Ajandalarımızı tekrar konser ve festivallerle, sergi açılışlarıyla, tiyatro ve sinemayla dolduracağımız günler gelinceye kadar sanatsız kalmayı düşünemezdik. Ne mutlu ki bu konuda yalnız da değildik. Evlerimizde geçirdiğimiz akşamları ve hafta sonlarını özlediğimiz etkinliklerle dolduran birçok dijital sanat ve etkinlik platformu var artık – sayıları gittikçe artmaya da devam ediyor. theMagger Ajanda da sıkça yer verdiğimiz birçok çevrimiçi etkinlik, kurumların artık birer alışkanlık haline gelmiş dijital platformlarında bizleri bekliyor:

Çevrimiçi Etkinlik Platformları

İKSV Online

İstanbul’un kültür ve sanat yaşamı dendiğinde akla gelen ilk kurum İKSV, 2020 yılında İstanbul Film Festivali’yle başlayarak tüm festival ve etkinliklerini ertelemek, başkalaştırmak ve şartlara uydurmak zorunda kaldı. Vakfın kurduğu İKSV Online platformu, İstanbul Film Festivali filmlerini, İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Caz Festivali konserlerini, İstanbul Tiyatro Festivali oyunlarını evinde kalmayı seçen izleyiciyle, çevrimiçinde buluşturdu. Konserlerin bazıları büyüleyici mekanlarda önceden kaydedilen konser kayıtlarıyla, bazısı ise kısıtlı sayıda izleyicinin katıldığı konserlerin birkaç gün sonra yayınlanan kayıtlarıyla evlerimize özlediğimiz klasik müzik ve caz konserlerini taşıdı. Açık havaya taşıdığı film gösterimleri kadar çevrimiçi gösterimleri de yoğun ilgi gören İstanbul Film Festivali, sonbahar aylarında Adana Altın Koza Film Festivali ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivali‘ni de platformunda konuk etti.

39. İstanbul Film Festivali

İKSV Online, 2020’nin ikinci yarısı boyunca sürdürdüğü İstanbul Film Festivali çevrimiçi film seçkilerine 2021’de de devam ediyor. Her cuma, cumartesi ve pazar birer filmin gösterime açıldığı İstanbul Film Festivali Ocak ayı seçkisinin ardından, şubat ve mart ayı seçkileri de karşımızda olacak.

Detaylı bilgi…

Zorlu PSM Online

Zorlu PSM Online

Zorlu PSM, buruk başlayan yeni sezonu kendi çevrimiçi platformuyla karşılayanlardan olmuştu. Zorlu PSM Online platformu, başta konserler olmak üzere normal şartlarda Zorlu PSM’de tadını çıkarabileceğimiz etkinlikleri evlerimize taşımayı hedefliyor. Platform, yolculuğuna sınırlı sayıda izleyicinin katıldığı fiziksel konserlerin eşzamanlı olarak izlenebildiği hibrit konserlerle başladı. Fakat salgın nedeniyle süren sokağa çıkma kısıtlamaları sıkılaşınca Zorlu PSM izleyicisinin tek adresi de çevrimiçi platformlara dönüştü: 22 Ocak‘ta Zorlu PSM Online‘da canlı yayınlanacak ve 1 Şubat’a kadar erişilebilecek She Past Away konserini kaçırmamanızı öneriyoruz.

Detaylı bilgi…

Zorlu PSM Dijital Sahne

Zorlu PSM Dijital Sahne – Hamlet

Zorlu PSM, YouTube kanalını da bir tiyatro sahnesine dönüştürmek için ilgi çekici bir adım attı. Dijital Sahne serisi, klasikleşen tiyatro eserlerine modern bir yorum kazandıran ve bu kült eserlerden seçilen kesitleri sürpriz oyuncuların performanslarıyla Zorlu PSM YouTube kanalına taşıyan bir proje. 7 Ocak’taki Hamlet ve 14 Ocak’taki Martı ile başlayan Dijital Sahne serisi, 10 hafta boyunca sürecek.

Sahneden Naklen

Moda Sahnesi

Tiyatro toplulukları ve tiyatrocular, 2020 yılını en zor şartlarda geçirenlerden oldu. Yıl boyunca izleyicisinden uzak kalan Moda Sahnesi‘nin Sahneden Naklen projesi, sahnelenen oyunları canlı yayınla evlerimize taşıyor. Moda Sahnesi‘nin kendi oyunları Babamı Kim Öldürdü, Bütün Çılgınlar Sever Beni, Hisler Arşivi: İstanbul ve Yeni Bir Şarkı‘nın sahnelendiği Sahneden Naklen platformuna, aynı zamanda farklı tiyatro ve toplulukları da konuk oluyor. İzleyici koltukları bir süredir boş, fakat Moda Sahnesi bize ulaşmaya devam ediyor.

Detaylı bilgi…

Antonina Online Mektep

Vatikan Sistina Şapeli

Çevrimiçi etkinlikler bir konseri, bir filmi ya da bir tiyatro oyununu yüzlerce kişiyle aynı anda deneyimlemenin yerini tutamasa da, bu etkinliklerden tamamen uzak kalmayı düşünemediğimiz gibi, seyahat ve keşifsiz kalmayı da düşünemiyoruz. İşte bunun alternatifi de Antonina Online Mektep projesi… Keşif yüklü seyahatlere bir alternatif olarak hayata geçen Online Mektep, salgının ilk günlerinde oldukça popülerleşen online müzeler ve sanal sergi turlarına detaylı, derinlikli ve uzman rehber eşliğinde eğitici bir yön vererek başladığı sanal gezilerine, eğitimlerine ve atölye çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Online Mektep, British Museum‘dan Vatikan Sistina Şapeli‘ne, Louvre Müzesi‘nden Disneyland‘a, Puşkin Müzesi‘nden Efes Antik Kenti‘ne dünyanın farklı köşelerindeki müze ve tarihi yerleri sanal olarak gezme fırsatı sunuyor, üstelik uzman rehberlerin eşlik ettiği bu geziler katılımcılarına konuyla ilgili büyük bir birikim sağlıyor. Online Mektep ayrıca belli konulardaki tek seferlik ya da birkaç hafta süren eğitimler veriyor ve örneğin Antik Yunan Sanatı ve Arkeolojisi, Eski Anadolu İnançları, Harem’de Kadın Olmak, Kahvenin Yolculuğu ve Klasik Müziğe Giriş gibi konularda bilgi dağarcığını geliştirme fırsatı sunuyor.

Detaylı bilgi…

Evin Caz Hali

Evin Caz Hali – Serhan Erkol

Akbank Sanat da sanatı evimize getirenlerden… Pandeminin ilk günlerinden beri farklı platformlarda konser, film gösterimi ve dijital sergi gibi çevrimiçi etkinliklerle yer alan ve “Akbank Sanat Evinizde” sloganını benimseyen kurum, aynı zamanda bu yıl çevrimiçi bir sanat fuarına dönüşen Virtual Contemporary Istanbul‘un da sponsoruydu. Evin Caz Hali konser serisi ise, yıllardır ülkemizin en önemli caz festivallerinden Akbank Caz Festivali’ni düzenleyen kurumun, bizi müziksiz ve cazsız bırakmamak için attığı bir adım. 2020’in ilkbahar aylarında Instagram canlı yayınlarıyla caz sanatçılarıyla buluşmamızı sağlayan Evin Caz Hali projesi, 2021’in ilk beş ayı boyunca her ay birer konserle Akbank Sanat YouTube kanalındaki canlı yayınlarla sürecek.

Detaylı bilgi…

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Tiyatroda Yeni Normal