Sanat gerçekten insanı yakalayan sarıp sarmalayan kucaklayan birşey. Bundan iki yıl önce Roma’da “girilmez” anlamındaki bir trafik işaretinde ufak siyah bir adam görmüştüm testere ile girilmez işaretini kesiyordu. O kadar çok beğendim ki, resimlerini çekip çevreme anlatmaya başladım.

Sonra bir gün Paris’te aynı adam giyotindeydi, Amsterdam’da girilmez işaretini Atlas’ın Dünya’yı sırtladığı gibi sırtına almıştı. Başka bir gün Londra’daydı… derken benim resim koleksiyonum ve trafik tabelalarındaki sanatı anlattım kişi sayısı büyüdü. İnsanlar bana geçen gün şu şehirde gördük senin tabeladaki adamı diye haber etmeye başladı.

Peki, trafik tabelalarına bu harika şeyleri yapan kim? Clet Abraham.

clet abraham

Amacı ne? Kendi cümlelerini Türkçe’ye çeviriyorum: ” Amacım trafik tabelalarının her yerde olması ve verdikleri mesajı çok kötü bir şekilde iletmeleri (bize gerizekalıymışız gibi anlatmaları) durumu karşısında toplumu uyarmak ve bu duruma el atmak. “

Sonuç: “Trafik sorunsuz akmaya devam ediyor.. ve bize salakmışız gibi davranan tabelalar görmüyoruz.”

Benim de hayalim ikinci köprü giriş ve çıkışında (manzarayı göreceğim diye en sağdan gidenlerdenim) gördüğüm yaya giremez işaretlerine Abraham’ın bir el atması. Günümün neşesi olur köprüden geçerken!