Baharın geldiğini nasıl anlıyorsunuz? Takviminizin gösterdiği aylardan mı yoksa Contemporary İstanbul’un çiçeklerin açma vaktinin geldiğini müjdelediği programından mı? O zaman size güzel bir haberimiz var. Çünkü bu sene şehre ulaşmakta geç kalan baharın renklerini sanatçılar dolduruyor! CI Bloom, 26 ile 28 Nisan tarihleri arasında İstanbul’a bahar havasını, iki yüz altmış yedi sanatçının eserleri ile getiriyor. LG OLED ise özlem duyduğumuz doğanın canlı renklerini, umut kavramı üzerinden bir kez daha karşımıza çıkarıyor! Hadi gelin, bu sene CI Bloom’da bizi en çok heyecanlandıran iş birliklerinden birine daha yakından göz atalım.

Shepard Fairey x LG OLED

25 Nisan’da ön izleme ile başlayan, bu sene üçüncü edisyonu gerçekleşen CI Bloom, 26 ile 28 Nisan tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda gerçekleşiyor. Türkiye’de üretimlerini gerçekleştiren sanatçılar için uluslararası bir sahne yaratmayı hedefleyen CI Bloom; 24 çağdaş sanat galerisi, 5 kurum ve inisiyatif ile gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde 267 sanatçının 568 eserini sergiliyor.

Eğer fuar için salona giriş yaptıysanız; hemen sol tarafa dönmenizi öneriyoruz. Çünkü özellikle Barack Obama’nın portresini yaptıktan sonra tüm dünyada umudun sembolüne dönüşen Shepard Fairey’nin eserleri, LG OLED ART’ın desteği ile tam orada yer alıyor. Hem de LG OLED’in eşsiz ekranları sayesinde düşündüğünüzden çok daha canlı ve net bir şekilde!

LG OLED, CI Bloom’da!

Shepard Fairey

Shepard Fairey x LG OLED

Şehrin sesinin duvarlardan yankılanmasını sağlayan sokak sanatları; ortak meselelerimizi bir kez daha gündeme getiriyor. Yalnızca toplumun meselelerini göstermek ile kalmayan ayrıca bu meselelerin bir çözümü de olduğunu hatırlatan sokak sanatçısı Shepard Fairey, “Üretimlerim ile insanları zorlamak ve onlara gündelik hayatlarında karşılaştıkları konular hakkında farklı bir şekilde düşünebileceklerini de göstermek istiyorum.” diyor.  

Çağdaş sokak sanatçısı, aktivist ve OBEY markasının kurucusu Shepard Fairey’nin eserleri CI Bloom’da LG OLED ekranları sayesinde canlanıyor; şehrin umut dolu sesini bir kez daha karşımıza çıkarıyor. Shepard Fairey tarafından sergilenmek üzere seçilen eserler, günümüz toplumunun karşı karşıya olduğu en acil sorunlara “Barış ve Adalet” teması ile dikkat çekiyor. LG OLED ekranları, geleneksel ve ticari sanat arasındaki sınırı bulanıklaştıran Fairey’nin baskıları, duvar resimleri, çıkartmaları ve posterleri aracılığı ile ortaya koyduğu eleştirilerini yansıtıyor. “Sanatın her zaman dekoratif ve rahatlatıcı olması amaçlanmamalı; aslında rahatsız edici konuşmalar yaratabilir ve rahatsız edici duyguları harekete geçirebilir.” diyen Fairey, üretimlerinde çevresel sürdürülebilirlik, diplomasi, cinsiyet eşitliği gibi başlıkları merkeze alarak toplumu rahatsız eden konular üzerine olumlu diyalogların da gerçekleşebileceğini göstermeyi hedefliyor.

Shepard Fairey x LG OLED – LG StanbyME

LG’nin alanında kablosuz tasarımı ve tekerlekleri sayesinde dilediğiniz yere götürebileceğiniz, dikey ve yatay açıyla ekranı döndürüp, eğip ya da ayarlayıp kişiselleştirilebileceğiniz dokunmatik LG StanbyME ekranı da deneyimlemeyi atlamayın.

Living Things

Living Things

Tabii, söz konusu LG OLED’in sanata verdiği ilham olduğunda CI Bloom deneyimimiz burada sonlanmıyor. CI Bloom’u gezdikten sonra Türkiye’nin ilk yaratıcı dijital medya kolektifi DECOL’ün kurucu ortağı ve yaratıcı yönetmeni Ahmet Said Kaplan’ın geleneksel yaşam ve suni yapılar gibi kavramlara odaklanarak organik ve inorganik âlemler arasındaki karmaşık etkileşimi yansıttığı Living Things sergisini görmek için -1. kata inmenizi öneriyoruz. Üç ayrı odada LG OLED ekranlarından yansıtılan yerleştirmeler arasında bulunan Mirora Unfold, bizim de eserin parçası olabilmemiz için interaktif bir alan yaratıyor!

LG OLED ART

LG OLED ART @CI BLOOM – Onur Mansız, Lover’s Shore, 2023

LG’nin sanat ve teknolojinin gücüyle hayatı daha iyi bir hâle getirme misyonunun parçası olan LG OLED ART projesi, yeni sanat biçimleri ile ilerleyen birçok sanatçı için bir rehber rolü üstleniyor. Geleneksel medyanın sınırlarını aşarak dijital sanata ve sanatçılara yeni olanaklar sağlamak isteyen LG, OLED ekranlarının çarpıcı renk hassasiyeti ve eşsiz netliği ile “OLED ART” isimli yeni bir kültürel akım oluşmasını sağlıyor. Bu sayede dijital sanatçılar, hiçbir kısıtlama olmadan OLED ekranlarının gelişmiş teknolojileri ile üretimlerini tam istedikleri şekilde yansıtabiliyorlar.

Şehre baharın, sokağa ise umudun geri döndüğü önümüzdeki günlerde LG OLED ekranlarının önünde buluşmak dileği ile!