Hayat her zamanki akışında devam ediyor olsaydı, bu hafta sonu arkadaşlarımızla nasıl vakit geçireceğimizin planlarını yapıyor olabilir; bir caz konserinde kendimizi müziğe bırakmaya, bir film gösterimine ya da bir atölye çalışmasına katılmaya, bir sergi turuna çıkmaya (hele ki şehrimizde Marina Abramovic sergisi gibi oldukça çekici seçenekler varken) hazırlanıyor olabilirdik. Hem kendimizin hem de çevremizdekilerin iyiliği için uyguladığımız sosyal mesafe, tüm bunları gerçekleştirmemize engel olmuş olabilir. Ama sanat, çevrimiçi etkinlikler sayesinde daima bizimle olmaya, biz evdeysek de bizimle kalmaya devam ediyor!

Akbank Sanat Evinizde

Sosyal yaşamın geçici olarak büründüğü bu yeni hale, kültür ve sanat etkinlikleri hızlıca adapte oldu. Dünyanın birçok noktasındaki kurumlar tarafından düzenlenen çevrimiçi etkinlikler, Instagram konserleri, YouTube canlı yayınları, Zoom üzerinden yapılan atölye çalışmaları, çeşitli yollarla arşivden erişime açılan etkinlik, performans, konser videoları ya da filmler, dijital sergiler… Tüm bunlar Türkiye’de de sürüyor ve evde geçirdiğimiz her gün seçenekler artıyor: Dışarıdaki kültür ve sanat yaşamımızın önemli bir parçası olan Akbank Sanat da sanatı evimize getirenlerden.

çevrimiçi etkinlikler - akbank sanat
Evin Caz Hali: Serhan Erkol, 24 Nisan

Yıllardır ülkemizin en önemli caz festivallerinden olan Akbank Caz Festivali‘ni düzenleyen Akbank Sanat, bu karantina günlerinde de bizi müziksiz bırakmıyor ve Instagram hesabı üzerinden canlı yayınlarla cazı evimize taşıyor. 20 Mart tarihinde Berke Can Özcan ile performansıyla başlayan Evin Caz Hali konser serisi, Barış Demirel & Efe Demiral, Ece Göksu & Can Çankaya gibi sanatçıları konuk etti ve sırada saksafon sanatçısı Serhan Erkol (24 Nisan), gitarist Serdar Ateşer (8 Mayıs), caz vokalisti Asena Akan (15 Mayıs), caz piyanisti Uraz Kıvaner (22 Mayıs) ve Güç Başar Gülle & Apostolos Sideris ikilisi (29 Mayıs) ile devam edecek.

çevrimiçi etkinlikler - akbank sanat
Dünya Caz Günü: Selen Gülün, 30 Nisan

Caz demişken, Akbank Sanat, Dünya Caz Günü‘nde de bizi cazsız bırakmıyor ve 30 Nisan günü 3 konserle yine Instagram canlı yayınları aracılığıyla cazı evimize taşıyor. Etkinliğin programında ülkemiz caz müziğinin en başarılı ve yetenekli temsilcilerinden bazıları var: Ozan Musluoğlu Trio (saat 15.00), Mehmet İkiz (saat 17.00) ve Selen Gülün (saat 20.00).

Kültür ve sanat tabii ki müzikten ibaret değil. Sanatın farklı alanlarıyla buluşmak, kendinizi geliştirmek, sanata dair sohbetler dinlemek, çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakit geçirmek ya da yeni beceriler kazanmak isterseniz Akbank Sanat‘ın YouTube kanalındaki videolarla da kaliteli vakit geçirmeniz mümkün. Akbank Sanat‘ın sanat tarihinden sinemaya, mimariden felsefeye farklı disiplinlerde gerçekleştirmiş olduğu seminerlerin kayıtları, Akbank Kısa Film Festivali kapsamında oyuncu ve yönetmenlerle yapılmış söyleşiler, Akbank Sanat Çocuk Atölyeleri‘nin sanat ve dans eğitmenlerinden egzersiz serileri, yaratıcı aktivite önerileri ve çok daha fazlası YouTube’da sizi bekliyor.

Akbank Sanat‘ın Instagram ve YouTube hesaplarını takip etmeyi unutmayın. Evinizden çıkmayın ama sanatsız da kalmayın!

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.