Kahveyi sadece sabahları uyanmak için değil, günün herhangi bir saatinde hayattan zevk almak için içenlerden misiniz? O zaman yaz akşamlarınıza bir kahve molası eklemek için size bol buzlu, bol kafeinli bir önerimiz var: Cold brew! Tam karşılığıyla soğuk demleme anlamına gelen cold brew, kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin soğuk suyun içinde uzun süre bekletilerek demlenmesiyle elde edilen ve son yıllarda, özellikle yaz aylarında popülerleşen bir kahve çeşidi. Cold brew kahveyi tek başına tüketebileceğiniz gibi, The Irish Spirit‘ten ilham alarak hazırlayacağınız farklı karışımlarla yaratıcı yaz kokteyllerine de dönüştürebilirsiniz.

cold brew
Cold Brew Kahve

Sıcak içecek olarak alkollü kahvelerin ya da soğuk içecek olarak kahveli kokteyllerin içinde, İrlanda viskisinin çok sık kullanıldığını fark etmişsinizdir. Aklınıza ilk gelenlerden biri de muhtemelen İrlanda ile özdeşleşmiş içeceklerden Irish Coffee olmuştur. Sık sık karşınıza çıkan bu birlikteliğin nedeni, özellikle vanilya ve karamel notlarına sahip viski çeşitlerinin kahvenin koyu notlarıyla çok iyi eşleşiyor, birbirini destekliyor oluşu. Kış aylarında sıcacık kahveninizi İrlanda viskisi ve krema ekleyerek Irish Coffee’ye dönüştürebildiğiniz gibi, bu uyumun tadını çıkarmak için yazın da İrlanda viskisi kullanılan kahveli kokteylleri deneyebilirsiniz.

cold brew
Cold Brew Kahve

Sıcak filtre kahve ya da espresso shot’larını soğuk karışımlara ekleyerek hazırlanan kahveli kokteyllerin yerini, son yıllarda cold brew kahveyle hazırlanan kokteyller almaya başladı. Miksolojist ve baristalar, viski ve kahvenin mükemmel eşleşmesinin, cold brew kahve kullanıldığında daha da ön plana çıktığını fark etti. Fakat siz kendi kahvenizi ve kendi kokteylinizi evde de hazırlayabilirsiniz!

cold brew
Cold Brew Kahve

Kokteyl tariflerinden önce, işe cold brew ile başlayalım: İçmeye hazır ya da konsantre olarak şişelenmiş cold brew kahveyi çeşitli kahvecilerden ve marketlerden satın alabileceğiniz gibi, evde kendiniz yapmanız da mümkün. Özel teknikleri öğrenmeden ve özel ekipmanlar satın almadan, bunu en basit şekilde yapmak için sadece french press’inize ihtiyacınız var. Çekilmiş kahveye yavaşça ekleyeceğiniz soğuk suyla hazırlayacağınız karışımı preslemeden önce, 12 ila 24 saat arasında buz dolabında bekletmeniz gerekiyor.

Cold Brew Kokteyl Tarifleri

The Irish Spirit’in yaratıcı ve lezzetli yanını yazın da yanınızda hissetmek için, siz de cold brew kahvenizi bir kokteyle dönüştürebilirsiniz. Tarçın dokunuşuyla, sade ya da portakal aromasıyla… Siz cold brew kahveli kokteylinizi nasıl alırdınız?

Cold Brew Viski Kokteyli

Cold Brew Viski Kokteyli | Fotoğraf: eatdrinkfrolic.com

Malzemeler: 1½ ölçek cold brew kahve, 1 ölçek İrlanda viskisi, 1 ölçek krema, ½ ölçek akçaağaç şurubu, süslemek için: toz tarçın

Hazırlanışı: 1. Tüm malzemeleri kokteyl shaker’ına boşaltın ve bol buz ekleyin. 2. Shaker buzlanıncaya kadar karıştırın ve süzerek servis edin. 3. Bardakları toz tarçınla süsleyin.

Viskili Cold Drip

Viskili Cold Drip | Fotoğraf: sprinklesandsprouts.com

Malzemeler: 2 ölçek İrlanda viskisi, 4 ölçek cold brew kahve, 2 ölçek kakule likörü, isteğe bağlı: (kahvesini şekerli içenlerdenseniz) 1 ölçek basit şurup

Hazırlanışı: 1. Malzemeleri kokteyl shaker’ına boşaltın ve bol buz ekleyin. 2. Bir dakika boyunca çalkalayın ve süzerek servis edin.

Portakallı Cold Brew Viski Kokteyli

Portakallı Cold Brew Viski Kokteyli | Fotoğraf: gastronomblog.com

Malzemeler: 2½ ölçek cold brew kahve, 1¼ ölçek İrlanda viskisi, ½ ölçek portakal likörü, ½ ölçek akçaağaç şurubu, 1 ölçek krema, süslemek için: portakal kabuğu

Hazırlanışı: 1. Kahve, İrlanda viskisi, portakal likörü ve akçaağaç şurubunu kokteyl shaker’ına boşaltın ve buz ekleyin. 2. Çalkaladıktan sonra buzlu bir bardağa süzerek boşaltın. 3. Krema ekleyin ve portakal kabuğuyla süsleyerek servis edin.