Evde kalmaya devam ederken tiyatroyla kalmaya da devam ediyoruz. Evde online tiyatro önerileri verdiğim bir önceki yazımda belirttiğim listeme yeni tiyatro oyunları ekleniyor ve yeni gruplar bizlerle buluşuyor. Böylece evde tiyatro keyfimiz de her geçen gün biraz daha artıyor.

Bir Şehnaz Oyun
Bir Şehnaz Oyun | Fotoğraf: tiyatro.eskisehir.bel.tr/

Evde kalma süremiz uzadıkça, online oyunlarla evlerimizden tiyatro seyretme deneyimimiz de hareketleniyor. Dünya Tiyatro Günü’nden itibaren birçok tiyatro grubu canlı yayınlarla, oyun okumalarıyla ve daha önceki kayıtlarıyla hem bu özel günü kutlamaya başladılar hem de bizleri bu keyiften mahrum bırakmadılar. Artık gün geçmiyor ki, tiyatro grupları yeni oyunlarını bizlerle buluşturmasın, sohbetlerine ortak etmesin ve daha nice oyunlarının müjdesini vermesin. Artık neredeyse hızlarına yetişemiyoruz. Bu durumdan asla şikayet etmiyor hatta çok da mutlu oluyoruz. O halde, gelin ekran karşısında alkışlayacağımız yeni online oyunlara ve gruplara birlikte bakalım.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Ağır Roman
Ağır Roman | Fotoğraf: tiyatro.eskisehir.bel.tr/

Eskişehir’in şehir olarak güzelliğine, kültür ve sanata saygılarına zaten hayrandık. Şimdiyse tiyatro oyunlarını bizlerle buluşturdukları için de bir kez daha hayranı olduk kendilerine. İstanbul turnelerini yakından takip ettiğim Şehir Tiyatroları’nın oyunlarını ekrandan izlemek büyük bir fırsat benim için. Ağır Roman, Bir Şehnaz Oyun, Keşanlı Ali Destanı, Gergedan, Mevsimler’in bir tık uzağımda olacağını bilmek bile heyecanlanmama yetiyor. Sizler de heyecanıma ortak olmak isterseniz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Youtube kanalına tıklamanız yeterli.

Mekan Artı

Mekan Artı da, bizi oyunlarıyla buluşturarak evde kaldığımız bu süreyi daha keyifli hale getirenlerden. Her perşembe günü, daha önceleri sahneledikleri oyunlarının perdesini bizler için bu kez de ekrandan açıyorlar. İlk olarak 80’lerde Lubunya Olmak’la başladılar. Bunu, mutlaka izlemelisiniz diye özellikle belirteceğim üçKİŞİ-Tek Seyircilik Oyun izledi. Geçtiğimiz hafta da 2012-2014 yıllarında sahneledikleri Şiddet Üçlemesi 2- ŞEKER erişime açıldı. İzleyicilere, oyun kayıtlarının hiçbirinin yayımlanmak üzere değil, kendi arşivlerine konmak üzere çekildiğinin ve bazı oyunların görüntü kalitesinde aksamalar olabileceğinin notunu düşüyorlar. Artık her perşembe gününü iple çekmeye ve Youtube linkini takibe almaya başladık.

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatroları

Küheylan
Küheylan | Fotoğraf: egedesonsoz.com

Bu dönemde Bornova Belediyesi de, Şehir Tiyatroları da “#evdetiyatrovar” diyor ve geçmiş oyunlarını ekrana taşıyor. Şimdilik erişime açtıkları Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, Kral Lear, Küheylan, İşgüzar Bir Tekerrür’ü yeni oyunların takip edeceği kesin. Youtube sayfalarındaki fragmanlarını izlemek de yenilerini beklerken merakımızı az da olsa gidermeye yardımcı oluyor. Oyunlar, bir daha izlemek isteyen İzmirliler ve henüz izlemeyen herkes için ne zaman isterseniz, BBŞT kanalında emrimize amade.

Tiyatro Ak’la Kara

youtube play youtube play

Tiyatro Ak’la Kara da evde sanatla nefes almamız için kolları sıvıyor ve her gün bir oyununu Youtube kanalında paylaşıyor. Bu projeye geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz sevgili Levent Ünsal’ın rol aldığı oyunlarıyla başlıyorlar. Patron Kim?, Arsız Davet, Cyrano de Bergerac, Üç Nokta, Kuş Kafesi, Aşk Köpekliktir, Karar Kimin? ve Kelebekler Özgürdür tiyatroseverlere açtıkları oyunlardan sadece birkaçı. Başka oyunlar da yolda, bizim de bizim de gözümüz kulağımız onlarda.

Galata Perform 

Aksak İstanbul Hikayeleri
Aksak İstanbul Hikayeleri | Fotoğraf: tiyatronline.com/

Ben internette bir tiyatrodan diğerine tıklayıp online oyunları araştırırken, bir müjde de Galata Perform’dan geldi. 200’ün üzerinde video barındıran arşivinden; oyun, söyleşi ve atölye kayıtlarını seyirciye açıyorlar! İlk sırada, 2005 Yılında Afife Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkurt ödülüne layık görülen Aksak İstanbul Hikayeleri var. Oyununun 2005 Studiobühne Köln gösterimi GalataPerform VeDST Youtube kanalında. Listenizin başına almanız da önemle tavsiye olunur. Bundan sonra hangisi olursa olsun diğer oyunlarını da sabırsızlıkla bekleyeceğim, hepsi alkışımızı hak ediyor çünkü.

Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu

youtube play youtube play

Hiç şüphesiz hepimizin çocukluğumuzdaki yıldızı olan Radyo Tiyatrosu, yine yeniden bizlerle. Yaklaşık dört ay önce yayın hayatına başladılar, özellikle bu günlerde okumalarını daha da hızlandırdılar. Listeleri o kadar güzel ki! Reşat Nuri Güntekin’den Guy de Maupassant’a, Samuel Taylor’a, Halide Edip Adıvar’a, Agatha Christie’den Henrick Ibsen’e, çok sayıda usta yazarın eserlerini dinlemeye doyamayacaksınız. Her video kaydının açıklamasını da mutlaka okuyun derim. Böylece hem “Arkası Yarın”ın tarihini hem de oyunların hikayesini öğrenebilirsiniz. Nostaljik bir yolculuk için biletiniz burada.

Tiyatrolar.tv

Benim gibi birçok tiyatro tutkunun açılış sayfası haline gelen tiyatrolar.com.tr, geçen hafta heyecanla beklediğimiz bir haber verdi. Türkiye’nin ilk ve tek dijital tiyatro platformu çok yakında yayında! 2015 yılında “#sahneheryerde” diyerek yola çıktılar, şimdiyse sahneyi eve getiriyorlar. Diyorlar ki, “tiyatronun ruhunu dijital çağa, arşiv niteliğindeki oyunları dijital platforma taşıyan yeni projemiz @tiyatrolartv ile 2020 Nisan ayında yayın hayatına başlıyoruz.” Biz şahsen hazırız; bu kanalı ikinci açılış sayfamız yapmaya, kaçırdığımız veya yeniden izlemek istediğimiz oyunları alkışlamaya ve özellikle bugünlerde tiyatronun iyileştirici gücüne bir kez daha inanmaya hazırız. Evimizde yerimizi aldık, Tiyatrolar.tv‘yi heyecanla bekliyoruz.

7 Şekspir Müzikali

youtube play youtube play

Bu kadar geniş listeye bir Haluk Bilginer performansını da eklemek gerek. 7 Şekspir Müzikali, nerdeyse on yıl önce izleyip hala hemen her sahnesini hatırladığım nadir oyunlardan biridir. Çünkü bence, Shakespeare varsa iyi bir oyun ve almamız gereken mesajlar da var demektir. Başrolde Haluk Bilginer olunca ve kendisine Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya, Tuğçe Karaoğlan eşlik edince keyfimiz de sonsuz oluyor. Bu müzikale siz de ortak olmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Tiyatroya özlemimiz gittikçe büyüyor ancak online oyunlar listemiz de bir o kadar zenginleşiyor. Evde kalmaya bir süre daha devam edeceğiz ancak bir gün, oyun ve oyuncularla sahnede buluşma ümidimiz, şimdiyse ekran başında yaşayacak tiyatro keyfimiz var. O gün gelene kadar herkese evden iyi seyirler!

Kapak fotoğrafı: oyunatolyesi.com/