giderseniz, benim için de bir N.Y. Cheesecake al Cioccolato yer misiniz?

4

California Bakery Adres: Piazza Sant’Eustorgio 4, Zona Porta Ticinese, Milano